6 GB RAM, 3.21 GB kullanılabilir gözüküyor

J2akun

Hectopat
Arkadaşlar sisteme RAM eklemesi yaptım ve sistemimi 64 bit'e yükselttim. RAM'i 6 GB yapmama rağmen kullanılabilir bellek miktarı 3.21 GB gösteriyor.

Ekran kartım onboard.
Ekran kartım RAM'den mi çekiyor?
Yoksa anormal bir durum mu?

375820
375821
375822

Son düzenleyen: Moderatör:
Dün bende de 8GB RAM 6.97 olarak gözüküyordu. Bios'a girdim. Orda dahili grafik birimine ayrılan bellek miktarının ayarı vardı ve 1024MB olarak ayarlanmıştı. Onu en düşüğe aldım ve kaydedip kapattım. Şuan 7.97 olarak gözüküyor. Sizde Bios'tan bu ayarı bulup ayarlayın. Ben biraz şanstan buldum tam olarak geri nasıl girerim bilmiyorum.

Dün bende de 8GB RAM 6.97 olarak gözüküyordu. Bios'a girdim. Orda dahili grafik birimine ayrılan bellek miktarının ayarı vardı ve 1024MB olarak ayarlanmıştı. Onu en düşüğe aldım ve kaydedip kapattım. Şuan 7.97 olarak gözüküyor. Sizde Bios'tan bu ayarı bulup ayarlayın. Ben biraz şanstan buldum tam olarak geri nasıl girerim bilmiyorum.
Onboard ekran kartı kullansam da 3gb çalacağını düşünmüyorum

Tek başına 4GB olan ram ile açmıyorsa uymuyor demektir. Mesela ram kartının iki tarafında da chip var mı? Muhtemelen yok. Varsa da diğer 2GB ramde bu yüzden bir tutarsızlık var.
İki bellekte tek taraf 8 chip yada iki taraf 16 chip olursa beraber çalışması beklenir. Ancak Kombo bir anakatta tüm veri yolları kullanılamıyor. Bu yüzden İki kanal 2+2 En fazla 4GB ile sınırlandırılmış olabilir.
Biosta bu konuda etkili F4 sürümü güncelmi daha günceli var mı bakmalısın.

Tek başına 4GB olan ram ile açmıyorsa uymuyor demektir. Mesela ram kartının iki tarafında da chip var mı? Muhtemelen yok. Varsa da diğer 2GB ramde bu yüzden bir tutarsızlık var.
İki bellekte tek taraf 8 chip yada iki taraf 16 chip olursa beraber çalışması belenir. Ancak Kombo bir anakatta tüm veri yolları kullanılamıyor. Bu yüzden İki kanal 2+2 En fazla 4GB ile sınırlandırılmış olabilir.
Belleklerin iki tarafında da chip var yani iki ram de 2rx8 tipini kullanıyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı