6 dersten kalma sonrası sınıfta kalınır mı?

morcaaa

Yoctopat
Daha fazla  
11. sınıfa gidiyorum ve 6 dersten kaldım. 1. dönem ortalamam 53 iken 2. dönem ortalamam 48.

Edebiyat ve matematik gibi önemli derslerden kaldım acaba sınıf tekrarı yapar mıyım?

11. sınıfa gidiyorum ve 6 dersten kaldım. 1. dönem ortalamam 53 iken 2. dönem ortalamam 48.

Edebiyat ve matematik gibi önemli derslerden kaldım acaba sınıf tekrarı yapar mıyım?
Sınıfta kalmıyorsun. Ortalaman 50 altında olsaydı evet kalırdın ortalama ile geçiyorsun. Sadece edebiyattan kalman sıkıntı olmuş. Ondada sorumluluğa girmen gerekiyor sadece.

1. ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla, doğrudan sınıfını geçemeyen öğrencilerden, bir sınıfta başarısız ders sayısı en fazla 3 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını geçer. Ancak alt sınıflar da dâhil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar eder.

İnternette bu tarz bir yazı buldum, çok karışık geldi ve anlayamadım. 3 dersin üstünde dersten kalınca sınıfta mı kalıyoruz?

Bu tarz durumlarda MEB ortaöğretim kurumları yönetmeliğini baz alın lütfen. Tane tane anlatmak istiyorum:
  • 53+48=101/2=50.5, yıl sonuna göre genel ortalaman 50 ve üzerinde olduğundan dolayı zayıf sayısının hiçbir önemi yok. Doğrudan sınıfı geçiyorsun.
  • Edebiyat gibi baraj derslerden kalırsan da sorumlu olarak bir üst sınıfa geçiyorsun ve sonraki sene sorumluluk sınavına giriyorsun.
  • Aynı şekilde özürsüz devamsızlığın 10 günü, toplam devamsızlığın da 30 günü aşmamalı.
  • Sorumlu dersler hatırladığım kadarıyla her lise türünde Türk Dili ve Edebiyatı, meslek liselerinde de bazı meslek dersleri, imam hatip liselerinde de bazı imam hatip bölümüyle alakalı dersler sorumlu ders olabilir. Türk Dili ve Edebiyatı geçilmesi gereken zorunlu ders. Bundan eminim ancak diğer iki lise türünde emin değilim.

1. ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla, doğrudan sınıfını geçemeyen öğrencilerden, bir sınıfta başarısız ders sayısı en fazla 3 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını geçer. Ancak alt sınıflar da dâhil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar eder.

İnternette bu tarz bir yazı buldum, çok karışık geldi ve anlayamadım. 3 dersin üstünde dersten kalınca sınıfta mı kalıyoruz?

Ortalaman 50 altında ama 3 dersten kalıyorsun sınıfı sorumlu geçiyorsun 6 ders ise sorumlu oldugun ders sorumlu derslerin 6'dan fazla olursa sınıf tekrarı yaparsın.

Geri
Yukarı