6000-6500 TL sistem

speh61

Decapat
Malum ülke ekonomisi, dünyanın hali ortada stoklar bitmeden, fiyatlar daha da artmadan daha sonralarda almayı düşündüğüm PC'yi şimdiden almayı düşünüyorum. Aklımda birkaç hazır sistem var ama kararsızım yardımcı olursanız sevinirim.
1. sistem:
.
2. sistem:
.
3. sistem:

Aslında zor soru. Öncelikle ekran kartını yorumlamak istiyorum. Şahsen ben ekran kartında cuda kullanımından dolayı (oyun dışı bir konu) nvidia tercih ediyorum. Ama teknik özelliklerine bakınca 5700xt gayet güçlü bir kart ve 2060 superin önünde yer alıyor.

İşlemci olarak açıkçası 8 çekirdek 16 izlekten dolayı 2700x benim tercihim. Enerji tüketimlerine gelince 3500x ve Nvidia ikilisi toplamda (65+160=) 225 Watt iken 2700x ve 5700xt ikilisi (105+225=)330Watt enerji tüketiyor. yaklaşık 105 Watt bir fark var. Tabi burda yük altında oyun sırasındaki tüketimlerine de bakmak lazım ama kağıt üstünde böyle. Günde 4 saat oyun oynayan biri için neredeyse aylık faturaya bugün itibari ile 13 TL ek tüketim ve bir miktarda fazla ısınma olacak.

3500x tek çekirdek performansında %10-%15 arası önde gözüküyor, fakat çoklu çekirdek performansında 2700x hep daha güçlü.

Son durumda, sadece oyun oynanacak ise 3500x ve 5700xt gayet başarılı gözüküyor. 3500x aynı zamanda daha güncel de bir işlemci.

Şahsen Ohm 2757X en alınası sistem bana göre, oyun odaklı olsun 5-10 fps fazla alayım denirse işlemci 3500x ile değiştirilebilir.

Eksik sayılabilecek yanları:

İleride RAM ilavesi mümkün değil, sistem alındığı şekliyle ömrünü tamamlar gibi (belki ssd ilavesi sadece).

Anakartın ses yongasının oyun için eksik kalabileceğini düşünüyorum ama daha iyi ses yongası olan anakart için de ilave 480 TL vermek yerine, kendi ses kartı olan iyi bir kulaklık almak daha mantıklı olabilir ama bunda da kullanıcı deneyimlerini araştırmak gerekir.

Satıcı yorumları:
Tabi şunu anlamak zor, hazır sistem üzerinde işlemci değişikliği yaparken 3500x ile 3600 arasında yaklaşık 300TL fark varken, ayrı ayrı perakende satış fiyatında 50TL fark var. Keşke 3600 işlemci ile alınabilse bu durumda hem toplam 2700x performansı hem de yaklaşık 3500x tek çekirdek performansı olmuş olacaktı.

Aynı sorun diğer bileşen değişikliklerinde de var. Perakende satış fiyatlarındaki fark, sistemi özelleştirirken aynı olmuyor. Elbette belirli stoklu ürünleri satmak gerekiyor olabilir ama bu durumda o zaman özelleştirme seçeneğine eklememek lazım. SSD ve Kasa seçenekleri o yüzden yok saymak lazım.

Alırsanız deneyimlerinizi bekleriz.

Hazır istiyorsunuz sanırım bu değişiklikler yapılıp alınabilir:
Screenshot_20200326_155740_com.android.chrome.jpg

Öncelikle cevaplarınız için teşekkürler. XFX e çok güvenemiyorum çok fazla kullananı yok gibi ben normalde sistemi olağanüstü halden fiyatlar ileride uçar diye şimdiden almayı düşünyorum 5700XT'li kart alırsam monitor alamam bir süreliğine ama 2060 kartlı kasa alıp monitör alırsam da RX5700 XT ile 2060 arası bayağı fark var gibi çok kararsızım sizce ne yapmalıyım? Bu arada sistem iş okul için falan değil direkt oyun için işimi gören halihazırda laptopım var zaten ama eskidi oyun konusunda.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı