6000TL Kamera Önerisi

BatuhanYALIN

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Yazılımcı
Merhabalar, video ve fotoğraf çekimi için kullanacağım bir kamera almak istiyorum. DSLR ve aynasız gibi bir takıntım olmamasına rağmen DSLR'a daha yakınım çünkü batarya avantajı ve ileride lens alırsam lenslerinin ucuzluğundan ötürü daha mantıklı geliyor. DSLR için şu an Canon EOS 250D ile Canon Eos 800D arasında gidip geliyorum. 800D ithalatçı garantili şekilde alacağım o biraz düşündürüyor fakat firmayı Googleda aratınca genel olarak mallarının arkasında duran bir firma izlenimi verdi. 2 ürün de 6bin TL bandında. Bu bağlamda kıyaslarsak hangisini önerirsiniz? Genel olarak ithalatçı garanti durumunu düşünmezsek hangi cihaz daha iyidir? Bunlara alternatif 6bin TL'ye bunları alma daha profesyonel kameralar var onlara yönel diyebileceğiniz modeller var mıdır? Veya 5bin TL'lik bir kit set makine alırsın ama kaybın da olmaz yanına da 50mm f 1.8 lens de koyarsın diyebileceğiniz cihazlar var mı? Canon EOS M50 gibi aynasız kameralar da ilgimi çekse de dediğim gibi genel manada yüzü astarından pahalıya gelecek gibi duruyor. Alanın uzmanı arkadaşlar yönlendirirlerse sevinirim.

Valla şu anda paramı toparladım ve satın alma aşamasını çok erkene çektim. 250D ile ithalatçı garantili 800D arasında gidip geliyorum. Firmayı aradığımda kişiyle görüştük öyle süper bir cana yakınlıkla konuşmadı fakat normal şekilde Canon Türkiye garantili tüm ürünlerdeki garanti koşullarını sağladıklarını kullanıcı hatası olmadıkça ürün değişimi de yaptıklarını söyledi. 800D genel manada 250D' den üstün bir makina, odak noktası durumuna bayıldım. Ek olarak 250D' deki 4K' da Dual CMOS ile çalışmadığı için çok da bir anlam ifade etmiyor gibi. Croplu makinada 4K da ekstra bir durum oluyor sanki. Bu bağlamda düşününce ne yapmalıyım alanında tecrübeli bir arkadaş yok mudur yönlendirsin? Ürünü yarın en geç yarından sonra almaya niyetliyim. @SideWinder bey alanın uzmanı gibi duruyor valla yardımcı olursanız çok memnun olurum. İlk kez para yatıracağım hırpalanmak istemiyorum.

Fotoğraf ve video odaklı çalışmak istiyorum, aynasızların ekipman ve lens durumu biraz daha pahalı gibi geliyor ve batarya kapasitesi vb. durumlar da dahil. Öte yandan DSLR'da hep bir daha hoş duruyor. Yani bu riski almaya değmez diyorsunuz. Gönlüm hala 800D'ye kayıyor ve ithalatçı garantisiyle Canon garantili ürün arasında 1500TL fark var, ama internette biraz okuduğumda makineların üstüne etiket atma durumu bile olmuş. Son olarak şunu da sorsam, Hepsiburada üzerinden almayı düşünüyorum, üründe fabrikasyon bir sıkıntı olması durumunda 14 gün içinde koşulsuz iade hakkım olur mu? Diğer elektronik ürünlerdeki durum geçerli midir?

Hepsiburada.com hakkında garanti veremem, ama sıkıntı olmayacaktır. Zaten Canon, eskisi gibi değil. Direkt Türkiye'ye geldiler ve distribütör yerine firekt kendileri servis desteği veriyorlar.

Neden ithalatçı garantili alma diyorum, biliyor musun?

Ürünlerin nereden geldiği, nasıl ülkeye sokulduğu belli değil. Kullanılmış mı kullanılmamış mı belli değil. Hiçbir şekilde garantisi de yok yani. Onu getiren firma bile birkaç ay sonra sorun yaşarsan, sana destek vermeyecek, kullanıcı hatası deyip kestirip atacak...

Ben 77D kullanıyorum ve aldıktan 1 sene geçmeden sensöründe sorun yaşamıştım mesela. O zaman Canon, kendi resmi servisini açmamıştı, Erkayalar diye başa bela bir şirket bakıyordu, Canon cihazların servisine.

İnanır mısın, beni rezil ettiler. İlk götürdüğümde kullanıcı hatası deyip, makinen 1/5 fiyat istediler. Sonra Canon'a ve Canon Türkiye sorumlusuna mesaj, E posta ata ata kabul ettirdim sorunumu, bu sefer de 1 ay bıyunca serviste kaldı kamera, türlü bahanelerle...

Zaten sonra Canon, Erkayalar'dan servis hakkını aldı ve direkt kendisi geldi Türkiye'ye. Erkayalar da battı gitti.

Fotoğraf makinesinde garanti her şeydir. Ben mesela, makinemi türlü türlü koşullarda kullandım, ciddi anlamda shutter sayısı kat ettim.

Anladım hocam verdiğiniz cevap ve normal şartlarda da tereddütte oluşum beni 250D' ye yönlendiriyor. Hepsiburada durumunda Canon Eurasia garantili olsa da satıcı mağaza durumu var ve Teknosa' da daha ucuza buldum. Teknosadaki üründe üretici garantili gibi bir ibare vardı eurasia garantisini göremedim ve canlı desteğe sordum, müşteri hizmetleri yetkilisi onayladı bunu ki herhangi bir teknosa mağazasına götürerek de sorunum olduğumda çözüm sağlayabilecekler. Birazdan sipariş vereceğim, ilginiz için teşekkür ediyorum hayırlı olur bakalım inşallah. Ürün elime geçince buraya resimlerini atmayı ihmal etmem :)
Tekrardan merhabalar, ürünü yazdığım gün sipariş ettim ve 28inde elime ulaştı. 1 Haftadır kullanmaktayım gayet memnunum ki cihazı bildiğimden sürprizle karşılaşmadım. Buraya da hemen yazmamamın sebebi en azından bir kutu açılış videosu çekersem onunla birlikte yazarım diye düşünmüştüm bugün kutuyu toplayıp bir kutu açılış videosu çektim. İnceleme videosu da düşünüyorum fakat artı ve eksi yönlerini iyice tecrübe ettikten sonra çekmem daha doğru olacak gibi geldi. Kutu açılış videomun linkini bırakıyorum meraklısına bir referans olabilir. İlgi alakanız için tekrardan teşekkürler :)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dosya Ekleri

• 20210104_175918.jpg
    20210104_175918.jpg
    62,6 KB · Görüntüleme: 44
  • 20210104_191918.jpg
    20210104_191918.jpg
    148,6 KB · Görüntüleme: 39
Son düzenleme:

Geri
Yukarı