600 TL İşlemci ve Anakart Tavsiyesi

TeomanAksoy

Hectopat
Daha fazla  
600 TL bütçem var ve işlemci ve anakarta ihtiyacım var. Bunun hakkında öneri paylaşabilecek var mı?

Halihazırdaki sistem:

Intel i3 2100 3.1 Ghz İşlemci
8 GB Ram
AMD R9 270 Ekran kartı

Güç kaynağını hatırlamıyorum fakat yeteceğinden eminim çünkü bu sene bilgisayara ekran kartı ve rami alırken güç kaynağını da ileriye dönük bir şekilde seçtim.
Eğer bu işlemciyle biraz daha bekle diyorsanız beklerim fakat H1Z1 gibi oyunlardaki kasma sebeplerini işlemciye bağlıyorum. Bu konu hakkında fikir alışverişi de yapabiliriz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartın ve belleğin gayet yeterli şuan için. Eğer elindeki anakart bir süre daha iş görecek bir model ise işlemcini İntel i5 4460'a güncelleyebilirsin. Anakart marka ve modelini belirtir misin?

Bütçenizi arttırıp yeni nesil için yatırım yapmanızı tavsiye ediyorum. Öyle ki 600 TL için sizi tatmin edebilecek bir ana kart & işlemci ikilisi olacağını zannetmiyorum. Aşağıda gösterdiğim parçalar sizi uzun bir süre daha taşır. Daha da iyi performans alırsınız i3 6100 oyun performansı gayet iyi. Daha sonra bir 8 GB RAM ile 16 GB için yükselebilirisinz. Ayrıca bilgisayarınıza ilerleyen zamanlar da SSD katarsanız yeni nesil bilgisayarınız ile yolunuza devam etmiş olursunuz.

Kingston 8GB Hyperx Fury Black DDR4 2133MHz CL14 PC Ram

Intel Core i3 6100 Soket 1151 3.7GHz 3MB Önbellek 14nm İşlemci

MSI H110M PRO-VD Intel H110 Soket 1151 DDR4 2133Mhz VGA&DVI Anakart

Biraz araştırınca anakart soketinin LGA 1155 olduğunu öğrendim. RAM
Bütçenizi arttırıp yeni nesil için yatırım yapmanızı tavsiye ediyorum. Öyle ki 600 TL için sizi tatmin edebilecek bir ana kart & işlemci ikilisi olacağını zannetmiyorum. Aşağıda gösterdiğim parçalar sizi uzun bir süre daha taşır. Daha da iyi performans alırsınız i3 6100 oyun performansı gayet iyi. Daha sonra bir 8 GB RAM ile 16 GB için yükselebilirisinz. Ayrıca bilgisayarınıza ilerleyen zamanlar da SSD katarsanız yeni nesil bilgisayarınız ile yolunuza devam etmiş olursunuz.

Kingston 8GB Hyperx Fury Black DDR4 2133MHz CL14 PC Ram

MSI H110M PRO-VD Intel H110 Soket 1151 DDR4 2133Mhz VGA&DVI Anakart
Arkadaşımızın tavsiyesi mantıklı bir hareket olacaktır. Bu sistemi almanız durumunda elinizde kalan İ3 işlemci, anakart ve 8GB bellekleri satabilir ve maddi yükünüzü hafifletebilirsiniz.

Anakart uyumsuz olur İ5 4460 alırsa.
Evet araştırdıktan sonra farkettim. İ3 işlemci LGA1155 kullanıyormuş.

Sisteminde SSD var mı? Eğer yoksa kasmanın nedeni HDD kaynaklıda olabilir. Sonuçta oyunların depolandığı yer HDD'dir. HDD işlemcin kadar eskiyse veri okumada takılmalar yaşanması olasıdır. Kendimden biliyorum imzamdaki emektar 6 yıllık dizüstüne 5820K sistemi sattıktan sonra SSD takviyesi yaptım daha evvel HDD yüzünden takılarak oynadığım Crysis 3'ü takılma olmadan bitirdim.

Arkadaşlar kusura bakmayın anakartı belirtmeyi unutmuşum. @alipasa.mentese doğru söylemiş, 1155 kullanıyorum.
Anakartımdaki slotlardan birisi bozuk olduğu için rami tek slot olarak kullanıyorum şu anlık.

@CJack60
Evet sabit diskim eski. Hatta bilgisayar oynarken, arada falan takır tukur sesler geliyor tüm odada rahat duyulacak şekilde. Söylediğiniz çok mantıklı geldi.

@YiğitAli
Şu anki kullandığım tek slot 8gb ram DDR3. Eğer işlemciyi yenilerken DDR4 anakarta geçersem 8GB rami çöpe atmış olmaz mıyım?
ASUS H110M-C D3 Intel H110 Soket 1151 DDR3 1600Mhz USB3.0 VGA&DVI Anakart
Bu ikisi nasıl?
Not: Anakartı 1.5 sene sonra falan değiştirebilirim anakart ileriye dönük olmasa da olur.
Not2: 1151 soketi ilk defa duyuyorum cahilim biraz. Yeni bir şey mi?

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

i3 6100 işlemci şuan en son nesil oluyor. Şuan hiçbir oyunda darboğaz yapmıyor fakat ileride çıkacak oyunlar için garanti veremiyor maalesef. Fakat buna rağmen gayet başarılı bir işlemci. DDR3 bellekleri de destekliyor fakat DDR4 desteği her açıdan daha avantajlı. i5 6400 alırsan ki maaliyeti 700 TL civarında şuan seni daha uzun süre idare edecek ve ihtiyacından çok daha fazlasını sunacaktır. Bu işlemciyi aldığında en azından 200TL anakart gerekiyor ve DDR4 8GB olmak şartıyla 200TL lik bellek kullanman gerekiyor. Elindeki harddiskinde sorun olabileceğini düşünürsek 1100TL senin bütçeni aşacaktır.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı