%60 mekanik klavye öneri

SarayBosna

Hectopat
Öncelikle merhaba araştırdığım kadarıyla bunları buldum.

Bazıları arasında çok uçuk farklar var bunları sebebi ne ve bazıları da çok pahalı siz olsaydınız hangisini tercih ederdiniz ve bu listede olmayan ama daha iyi ve ucuz klavyeler var mı aradaki bu uçuk farkları anlamadım bu konudan anlayan arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

Bazıları arasında çok uçuk farklar var bunları sebebi ne ve bazıları da çok pahalı siz olsaydınız hangisini tercih ederdiniz ve bu listede olmayan ama daha iyi ve ucuz klavyeler var mı aradaki bu uçuk farkları anlamadım bu konudan anlayan arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

Benim tercihim MK61'den yana olurdu çünkü puding keycaplere sahip onun dışında klavyenin stabilizerları rakiplerine göre çok iyi ama ben mekanik bir klavye alsaydım kesinlikle krytox 205G0 ile lube işlemi yapıp klavyenin PCB'sinin altına ses yalıtımı yapardım internette görmüştüm o modları yapınca inanılmaz güzel bir klavye.

İlk linkteki Snowfox bence aralarındaki en iyi klavye. Mekanik switch + hotswap. İleride switch değiştirmek isterseniz en çok seçenek bunda mevcut. Stabilizerler stok haliyle çok kötü değil ama mod gerekir yine de.

İkinci linkteki Gamakay MK61 hotswapable olmasına rağmen optik switchli olduğu için ben olsam bunu tercih etmezdim. 5-6 seçenek dışında switch seçeneği yok çünkü. Switch falan uğraşamam alır kullanırım diyorsan olabilir belki.

3. linkteki ürün klavye değil zaten, tuş takımı asdfs

En sondaki ise Anne Pro 2 prebuilt olarak alabileceğin güzel %60 klavyelerden birisi fakat modlamaya uygun değil lehimli çünkü switchler.

İlk linkteki snowfox bence aralarındaki en iyi klavye. Mekanik Switch + hotswap. İleride Switch değiştirmek isterseniz en çok seçenek bunda mevcut. Stabilizerler stok haliyle çok kötü değil ama mod gerekir yine de.

İkinci linkteki GamaKay MK61 hotswapable olmasına rağmen optik Switch'li olduğu için ben olsam bunu tercih etmezdim. 5-6 seçenek dışında Switch seçeneği yok çünkü. Switch falan uğraşamam alır kullanırım diyorsan olabilir belki.

3. linkteki ürün klavye değil zaten, tuş takımı asdfs.

En sondaki ise Anne Pro 2 prebuilt olarak alabileceğin güzel %60 klavyelerden birisi fakat modlamaya uygun değil lehimli çünkü Switch'ler.

Switch'leri sürekli değiştireceğini sanmıyorum onun dışında optik Switch'li klavyeler mekaniklere göre çok daha hızlı tepki süresine sahipler o yüzden rekabetçi oyunlar için optik Switch'li bir klavye tercih etmesi çok daha iyi olacaktır.

Switch'leri sürekli değiştireceğini sanmıyorum onun dışında optik Switch'li klavyeler mekaniklere göre çok daha hızlı tepki süresine sahipler o yüzden rekabetçi oyunlar için optik Switch'li bir klavye tercih etmesi çok daha iyi olacaktır.

Ne kadar fark var mesela optik ve meknik switchler arasinda "tepki suresi" olarak?

Markalarin marketting bullshit iddialarindan ziyade karsilastirmali test vs varsa onu paylasirsan daha iyi olur. Gerci ben biliyorum zaten cevabi ama madem boyle bir iddia var gorelim bilimsel olarak ispatini :)

Ne kadar fark var mesela optik ve meknik switchler arasinda "tepki suresi" olarak?

Markalarin marketting bullshit iddialarindan ziyade karsilastirmali test vs varsa onu paylasirsan daha iyi olur. Gerci ben biliyorum zaten cevabi ama madem boyle bir iddia var gorelim bilimsel olarak ispatini :)
Anladığım kadarıyla tepki süresi olarak değil de aktiflik mesafesi olarak optik switchler daha önde, doğru mudur?

Anladığım kadarıyla tepki süresi olarak değil de aktiflik mesafesi olarak optik switchler daha önde, doğru mudur?

Tepki süresi olarak da önde kağıt üzerinde optik switchler. Ama bu süre ne kadar? 3ms? 5ms? 10ms? 30 ms? Yoksa kişiden kişiye değişiyor mu? Yada markadan markaya? Markaların iddialarına bakacak olursak 1000 kat daha iyi optik switchler. Şeye benziyor biraz bu 8K report rate olan yeni gelen klavye ve mouselara. 8 kat daha hızlı deyince çok büyük bir farkmış gibi duruyor ama 1ms ve 0.125ms olduğunu anlayınca farkın işin aslı ortaya çıkıyor.

Aktiflik mesafesi olarak MX Silver, MX Speed yada Kailh speed versiyonlarında da çok kısa mesela. Ama bildiğim kadarıyla Steelseries Omni Point switchlerde bunu 0.4 mm'ye kadar düşürebiliyorsun.

Tercih meselesi switch işi bence kesinlikle. Normalde linear switchleri tercih etmeme ve alışkın olmama rağmen Razer red optical switchlerle yazı yazamıyorum mesela ben çok hafif ve kısa mesafede algıladığı için.

Yeni konular

Geri
Yukarı