60 FPS'de daha çok yırtılma oluyor

chaoo

Hectopat
Makaleler
7
Arkadaşlar monitörüm 60 Hz normalde 60FPS'e sabitleyince yırtılmanın azalması lazım değil mi? Ben 60FPS'e sabitleyince daha çok yırtılma oluyor.

Monitör'ün tazeleme hızı ile FPS'i aynı tutan V-Sync'dir. Ben ondan bahsetmiyorum.
Değildir, bahsettiğim şeyde Hz'i değiştirme var, bunu V-Sync yapamaz.

V-Sync tazeleme hızını değiştirmez. V-Sync, yenileme hızında veya onun yarısında, yani yırtılma yalmayacak FPS'lere sınırlar. 30,60 veya 144Hz monitörde 144,72 gibi değerlere sabitler.

Ama G-Sync ve FreeSync'de böyle bir şey yok.
Onlar Hz'i değiştirdiğinden monitörün yenileme hızı ile belirli bir alt değete kadar (144Hz'de 48 mesela. Atıyorum tabii ama o civar) FPS oynar ve yırtılma olmaz.

O değerin altında ise FreeSync Premium gibi teknolojiler işe yarar, LFC teknolojisi ile. Ama o bambaşka bie konu.

Değildir, bahsettiğim şeyde Hz'i değiştirme var, bunu v-Sync yapamaz.

V-Sync tazeleme hızını değiştirmez. V-Sync, yenileme hızında veya onun yarısında, yani yırtılma yalmayacak FPS'lere sınırlar. 30, 60 veya 144Hz monitörde 144, 72 gibi değerlere sabitler.

Ama G-Sync ve FreeSync'de böyle bir şey yok.
Onlar Hz'i değiştirdiğinden monitörün yenileme hızı ile belirli bir alt değete kadar (144Hz'de 48 mesela. Atıyorum tabii ama o civar) FPS oynar ve yırtılma olmaz.

O değerin altında ise FreeSync Premium gibi teknolojiler işe yarar, LFC teknolojisi ile. Ama o bambaşka bie konu.

Tamamdır anladım 👍

Geri
Yukarı