60 FPS'den fazlası gerekli mi?

erensavas

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. FPS'i yüksek tutmak önemli midir? 60 FPS sabit aldığım bir oyunda FPS'i 90-120 gibi ayarlamamın etkisi olur mu?

60 Hz olan monitörde 80 FPS ye sabitleyip oynuyorum. Ne akıcılık kayboluyor ne de ekran yırtılması oluyor. GPUda boşuna kendini yormuş olmuyor fan sesinde yükselme olmaması da cabası :)

Eğer 60 hz monitörünüz varsa bile ne kadar yüksek FPS'niz olursa o kadar iyi olur. Çünkü monitörün hertzine bakılmaksızın FPS arttıkça monitör gecikme süresi düşüyor.
Örneğin;
60 FPS 16.8 ms
250 FPS 3.5 ms
Buda oyunu daha hızlı hissetmenize sebep oluyor. FPS oyunlarından bahsediyorsan veya Battle Royale, o zaman işte sana çok avantaj sağlıyor.

Oyun türleri de çok etkili. Mesela FPS oyunlarda Hz değerini aştığı zaman akıcılığı hemen hissediyorsun ama Moba oyun türünde 60Hz ekranda istersen 400FPS al yine değişen bir şey yok yani akıcılık yok.

Bu konu biraz karışık çünkü dediğim gibi oyun türleri de işin içine giriyor.

CSGO ve Overwatch oyunları için düşünerek yazmıştım bu konuyu. Laptop bildiğiniz üzere 60Hz ve CSGO da 80-90 fps alıyorum kıyak ayarlarda. Ayarları kısıp FPS arttırmam işime yarar mı açısından sordum. MOBA oyunlarında FPS 60 üstündeyse gerek yok zaten çok şart değil ama FPS oyunlarında akıcılığı hissetmek önemli. Verdiğiniz cevaplar beni tatmin etti. Teşekkür ederim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı