6 GB VRAM günümüzde ne kadar yeterli?

Large TV Man

Centipat
Makaleler
1
Merhaba, başlıkta belirttiğim gibi, 6 GB VRAM sizce günümüzde ne kadar yeterli? Nisan'da bir aksilik olmazsa laptop alacağım fakat bütçemdeki laptoplar genelde 6 GB VRAM'li ekran kartlarına sahip, 6 GB VRAM yeterli gelir mi?

1920x1080 ekran çözünürlüklü bir laptop için minimum 8GB vram'e sahip bir laptop tercih etmelisiniz.

2021'in başında Asus G14 kullanıyordum RTX 3060 ekran kartına sahipti ve her oyun zırt pırt düşük vram uyarısı veriyordu.

6GB vram'li bir laptop almayın, aldırtmayın. Paranızı dövizde tutun ve üzerine biraz daha ekleme yaparak bir süre sonra 8GB vram'li bir laptop tercih edin, tecrübe ettim hiç önermiyorum 6GB vram.

Laptop olarak değerlendiriyorum. Ekran kartı modeli bir miktar önemli. Örneğin gtx 1060 alacaksanız 6 GB yeterli olur. Yani ekran kartı işlemcisini 6 GB'lık bir VRAM besleyebilir. Zaten 1060'ın işleme kapasitesi yeterli değil, pek çok oyunda size sıkıntı çıkaracaktır ama sıkıntısının sebebi işlemcisinin yetersiz oluşudur, VRAM'inin kapasitesi değil. Daha yüksek modelli bir ekran kartı için konuşacak olursak, ekran kartı işlemcisi bazı oyunlarda yeterli gelirken bu kez de 6GB VRAM sizi kısıtlayabilir. Bu, oyundan oyuna değişir. Bir miktar önemli dememin sebebi bu her durumda asıl önemli olan ekran kartınızın modelidir. Örneğin 8 GB VRAM olan bir ekran kartı, daha yüksek modelli ve 6GB'lık bir ekran kartının performans olarak gerisinde kalabilir. İlk bakacağınız şey VRAM kapasitesi değil; ekran kartınızın modeli olmalıdır. Özellikle RTX model ekran kartlarının DLSS desteği sunması işleri ciddi anlamda kolaylaştırıyor. Seçiminizi yaparken bu da aklınızda bulunsun. RTX 2060 (6GB) ekran kartımla zorlanacağını düşündüğüm pek çok oyunu DLSS sayesinde akıcı bir şekilde oynayabildim. Eski ekran kartım Gtx 1070 (8GB) ise zorlanmıştı.

Hocam hangi ekran kartı kullanacağınıza, çözünürlüğe ve oyunları hangi ayarlarda oynayacağınıza bağlı. Net bir şey söylenemez.
Laptop olarak değerlendiriyorum. Ekran kartı modeli bir miktar önemli. Örneğin gtx 1060 alacaksanız 6 GB yeterli olur. Yani ekran kartı işlemcisini 6 GB'lık bir VRAM besleyebilir. Zaten 1060'ın işleme kapasitesi yeterli değil, pek çok oyunda size sıkıntı çıkaracaktır ama sıkıntısının sebebi işlemcisinin yetersiz oluşudur, VRAM'inin kapasitesi değil. Daha yüksek modelli bir ekran kartı için konuşacak olursak, ekran kartı işlemcisi bazı oyunlarda yeterli gelirken bu kez de 6GB VRAM sizi kısıtlayabilir. Bu, oyundan oyuna değişir. Bir miktar önemli dememin sebebi bu her durumda asıl önemli olan ekran kartınızın modelidir. Örneğin 8 GB VRAM olan bir ekran kartı, daha yüksek modelli ve 6GB'lık bir ekran kartının performans olarak gerisinde kalabilir. İlk bakacağınız şey VRAM kapasitesi değil; ekran kartınızın modeli olmalıdır. Özellikle RTX model ekran kartlarının DLSS desteği sunması işleri ciddi anlamda kolaylaştırıyor. Seçiminizi yaparken bu da aklınızda bulunsun. RTX 2060 (6GB) ekran kartımla zorlanacağını düşündüğüm pek çok oyunu DLSS sayesinde akıcı bir şekilde oynayabildim. Eski ekran kartım Gtx 1070 (8GB) ise zorlanmıştı.
Alma ihtimalim olan laptopların ekran kartları genelde RTX 3050, 3060 ya da 3070. 8 GB VRAM'li 3070 ekran kartlı Acer Nitro bir laptop var fakat onun da ekranı pek iyi değil ve laptopun burada birisi incelemesini yaptığında sıcaklık değerlerinin 100 dereceye kadar çıktığını söylüyordu. Bakalım ne yapacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı