Çözüldü 6 GB RAM 3.00 GB kullanilabilir

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

DenBay Tech

Hectopat
Makaleler
5
Anakart
Sony VGC-RA940G
İşlemci
Intel Pentium D 820 2.8 GHz
Elimde bir masaustu sistem var. Biliyorum eski bir sistem ama bu sistemi televizyonuma baglayip kullanmak istiyorum. Bana geldiginde RAM'i 2 GB DDR2 idi ve hepsini kullaniyordu. MSConfig'e girdim ama hiçbir sekilde RAM ayarlari modifiye degil. 2 GB'dan birini cikartip sistemi 4 GB ile calistirdim yine 3 GB kullanilabilir dedi. Elimdeki PC maksimum 8 GB aliyor. 8 GB yapsam kullanilabilir RAM artar mi?

Ekran kartini ise yakinda degistirecegim ama sizce kart yetersiz oldugu icin yolluyor olabilir mi?
Simdiki kartim ASUS GeForce 6600 256 MB tabii ki zayif.

Çözüm
Anakartın 945P yonga setli ASUS P5LP-VX ama anladığım kadarıyla Sony PCV-A31L için üretilmiş bir anakart ve ASUS sitesinde destek sayfası yok.

Sony de destek sayfasını kaldırmış gibi. Bu durumda BIOS güncellemesi bulman zor. BIOS olsa güncellersin ve bellek desteği artabilir derdim ama şu aşamada bu mümkün değil.

Sorunun ise belleklerinin farklı olması.

Sisteminde;
  • 2 x 2 GB 400 MHz DDR2 CL5 Dula Rank
  • 2 x 1 GB 400 MHz DDR2 CL6 Single Rank
RAM var. BU RAM'ler uyumlu değil. Bu yüzden de kullanılabilir bellek miktarın 6 GB olmuyor. Birbiriyle uyumlu bellekler almaktan başka bir çözüm görmüyorum ben.
Anakartım ve Cihazım bu:

Yeni bilgisayar almayı düşünmüyorum zira Core Duo işlemcili tamamen 32 Bit işlemcili ve daha eski chipsetli PC'lerde böyle sorunlar yaşamadım. Tek amacım televizyonuma bağlayıp internet youtube netflix gibi işlerde kullanmak. i945P chipseti eski de olsa daha eski chipsetleri de gördüm ama az RAM tüketimi ile hiçbir zaman karşılaşmadım.

Bu bilgisayarı istesem 8 GB'a bile çıkartabilirim. İşlemcisini bile değiştirebilirim çünkü Amerikadayım ve depoda ölü pc'ler var yakın zamanlara ait

Onlardan bir Core 2 Quad benzeri birşey alsam takma şansım olabilir mi ?
LGA 775 soketli bir anakart.

Kısacası internette youtube'a girdiğimde kasıyor. 3 GB'ını kullanabiliyor ve 2 GB'ı doluyor. Ben 6 GB'ı da tam verimle kullanmak istiyorum.

System Info.PNG
Processor Info Pentium D 820.PNG
bandicam 2022-09-08 16-41-59-749.jpg
bandicam 2022-09-08 16-42-03-416.jpg
bandicam 2022-09-08 16-42-07-049.jpg
bandicam 2022-09-08 16-42-12-635.jpg
bandicam 2022-09-08 16-52-05-545.jpg
Motherboard Info.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartın 945P yonga setli ASUS P5LP-VX ama anladığım kadarıyla Sony PCV-A31L için üretilmiş bir anakart ve ASUS sitesinde destek sayfası yok.

Sony de destek sayfasını kaldırmış gibi. Bu durumda BIOS güncellemesi bulman zor. BIOS olsa güncellersin ve bellek desteği artabilir derdim ama şu aşamada bu mümkün değil.

Sorunun ise belleklerinin farklı olması.

Sisteminde;
  • 2 x 2 GB 400 MHz DDR2 CL5 Dula Rank
  • 2 x 1 GB 400 MHz DDR2 CL6 Single Rank
RAM var. BU RAM'ler uyumlu değil. Bu yüzden de kullanılabilir bellek miktarın 6 GB olmuyor. Birbiriyle uyumlu bellekler almaktan başka bir çözüm görmüyorum ben.

Çözüm
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı