60Hz IPS monitör sistemin performansını kısıtlar mı?

Kgngksnn

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Asus PRIME A520M-K
Ryzen7 5700G
MSI RX 6700 XT
2x8 GB XPG Adata Gammix D30 RAM
Performax 650W 80+ PSU
Meslek
Quality
Merhaba arkadaşlar, Ryzen7 5700G işlemcimin Vega grafik sürücüsü ile ekranın geç yüklenmesi gibi problemi yaşamazken yeni aldığım 6700 XT ekran kartım ile Microsoft Edge'i başlattığımda Edge geç açılıyor ve tarayıcı sayfası 3 kere yükleniyor, biraz daha geç açılıyor. Bunun sebebi HDMI kablosuna taktığım DVI çevirici aparat olabilir mi? Bu sorunu yaşadıktan sonra araştırdım biraz monitörlerde ki V-Sync G-Sync ve FreeSync özelliklerini araştırdım fakat monitörüm V-Sync özelliği destekliyor mu bunun ile ilgili bir bilgi bulamadım. Uzun lafın kısası bu monitör sistemimi kısıtlayıp kısıtlamadığını merak ediyorum. Monitörüm markası AOC I2369v yardımcı olursanız sevinirim. Sistemim imzada belirttiğim gibidir.
ASUS Prime A520M-K RYZEN7 5700G MSI MECH RX 6700 XT Adata XPG Gammix D30 DDR4 2x8GB RAM
Pny 500 GB XLR8 M2 NVM.E SSD DARK FREEZER X128
Performax OASIS Gaming Kasa 650W 80+ PSU

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam monitörün kendi ayar arayüzünde Sync ye dair hiç birşey bulamadınız mı?
Malesef hocam
Aldığın görüntüyü kısıtlar, sistemini kısıtlamaz.
Monitörüm Vsync destekliyormu bilmiyorum fakat bu şekilde bir bilgi buldum. Desteklemiyorsa eğer yırtılma görüntü bozukluğu oluşucağından bahsedilmiş fakat hiç görüntü bozukluğu yaşamadım.
V-Sync, yalnızca ekran kartı video çıkışını yüksek bir FPS hızında verdiğinde ve ekran yalnızca 60 Hz yenileme hızını desteklediğinde (eski donanımlarda ve oyun dışı ekranlarda yaygın olan) kullanışlıdır. V-Sync, her iki cihazın da senkronize çalışmasını sağlamak için ekranın ekran kartının çıkışını sınırlandırmasını sağlar.

V-Sync, eski monitörlerle iyi çalışsa da, genellikle modern ekran kartlarının en yüksek performansta çalışmasını engeller. Örneğin, oyun monitörleri genellikle en az 100Hz yenileme hızına sahiptir. Ekran kartı içeriği düşük hızlarda veriyorsa (örneğin 60Hz), V-Sync ekran kartının en yüksek performansta çalışmasını engeller.

Geri
Yukarı