6 ayda sağlığı %76'ya düşen SSD garantiye gönderilmeli mi?

Makaleler
4
Yer
Antalya
Daha fazla  
Merhabalar herkese, elimde yaklaşık 6 aylık Acer Nitro AN515-43 model bir laptop var. CrystalDiskInfo'da SSD sağlığı %76 olarak gösteriyor.

Bu laptopu garantiye göndersem sonuç elde edebilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu programda niye metinler gözükmedi ki? Hiçbir şey anlaşılmıyor.
Sıkıntı olmuş galiba. Tekrar atayım.
1616152117027.png

Sıkıntı olmuş galiba. Tekrar atayım.
Eki Görüntüle 929986
Değerleri ondalık olarak gösterebilir misiniz?

6 TB yazım ile bu kadar düşeni de ilk kez görüyoruz galiba. Yedek sektörler de %100 yerinde duruyor. Hızı da olağanın altında. Bu arada içindeki SSD hakkında veri de bulamadım.

Percentage Used: 18 > 24 (yüzde) bu bilgiye dayanarak %76 gösteriyor. Ancak bu bir hata olmalı. 6 TBW ile çeyreği gitmiş.
Available Spare: 64 > 100 (yüzde) tüm yedek sektörler yerinde duruyor.

Anormal bir şey gözükmüyor aslında. Şu an tek sorun hızı gibi duruyor. Doğruluğu kesin olmamakla birlikte 1600/860 MB/s hızına yakın okuma/yazma olmalıydı. Üretici sayfası da açılmıyor. Dell ve HP Omen bilgisayarlarda da kullanılmış OEM bir parça olduğu için satıcılardaki bilgilerde kısıtlı. Bir de Crystal Disk Info ile hız testi yapın. Eğer garantiye gönderecekseniz düşük hız şikayeti ile gönderebilirsiniz. Öbür türlü diskte yıpranma veya hasar da gözükmüyor.

Son düzenleme:
Yukarı atılmış, görmedim. Bulduğum bilgi yanlışmış, atmayayım.
Crystal Disk Mark testi yapar mısınız? SSD ile ilgili bir bilgi buldum da, doğruluğunu kıyaslamak istiyorum.

SSD bu;
Sk Hynix Nvme 512GB M.2 2242 SSD SIFIR

SK Hynix marka OEM bir SSD. BC501 olarak geçiyor. Herhangi bir TBW ve hız bilgisi bulamadım hakkında. Ne olduğu belli değil yani bu SSD'nin. 6 TB veri sonrası bu sağlığa geldiyse TBW'si düşük bir SSD muhtemelen. SMART'a göre kritik bir hata yok. Oradaki 0 değeri değişirse bize bildirin.

Yeni konular

Geri
Yukarı