60 Hz ekranda 60 FPS üstü alınabilir mi?

Aslında tam olarak aynı olmaz. Monitör kareleri piksel piksel okur ve çizer. Bundan dolayı, okunan pikseller ne kadar yeni bilgiye dayalı olursa o kadar az gecikme elde etmiş olursunuz. Bu nedenle kare hızı 60'ı geçse dahi yükselmesi fark yaratabilir.

V-Sync açarsanız, monitörün önceki kareyi çizmesini beklersiniz. Bu da çizim aşamasında monitörün yeni verileri almak yerine eski verileri işlemesi anlamına gelebilir. Bu tabii ki yırtılmaları önleyecektir ancak gecikmeye sebep olacaktır.

Bu nedenle CS:GO, Valorant gibi rekabetçi oyunlarda V-Sync açmanızı önermiyorum.

Fark oluyor. Nasıl etiketleyeceğimi bilmediğim için Utku Oktay arkadaşın dediği gibi gecikme değeri azalıyor. 107 ekran 60 Hz ekranda input lag dediğimiz olayı azaltmak için yüksek FPS almaya özen gösteriyorum.

Fark oluyor. Nasıl etiketleyeceğimi bilmediğim için Utku Oktay arkadaşın dediği gibi gecikme değeri azalıyor. 107 ekran 60 Hz ekranda input lag dediğimiz olayı azaltmak için yüksek FPS almaya özen gösteriyorum.
@orpheus2960

''@"işaretinin yanına isim yazarak etiketleyebilirsiniz.

60 Hz ekranda 60 FPS üstü alabiliyorsun. Ben işin teknik kısmını bilmem ama pratikte çok fark ediyor. Oyundan oyuna da değişir. Gidin Minecraft yükleyin 60 FPS oynayın baya kasıyor 30 FPS gibi. 80-90 FPS alınca akıcı olmaya başlıyor. Monitörüm 60 Hz eminim psikolojik bir şey değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı