60 bin TL laptop önerisi

Bütçe
60.000
Genç arkadaşımız yolun başında içinde bulunduğumuz çağ teknoloji çağı her taraftan teknoloji işleri fırlıyor yazılım bile türlü türlü alanlara bölündü kodlaması ayrı yapay zekası ayrı belki de render alacak modelleme yapacak sadece ekran kartının güçlü olması yetmez ki zaten 1,2 yıl geçtikçe yavaş yavaş performans düşüklüğü donanımsal ve yazılımların gelişmesiyle düşüş yaşamaya başlıyor. O yüzden sadece bir ekran kartını yüksek almaktansa belirttiğim artı farklarda önem arz ediyor. Ben oyundan ziyade iş amaçlı kullanacağı zamanda geldiğinde ihtiyaçlarını karşılasın diye 8-10 bin TL farkı gözden çıkarmasını öneriyorum. Ve almak istediği masaüstü değil öyle kafan esince şunu şöyle yapalım bunu böyle yapalım diyeceği bir lükse sahip değil. Fakat kendisi diyorsa ben sadece oyun oynayacağım başka hiçbir şey yapmayacağım ileride iş amaçlı bir şey lazım olursa o zaman alırım(ki mantıklı bir yaklaşım değil hele ki şu ekonomik durumun giderek daha kötüye ulaşmasıyla...) o halde sizin önerinize kulak versin 4080 olanı alsın. Bundan birkaç yıl ya da birkaç ay sonra pişman olduğunda konuyu açsın siz de destek olursunuz boş ver be arkadaşım 4080 iyidir candır en iyisidir helal kesimdir diyerek teselli edersiniz :D Tartışmak istemiyorum bir önerinin altında benim fikrim daha iyi senin söylediğin kötü vb. diyaloglar yerine herkes kendi önerisini yapsın nedenlerini yazabilirse konuyu açan için daha iyi olacaktır ona göre karar versin.
Sanki i5 11. nesil alıyor, devam et böyle.

Benim asıl amacım oyun oynamak için ama üniversitede bilgisayar mühendisliği okumak istiyorum o yüzden kodlama, oyun yapma, tasarım tarzı şeylerde de kullanacağım illa her şeyi dört dörtlük olması gerekmiyor i7 13.nesil işlemci bu istediklerimi yapabilir mi rahatlıkla?

Benim asıl amacım oyun oynamak için ama üniversitede bilgisayar mühendisliği okumak istiyorum o yüzden kodlama, oyun yapma, tasarım tarzı şeylerde de kullanacağım illa her şeyi dört dörtlük olması gerekmiyor i7 13.nesil işlemci bu istediklerimi yapabilir mi rahatlıkla?
Yapar, i9 13. nesil uzmanlar için onlar bile zorlayamıyordur onu arkadaş abartıyor.

Ne alaka watt değeriyle? Tasarım değiştirirler farklı bir şey denerler kontrolden geçer ne amaçla yaptıklarına bağlı olarak olumlu sonuç alınırsa o çıkar teknoloji geliştikçe watt değerleri elbette düşüş yaşanıyor ama üretirken çizdikleri kritere ters düşmeyecekse markaları zarar görmeyecekse ve kar sağlayacaksa watt yükselebilir bunda bir sorun yok. 4070ti aldım tek başına 285watt diyor senin mantığına göre ben şimdi bomba mı aldım? Tahmin etmiştim zaten mantıklı bir açıklama gelmeyeceğini o yüzden özellikle optimizasyonla ilgili bilgi istedim. 2000lerde yaşamıyoruz sürekli geliştiriyorlar sürekli daha iyi nasıl olur çabasındalar elbette hata yapma payları var ama her geçen yıl daha az. Özellikle satılan üründen 1 kusurlu çalışmadan teknoloji üreticileri 10 20 ders çıkartır. Adamlar dünyanın teknoloji ihtiyacını karşılıyor hata yapma payları çok düşük. Rastgele 4070 olan bütün kartlar mı sorunlu? Üstelik Asus markasının? İmkansız diye yazmıyorum da yıllardır Asus markasını kullanıyorum birçok kişiye sistem topladım çoğu 10 yılını devirdiğinde bile hala kullanıyordu. Kulaktan dolma bilgi olarak kalıyor bu söylediğin. Neyse ben size bir şey anlatmak için yazmıyorum arkadaşa kendi tecrübelerimle kendi mantığımla bir öneride bulundum. Bence bunu almalısın diye nedenleriyle yazarsın arkadaşta değerlendirme yapar arada kalırsa ki öneride bulunurken detaylandırmamın nedeni buydu daha kolay karar verebilmesi için bunlara dikkate alarak kararını verecektir.

Yorumdaki Asus yazısına linki eklemiştim. Tekrar ekliyorum. Asus açıkçası başta oyun ve basit okul işleri için düşünseniz bile ileride eminim performans isteyen işleriniz olacaktır. Eğer temiz düzgün kullanırsanız herhangi bir fiziki darbe sıvı temas vb. durumlar yaşanmadıktan sonra 5-10 yıl arası çok rahat gidecektir. Ben hala Asus gt240M ekran kartlı dizüstünü kullanıyorum. Alalı 13 yıl oldu klavyesini ve şarj adaptörünü değiştirmem gerekti bir de ssd taktım basit işler için kullanıyorum. Kullanıcı bilinçli olduktan sonra özellikle Asus markasını uzun yıllar kullanırsınız.
Türkçe anlamayla ilgili sıkıntın mı var? RTX 4070 mobil hakkında konuşuyoruz. Masaüstü 4070 ti ne alaka, 285 watt ne alaka?

4060 ve 4070 mobil kartlar 105 Watt ve 140 Watt güçte aynı performansı veriyor, optimizasyonu yapılmış kart böyle mi çalışır? Tasarım değiştirirler söylemin manasız, üretilmiş kart hakkında konuşuyoruz, gelecekteki kartlar hakkında değil.

Teknoloji geliştikçe watt değerleri düşüyor demişsin. Bak GTX 1080'den itibaren en üst segment kartların tüketimine, watt değeri düşmüş mü? Ben grafik ve kantitif verilerin olduğu video atıyorum, kulaktan dolma bilgi diyorsun, senin dediğin tek şey millete sistem topladım, kulaktan dolma olmayan bilgi ne senin kriterlerine göre, mahalle bilgisayarcısının abi serin çalışıyor bu notebook demesi mi?

4070 mobil kartlar 128bit ve 8GB vram'li 3070 ti mobilden dlss olmadan yer yer geride kalan bir kart ve konumlandığı yer bana göre saçma ve tüketiciye zarar veren bir yer.

Dediğimi zaten anlamamışsın bile ben Asus 4070 kartlar sorunlu falan demedim, Nvidia'nın 4070 mobil chipset tasarımı saçma diyorum.

Bu arada Asus'un 4080 ve 4090'lu laptoplarında diğer markalardan çok fazla coil whine sıkıntısı var. Senin Asus'un var diye söylemeyecek miyim?

Son düzenleme:
Optimizasyondan ziyade voltaj limitinden dolayı 100W üstünde kartlar performans veremiyor.

Voltaj limitinden kastınız nedir? Anlayamadım.

Jarrod'un videodaki konuyu kastetmişsiniz. Voltaj limiti varsa nasıl 140W'a çıkıyor, ben onu anlamıyorum. Sadece akımı mı arttırıyorlar karta gelen, o şekilde mi 140W'a ulaşıyor? Size sataşmak için vs sormadım yanlış anlamayın. @Artoria Pendragon

Son düzenleme:
Gerilim yok, sıradan tartışma.

Türkçe anlamayla ilgili sıkıntın mı var? RTX 4070 mobil hakkında konuşuyoruz. Masaüstü 4070 ti ne alaka, 285 watt ne alaka?

4060 ve 4070 mobil kartlar 105 Watt ve 140 Watt güçte aynı performansı veriyor, optimizasyonu yapılmış kart böyle mi çalışır? Tasarım değiştirirler söylemin manasız, üretilmiş kart hakkında konuşuyoruz, gelecekteki kartlar hakkında değil.

Teknoloji geliştikçe watt değerleri düşüyor demişsin. Bak GTX 1080'den itibaren en üst segment kartların tüketimine, watt değeri düşmüş mü? Ben grafik ve kantitif verilerin olduğu video atıyorum, kulaktan dolma bilgi diyorsun, senin dediğin tek şey millete sistem topladım, kulaktan dolma olmayan bilgi ne senin kriterlerine göre, mahalle bilgisayarcısının abi serin çalışıyor bu notebook demesi mi?

4070 mobil kartlar 128bit ve 8GB vram'li 3070 ti mobilden dlss olmadan yer yer geride kalan bir kart ve konumlandığı yer bana göre saçma ve tüketiciye zarar veren bir yer.

Dediğimi zaten anlamamışsın bile ben Asus 4070 kartlar sorunlu falan demedim, Nvidia'nın 4070 mobil chipset tasarımı saçma diyorum.

Bu arada Asus'un 4080 ve 4090'lu laptoplarında diğer markalardan çok fazla coil whine sıkıntısı var. Senin Asus'un var diye söylemeyecek miyim?
Anlamadığın daha bir sürü konu var bir de bilmiş gibi yazıyorsun bir de Türkçe anlamayla ilgili sıkıntın mı var diye soru soruyor... Siz ikiniz bir tartışma yapmasını öğrenin sonra tartışırsınız :)

Yorumumdaki ileri görüşlülüğü gördünüz mü? Bilgisayar mühendisliğini okumak istediğinizi şimdi yazmışsınız ben zaten benzer bir senaryo dile getirip uzun vadede performans alacağınız sistemi önerdim verdiğiniz paranın karşılığını alabileceğiniz ve dikkatli kullandıktan sonra uzun bir süre rahat edeceğiniz sistemi önerdim. Yorum yapan arkadaşların hayatlarında kendi bilgisayarları dışında kaç bilgisayar toplamış ki kendi bilgisayarlarını bile kendileri toplamamıştır ya toplamış sayalım başkalarına kaç bilgisayar toplamışlar bir sorunuz cevap belli 0. Recep Baltaş'a yazın iki bilgisayar arasında kaldım hem oyun oynamak için hem de bilgisayar mühendisliği okurken kullanacağım beni en az 5-6 yıl idare etmesini istiyorum sizce hangisini almalıyım diye %99 size önerdiğimi önerecek. Bu da bu konuya son yorumumdur çocukça yorumlardan çocuklardan kaçtığım doğrudur :)

Son düzenleme:
Siz ikiniz bir tartışma yapmasını öğrenin sonra tartışırsınız :)
8 GB VRAM ile iyi şanslar :D Algılarının eksik olması bizim sorunumuz değil, gelmiş adama "i9 al kanzii ileride muhtac olursun kanzii" diyorsun sanki adamın i9 ile işi var. Yeni mühendise i7 13. nesil de yeter gidip de son çıkan işlemciyi atmana gerek yok.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı