600-700 TL Ryzen 5 1600 AF için anakart önerisi

Bütçe
600-700

egeoz316

Hectopat
Makaleler
3
Yer
Ankara
Yeni toplayacağım sistem için bir anakart bakıyorum, kullanacağım işlemci Ryzen 5 1600 AF. Anakartta 4 RAM slotu ve en azından 1 M.2 yuvası olursa iyi olur. Bütçeyi gerekirse 800'e çıkarabilirim.

Son düzenleme:
4 RAM slotu yok ama bütçeye uygun.

4 RAM slotu var ama bütçeyi biraz aşıyorlar.
B550 çipsette 1. nesil çalışmıyo diye biliyorum.

770 liraya Tomahawk var ama aradaki farkı vermeye gerek yok. ATX olsun dersen olabilir ama Mortar ile aynılar neredeyse. 2 tane M.2 olması gibi artıları var hatta.

Yukarıda önerilen B550 anakartların desteklenen işlemci listesinde Zen ve Zen+ işlemcilerin hiçbirini göremedim. Yani B550 olmaz. Aslında 2000 serisi olanlarla 1000 serisinin AF olanları destekleniyor diye biliyordum ama listede göremedim. Tuhaf.

Chipset olarak en güzel seçenek tartışmasız B450 olur. Anakart olarak da ilk aklıma gelenler MSI B450 Tomahawk Max ve MSI B450M Mortar Max. İlki bütçenizi aşıyor. Onu alamayacağınız düşünürseniz Mortar Max sizin ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Hocam attığınız Gigabyte çok iyi duruyor, tercih edebilirim.

770 liraya Tomahawk var ama aradaki farkı vermeye gerek yok. ATX olsun dersen olabilir ama Mortar ile aynılar neredeyse. 2 tane M.2 olması gibi artıları var hatta.
Hocam ATX olması benim için daha iyi olur, ayrıca 2 tane M2 slot bulundurması dışında baska artıları var mıdır? Ayrıca ürün linkini atarsanız sevinirim.
Kıy paraya şunu al asla pişman olmazsın. 3 4 5 pin RGB desteği, 2 M.2 slot, 2 ekran kartı slot, bir sürü avantaj.
Hocam maksimum 800'e çıkabilirim, 850'ye çıkamam.

Geri
Yukarı