61 Derece İşlemci için Sıvı Soğutma Gerekli midir?

Mazın

Decapat
Daha fazla  
Herkese merhaba. Yakın zaman içerisinde sıvı soğutma önerileri için bir konu açmıştım, öncelikle o konu içerisinde yardımlarınız ve önerileriniz için çok teşekkür ederim. Buradan bir arkadaşın tavsiyesi üzerine kasamın ön cam panelini söktüm ve yerine özel ölçülerle sineklik yaptırdım. Bu sayede kasa içerisindeki hava akışını bir hayli artırdım ve işlemci sıcaklığını neredeyse 15 derece (belki de daha fazla) düşürmeyi başardım. Bu aşamaları fotoğrafladım ve yakın zaman içerisinde yardımcı olabilmek açısından bununla alakalı bir konu açmayı düşünüyorum.

Şimdi benim sorum şu; ben 550 TL'ye Cooler Master Masterliquid Lite 240 Sıvı Soğutma satın aldım, kargo aşamasında olduğu için hala iptal etme şansım var. Cam paneli sökmeden önce örnek olarak Anthem oyununda işlemci sıcaklığım 86-87 derecelere çıkıyordu, şu an Anthem'de 61 dereceyi geçtiğini görmedim. Ön cam panelsiz masaüstünde 46-48 derece, Prime95 testinde 10 dakika sonrasında maksimum 76 derece gördüm. Bilgisayarımı genel olarak oyun ve işlemciyi zorlamayan amaçlarda kullanıyorum, ara ara keyfi video editleri yaptığım oluyor ama nadir. Sizce şu an siparişi iptal etmeli miyim yoksa hazır almışken taktırmalı mıyım? Ve şu an ''tahmini olarak'' bu değerler sıvı soğutucu montajından sonra kaç olur sizce?

İşlemci modeli ne?

Bu tarz bir müdahale ile bu kadar fark olduysa, kasanın hava akışı kötü demektir. Orta halli veya daha üst Intel bir işlemciyse, stok soğutucu da yetersiz kalır zaten.

Sıvı soğutmaya o kadar harcama yapmaktansa ya orta halli bir hava soğutma alın ya da o bütçe ile daha iyi bir kasa alın derim.

Üst düzey O.C yapmayacaksanız aldığınız soğutucuya gerek olacağını düşünmüyorum. 200 TL bandında iyi bir hava soğutma da işinizi görecektir ancak işlemci ne? Soğutucu olarak şuan ne kullanıyorsunuz? Bunları yazarsanız daha yardımcı oluruz.

İşlemci modeli ne?

Bu tarz bir müdahale ile bu kadar fark olduysa, kasanın hava akışı kötü demektir. Orta halli veya daha üst Intel bir işlemciyse, stok soğutucu da yetersiz kalır zaten.

Sıvı soğutmaya o kadar harcama yapmaktansa ya orta halli bir hava soğutma alın ya da o bütçe ile daha iyi bir kasa alın derim.
Üst düzey O.C yapmayacaksanız aldığınız soğutucuya gerek olacağını düşünmüyorum. 200 TL bandında iyi bir hava soğutma da işinizi görecektir ancak işlemci ne? Soğutucu olarak şuan ne kullanıyorsunuz? Bunları yazarsanız daha yardımcı oluruz.
Yanıtlarınız için teşekkür ederim. İşlemcim Ryzen 5 2600. Stock soğutucu ile kullanıyorum ve overclock yapmayı düşünmüyorum

Yanıtlarınız için teşekkür ederim. İşlemcim Ryzen 5 2600. Stock soğutucu ile kullanıyorum ve overclock yapmayı düşünmüyorum
Anladım hocam, bence siparişinizi iptal edin ve 200 TL bandında bir hava soğutma çözümüne yönelin. Zaten O.C'de yapmayacakmışsınız aldığınız soğutucu stok haldeki R5 2600 için hayli fazla.

O kasanın hava akışı büyük ihtimal çok iyi değildir ama o kadar da kötü değildir. Şu an sıcaklıklarda da pek sorun yok zaten. Masraf yapmaya değmez. Kaliteli bir termal macun ile termal macun değişimi de düşünülebilir. Genel olarak da soğutma için o kadar masraf yapmayın bence, gerek yok çünkü.

O kasanın hava akışı büyük ihtimal çok iyi değildir ama o kadar da kötü değildir. Şu an sıcaklıklarda da pek sorun yok zaten. Masraf yapmaya değmez. Kaliteli bir termal macun ile termal macun değişimi de düşünülebilir. Genel olarak da soğutma için o kadar masraf yapmayın bence, gerek yok çünkü.
Kasanın hava akışının sorunluğu olduğu zaten ön cam paneli çıkartınca iyice netleşmiş oldu. Sıcaklıklarda 15-20 derece düşüş gördüm. Eğer tam yükte çalışan işlemci için 76-77 derece problem değil diyorsanız, siparişimi iptal ediyorum :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı