6000 TL PC önerisi

Bütçe
6000

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam iyi güzel sistem fps değerleri çok iyi ama gözünüzü sevim çok kalitesiz değilmi bu sistem?

Hocam iyi güzel sistem fps değerleri çok iyi ama gözünüzü sevim çok kalitesiz değilmi bu sistem?
Mesela neyi kalitesiz hocam açıklayabilir misiniz? Bence fiyatına göre on numara sistem. F/P ve düşük bütçe kurarken B450M 2SH ve SU650 koyunca aslında kalitesiz oluyor ama 6K bütçe ile 2K ortalama ve 1080P üst seviye bir sistem alınmış oluyor.

İşlemci 2600X, 2K için fazla fazla yeterli, 1080P içinde çok az oyunda ekran kartını %100 doyuramaz (bu oyuna etki etmez, kart verebileceğini veremiyor diye).

RAM'ler zaten RAM; RAM'dir yani :)

Ekran kartı ZOTAC, ki şu an favori F/P firmam oldu. Tüm testleri izledim Nvidia tarafı güncel kartlardaki.

SSD'i ben olsam değiştirirdim ama JD Nvme de balon değildir patlasın diye düşünüyorum.

Kasa+PSU da yüzlerce hazır sistemde kullanılan 3-7K arası çok gördüğümüz bir kombinasyon. Bence 6K için güzel sistem.

Mesela neyi kalitesiz hocam açıklayabilir misiniz? Bence fiyatına göre on numara sistem. F/P ve düşük bütçe kurarken B450M 2SH ve SU650 koyunca aslında kalitesiz oluyor ama 6K bütçe ile 2K ortalama ve 1080P üst seviye bir sistem alınmış oluyor.

İşlemci 2600X, 2K için fazla fazla yeterli, 1080P içinde çok az oyunda ekran kartını %100 doyuramaz (bu oyuna etki etmez, kart verebileceğini veremiyor diye).

RAM'ler zaten RAM; RAM'dir yani :)

Ekran kartı ZOTAC, ki şu an favori F/P firmam oldu. Tüm testleri izledim Nvidia tarafı güncel kartlardaki.

SSD'i ben olsam değiştirirdim ama JD Nvme de balon değildir patlasın diye düşünüyorum.

Kasa+PSU da yüzlerce hazır sistemde kullanılan 3-7K arası çok gördüğümüz bir kombinasyon. Bence 6K için güzel sistem.

Kalitesizlikten kastım şu;
-Ekran kartı uzun süre yükte kalınca sıcaklık değerleri artan çokta iyi bir soğutmaya sahip olmayan marka. Başka markaların fanboyu değilim ama zotac denedim ve hiç memnun etmedi. Laptop gpusu gibi 70 derecenin altına inince seviniyordum, değiştirdim.

-Gigabyte b450m s2h, bu anakart r5 2600x için yetersiz o.c. ve soğutma performansı verecektir ben bundan eminim. Evet gözümle görmedim ama eminim ki 4.2 ghz almak isteseniz mavi ekranı verip size istediğiniz performansı veremeyecektir. Bence buna gidecek en iyi işlemci r5 1600 AF modelidir.

-Evet balon değil james donkey m.2. ssd. Bende başta sizin gibi düşündüm ama bir dostum sayesinde bende almaktan son anda kurtulmuştum. Technopat samsung evo 860 10.000 saat videosunu görünce artık şaşmam dedim. He şu bir gerçek bütçesi sınırlı olan adam alsın, sözde 3 sene değişim garantili ama arkadaşımda öyle bir şey olmadı. Muhattabını bulamadı karşısında.

-Kasa, çokta methedilmeyen Zotac firmasının küçük fanlı ama size göre bi o kadar f/p ekran kartı maalesef bu kasaya sığsada çok üst düzey olmayan havalandırması yüzüne biraz ısınacaktır. E zaten bu kartı alan adam 2k için alıyor o yüzden bu kart sürekli yükte. Sıcak bir kasa görmek kullanıcıyı üzer diye düşünüyorum.

-Psu, kötü değil elbet ama günümüzde mümkün olduğunca sertifikalı bir psu tercih edin. 1 ay bekleyin ama tercih edin arkadaşlar. Bakın parayı yerden toplamıyoruz hiçbirimiz. Bir voltaj sıkıntısı az ya da düzensiz voltajda parçalarınız hasar görebilir. Ee bu kimin hatası? Elektrik şirketi üstlenmez. En azından bu sertifika bir nebze olsun sizi bunlara karşı bir garanti gibi koruyacaktır. (Alt yapısına güvenen almasın, Ankara/Çankaya'da ikamet ediyorum. Ankaranın nispeten iyi bir ilçesinde Ayrancı semtindeyim. Zırt pırt gidip geliyor güvenemediğim için 2 yıldır sertifikalı bir psu kullanıyorum. Çokta memnunum)

@Taha Özdemiir :)

Hocam anlıyorum ancak belirli bütçe ile en fazlasını almak isteyince mecbur bunlar oluyor.

Ekran kartı uzun süre ile yükle alakalı bir sıcaklık durumu yok. Doğru kasada doğru hava akımı ile 70 derece altında çalışır saatlerce sorun olmaz ancak 75'de çalışsa bile bu bir sorun değil, fazla yüksek zararlı bir sıcaklık değil.

B450M S2H evet ahım şahım OC yapamaz ama 2600X için makul seviyede hız aşırttırabilir.

SSD'i ben de olsam değiştirirdim evet. Bu arada o 10.000 saat ve 7Petabyte olan model EVO değil PRO.

Kasa giriş seviye için çok fazla memnun kullanıcı içeren bir popülasyona sahip. Ben olsam alır mıydım? Yine almazdım çünkü tipini sevmiyorum. Aerocool One Eclipse veya Pure Steel RGB benim tipim kasalar ve hava akışları daha iyi. Spec-Delta içerisinde o sistem güzel çalışacaktır zaten incelemesi mevcut.

Demem o ki hocam, bütçe belirli ve istenen fazla ise yapacak bir şey yok.

@Taha Özdemiir :)

Hocam anlıyorum ancak belirli bütçe ile en fazlasını almak isteyince mecbur bunlar oluyor.

Ekran kartı uzun süre ile yükle alakalı bir sıcaklık durumu yok. Doğru kasada doğru hava akımı ile 70 derece altında çalışır saatlerce sorun olmaz ancak 75'de çalışsa bile bu bir sorun değil, fazla yüksek zararlı bir sıcaklık değil.

B450M S2H evet ahım şahım OC yapamaz ama 2600X için makul seviyede hız aşırttırabilir.

SSD'i ben de olsam değiştirirdim evet. Bu arada o 10.000 saat ve 7Petabyte olan model EVO değil PRO.

Kasa giriş seviye için çok fazla memnun kullanıcı içeren bir popülasyona sahip. Ben olsam alır mıydım? Yine almazdım çünkü tipini sevmiyorum. Aerocool One Eclipse veya Pure Steel RGB benim tipim kasalar ve hava akışları daha iyi. Spec-Delta içerisinde o sistem güzel çalışacaktır zaten incelemesi mevcut.

Demem o ki hocam, bütçe belirli ve istenen fazla ise yapacak bir şey yok.
Doğru eninde sonunda bütçe her şey. Peki napmak lazım. Ben kendim çalışarak aldığım için sistemimi (zor değil ustalık alanınız ilgi alanınız varsa deneyin, o alanla ilgili iş arayın) iki parçada topladım. Gtx1070 modelimde chipset arızası oldu sistemi sattım. Elimde olan bütçe 5000 tlydi bende ekran kartı hariç her şeyi 5100 tlye aldım. Bu yazda temmuz ağustosda inşallah çalışıp içine kart koymayı düşünüyorum. Şu an geçici idare etmesi için 550 tlye ikinci el bir rx 570 aldım. Bence bütçesi kısıtlı ama sonradan ben kalan parçaları alabilirim diyen arkadaşlar bunu yapmalı. İki parçada sistemi toplayın. Bütçenizi zorlamayın ve rx 570 tatmin edicek kadar oyun açan ve sizi kolay kolay üzmeyen bir kart. Alın elinizin altında dursun.

Mevcut bütçelerle ancak bu tip sistemler kurulabiliyor. Her parçadan ortalama 300 tl artırınca orta kalite bulunuyor ama bütçe inanılmaz sarsılıyor. Yapılacak şey ekran kartını 2070 gibi Rtx gibi bileşenlerin altında seçmek. İşlemcileri X olmayanlardan seçmek vs. Bakın mis gibi 1660S var. Bunun üzerine bir set aranabilir veya sil baştan kurulabilir..

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı