60Hz monitör ile V-Sync açık mı kalmalı?

İşletim sistemi
Windows 10

lalo22

Hectopat
Daha fazla  
60Hz monitör de V-Sync açık mı kalmalı?

Sistem

RX 580 ekran kartı
R3 3100 işlemci
16 GB RAM
B450M-A Pro Max anakart

Rekabetçi oyunlarda açılmaması gerek bence. Çünkü açılmadığı taktirde bariz bir şekilde değişen bir akıcılık söz konusu oluyor.

Fakat rekabetçi olmayan oyunlarda vs. görüntü yırtılmaları olmaması için açılabilir.

AMD 21.10.3 sürümü ile bazı oyunlarda ekran 75 Hz desteklerken V-Sync açmadan 130-140 FPS gibi değerlerde yırtılma yaşamadım. GTA 5 ve ETS yırtılma oldu.

V-Sync'yi şahsen açmanızı önermem. İşlemci daha çok zorlanır, ekran 60hz olsa bile daha yüksek FPS almak akıcılığı değiştiriyor biraz.

@HaxinDog Sana basit bir açıklama:
Ekran yenileme hızı monitörün gösterebileceği maksimum kare sayısıdır, 60 Hz olan bir monitör 60 kare gösterebilirken ekran kartının 240 kare göstermesi boş yere ekran kartını yormaktan başka bir şey değildir, sen kalan 160 kareyi ayırt edebiliyor musun, hayır. Sırf "Abi ya ben şu kadar FPS alıyorum efsane" diyip de 60 Hz monitör sahibi olması ayrıca ironik. O zaman piyasada neden 144 Hz 240 Hz monitörler var, bunlar enayi mi de millet gidip bunları alıyor ?

@FlyingHopes

Bazi oyunlarda V-Sync'i sabitlemek FPS ve input lag sorunlarina yol aciyor. Kisacasi oynadigin oyuna göre degisir.
Ben zaten dikey eşitleme açılsın demiyorum ki, biliyorsunuz bazı oyunlarda maksimum FPS ayarı vardır, Minecraft, CS:GO gibi, bu gibi oyunlarda 60 olarak ayarlarsa iyi olur diyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı