60 Hz monitörü 75 Hz yapmak

EmircanD

Hectopat
İyi geceler. 60 Hz monitörüm var. Radeon ayarlarında ki özel çözünürlükten 75 Hz yapmıştım, hatta VSR ile 1080P'ye ayarladım. Monitör 768p. Oyunlarda daha tatlı bir keskinlik oluyor. Bunun herhangi bir zararı var mıdır, varsa ne gibi bir zararı vardır? Ekran kartına veya monitöre bir zararı var mıdır?

Son düzenleme:
Eğer gerçekten 75 Hz oldu ise monitörün ömründe bir tık kısalma olabilir. Sonuçta o monitör 60 Hz olarak üretilmiş, eğer 75 Hz'de sıkıntısız bir şekilde çalışsaydı üretici onu 60 değil 75 Hz olarak satardı ve böylece daha pahalıya satabilmiş olurdu. Çözünürlük olayına gelince onunla ilgili bir bilgim yok maalesef.

Hocam bazı yerlerde gördüm, denedim oldu. Masaüstünde falan bile belli oluyor. Monitör biraz eski yenisini almayı planlıyorum yakın zamanda o yüzden. Peki ekran kartına bir zararı var mıdır?

Hz olayının direkt olarak etkisi var. Eğer monitör eskiyse ve yeterli kalitede değilse direkt elinizde kalıyor. Eski LCD ekran monitörümü bu şekilde bozmuştum. Bozulduktan sonra 144 Hz monitöre geçiş yaptım. Garantisi bittikten sonra 240 Hz monitör aldım. 240 Hz monitöre geçiş yaptıktan sonra 144 Hz olanı, 185 Hz'e OC yaptım ve hiçbir sorun olmadı. Sadece 185 Hz'den yukarıya çıkarttığım zaman ekranda dalgalanmalar oluyordu. Bu şekilde kardeşimin bilgisayarında yaklaşık bir yıl kullandık. Sonuç olarak, sanırım durum tamamen monitör parçalarının kalitesine bakıyor.

Monitörlerin bazı çözünürlüklere özel Hz değerleri vardır. Benim monitör 1024x769 ve 800x600'de 75 Hz veriyor oyunların çözünürlüğü hep 1024x769'da. 1080'de 75 Hz'e zorlamak iyi değil. Çözünürlüklere göre Hz değerlerine bakıp kullanmak daha doğru.

Monitörlerin bazı çözünürlüklere özel Hz değerleri vardır. Benim monitör 1024x769 ve 800x600'de 75 Hz veriyor oyunların çözünürlüğü hep 1024x769'da. 1080'de 75 Hz'e zorlamak iyi değil. Çözünürlüklere göre Hz değerlerine bakıp kullanmak daha doğru.
Hocam benim monitör 768P ben VSR ile 1080'e ayarladım.

@EmircanD , zahmet olacak ama müsait olduğun bir vakit VSR açık vs VSR kapalı masaüstü görsellerini atabilir misin ayrı ayrı? Gerçekten merak ediyorum, NVIDIA DSR ile baya bulanıyordu görüntü çünkü

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı