60 Hz monitörde 60'dan fazla FPS algılanır mı ?

Basitçe cevap vereyim. Eğer aldığınız görüntü 60hz ise 600 pfslik bir sistem de kursanız arada bir değişiklik göremezsiniz. Göreceğiniz 30 fpsdir.

Tam tersi de doğrudur. Sisteminizden 30 fps alıyorsunuzdur. Bu durumda 144 hz lik bir görüntü sistemi (ki bu da 72 FPS eder) kurmanız anlamsız olur.

Dolayısı ile 144 (72 FPS) için uğraşanlar (benim gibi) görüntü kalitesinden taviz vermek durumunda kalıyorlar. Çünkü 72 fps oyunlarda çok yüksek değerler. Bu yüzden FPS tarzı için düşük kalite yüksek fps, RPG için ise yüksek kalite düşük fps tercih ediyorum.

Nasıl yani şuan benim laptop ekranım 60 Hz ama oyunlarda 120 FPS kadar alabiliyorum ama siz 600 FPS olsa dahi 30 FPS görebileceğimi söylemişsiniz amma 120'den bir anda 80'e düşünce veya sürekli 80'de oynayınca fark hissediyorum. Sizin dediğinize göre ister 120 FPS olsun ister 80 her iki durumda da 30 FPS göreceğim için hiç bir fark hissetmemem gerekmez mi? Yanlışım varsa düzeltin lütfen.

Son düzenleyen: Moderatör:
İnsan gözü 60 FPS ile 100 FPS arasında olan akıcılık farkını hisseder. Fakat monitörün 60Hz olduğu için en fazla 60 FPS hissedersin. Ama 144Hz bir monitörün varsa da en fazla 144 FPS hissedersin. Ben böyle biliyorum. Eğer en fazla 30 FPS algılıyoruz diye bir şey olsaydı, bu kadar mühendis, bu kadar işçi daha fazla FPS algılayalım diye üst düzey ekran kartı üretmezlerdi.

Hala 30 FPS algılıyoruz derseniz çok pis mantıklı açıklama yaparım.

Bildiğim kadarıyla, insan en fazla 60 FPS algılayabiliyor. Mesela benim monitörüm de 60Hz ama Minecraft'tan 220 FPS alıyorum.
İnsan gözünde FPS limiti çok yüksek diye biliyorum. Ve evet 60 Hz bir monitörde en fazla 60 FPS görebilirsin. Daha fazlasını görmek için çözünürlüğü düşürüp Hz artırabilirsin.

Benim bildiğim kadarıyla 60Hz monitörde gözünüz 60 FPS'yi algılayabilir. Ancak siz oyundan 250 FPS alsanız bile monitörünüz sebebiyle bunu algılayamazsınız. Sadece oyun daha akıcı oynandığı için bunu hissedebilirsiniz. Aynısı 144Hz için de gereçli. Gözünüz bu monitörde 144FPS maksimum algılayabilir. Gerisini sadece hissedersiniz. Ancak insan gözü maxiumum 60 FPS alıglayabiliyor vs. böyle bir konuda bilgim yok.

Monitörümü 60 Hz olarak kullanıyordum. Sonra 75 Hz'de de çalışabildiğini fark ettim. Arada 15 Hz olmasına rağmen farkı çok net görebiliyorsunuz. 75 Hz monitör ile oyun oynadıktan sonra saniyede 24 kare çekilen filmler bile bazen takılıyormuş hissi veriyor. Şuan monitör alacak olsam 144 Hz monitör alırdım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer aldığınız görüntü 60 Hz ise 600 FPS'lik bir sistem de kursanız arada bir değişiklik göremezsiniz. Göreceğiniz 30 FPS'dir.

60 Hz monitörde neden 30 FPS görüyoruz onu anlamadım.

Monitörünüz 60 Hz de olsa oyunu 60 FPS veya 100 FPS ile oynamanız fark eder. 60 Hz monitörde bile farkı bariz bir biçimde anlarsınız.

Dünden beri başka bi başlık altında bu konuyu tartıştık :LOL: 60hz ve 144hz arasındaki farkı çok rahat anlayabilirsiniz inanması bana zor geldi ama beynimiz bilimsel olarak 24fps den fazlasını algılayamıyor. 60 ile 144 dü nasıl algılıyoruz peki ? Kendi düşüncelerimi aktarıcam düşük fps de ekrandaki yırtılmaların be ghosting olmayışı bence en büyük etken bilimsel kısmını bi yana bırakırsak 60-144 aralığını kesinlikle farkediyor gözlerimiz ve beynimiz. 60hz monitöre sahipseniz ve gereksiz masraf istemiyosanız 144hz ekrana bakmanızı pek tavsiye etmem :)

60 Hz monitörde neden 30 FPS görüyoruz onu anlamadım.

Monitörünüz 60 Hz de olsa oyunu 60 FPS veya 100 FPS ile oynamanız fark eder. 60 Hz monitörde bile farkı bariz bir biçimde anlarsınız.
Konu biraz eski ama bu kısmı anlayamadım.
Monitörün Hz değeri, alınan maksimum fps'yi o değere sınırlıyorsa (videonuzda öyle demişsiniz),
60 Hz bir monitörde 60 ile 100 fps farkını nasıl algılayabiliyoruz?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı