6300TL R5 3600 sistem toplama

Bütçe
6500 +/-

Apelion_Enes

Femtopat
Daha fazla  
6500TL bütçem var bunun üzerine çok cazip bir şey olmadıkça çok fazla çıkamam.

Kendimce bir sistem toplamaya fiyatları karşılaştırmaya çalıştım. Çoğu konuyu okuyarak bir şeyler anlamaya çalıştım ama anakart konusunda falan birkaç şey aklıma takıldı: 2 anakart buldum ama AMD çipsetleri farklı gözüküyor bu ikisi arasında ne fark var işlemcimle alakası var mı yoksa sadece BIOS'la mı alakalı nedir bilmiyorum.

Anakartların RAM frekans hız aralığı yüksek fakat işlemcinin veri yolu hızı 2666MHz olduğu için RAM'leri de aynı değerde seçmek istedim ama gerçekten alakaları var mı hiç bilmiyorum. Eğer yoksa G.Skill 3200MHz olanı alabilirim sanırım. G.Skill RAM olarak en iyi gördüğüm marka o gibi duruyor.

Ryzen 5 3600 için daha ileri GPU kullanılan sistemler gördüm eğer bu sistem için gereksiz iyiyse daha düşük-uygun bir işlemciye yönelebilirim. AMD GPU'yu çok uzun süre kullandım ve o kadar çok iş açtı ki başıma bazen haftalarca çözmek için uğraştım ama o da bir çeşit keyif veriyordu, PC'ye daha çok hakim olduğumu hissediyordum fakat artık bir NVIDIA alıp oyunların içinden geçme hissi doğdu ve bunu tercih ettim. Ekran kartında son söz sizindir marka fark etmez.

Kasa: bu konuda hiçbir fikrim yok. Bunu almayı düşünüyordum fakat tozlanma veya aşırı ısınma durumları olabilir diye en iyisi konu açıp sorayım dedim.
Görüntüsü hiç önemli değil isterse karton olsun ama içini tozla doldurmayacak ve sistemi cozurdatmayacak bir kasaya ihtiyacım var. Hatta mümkünse küçücük bir kasa olursa çok hoş olur. fiyat çok önemli değil 250TL civarı olabilir dahili PSU'lu kasa da olabilir ama aşağıdaki PSU'yu kaliteli ve sessiz olduğu için tercih ettim.
Win 7 Ultimate kullanmayı düşünüyorum bu da bir şeyi etkilerse diye bilgisini vereyim.

ANAKART 1
ANAKART 2
SSD (500GBlık öneri alabilirim)
GPU
PSU
CPU
2X RAM (belki bir 8'lik bir de 4'lük de olabilir illa 16 olmasına gerek yok benim için)
Monitör önerisi de alabilirim olabildiğince ucuz 1080p 144Hz monitör arıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam sırf 3600 almak istiyorsunuz diye böyle berbat bir sisteme muhtaç kalmayın, şu an piyasada çok uygun İntel sistemler var size onlardan birini önerebilirim.

Sizin topladığınız sistem kötü olmuş açıkçası. 1050Tİ şu zamandan sonra sıfır olarak alınmaz, ikinci elde ederi 700-800 civarı. Tabi şimdi stok sıkıntısı yüzünden fiyatları arttırdılar fakat beklemek en mantıklısı.

Gelecekte yükseltmeyi düşünüyorsanız şu modeli tercih edebilirsiniz anakart olarak:

Alternatif:

Ekran kartı olarak ikinci ele yönelmenizi veya stok beklemenizi öneririm. Şuan alacağınız hiçbir kart fiyatına değmez.

Tuğra'nın da dediği gibi 3600e o kadar para vermeye gerek yok i5 9400f gibi bir Intel işlemci kullanıp fiyattan kısabilirsiniz.Ayrıca 2.el alabilirsiniz ekran kartını 2000tl ye 4gb rx580-rx570-rx480-gtx 1060 3gb bulunabilir

Sizin topladığınız sistem kötü olmuş açıkçası. 1050Tİ şu zamandan sonra sıfır olarak alınmaz, ikinci elde ederi 700-800 civarı. Tabi şimdi stok sıkıntısı yüzünden fiyatları arttırdılar fakat beklemek en mantıklısı.

Gelecekte yükseltmeyi düşünüyorsanız şu modeli tercih edebilirsiniz anakart olarak:

Alternatif:

Ekran kartı olarak ikinci ele yönelmenizi veya stok beklemenizi öneririm. Şuan alacağınız hiçbir kart fiyatına değmez.
Teşekkür ederim inceledim, çoğu işimi görebilir ve 3600 şart değil ancak kesinlikle intel kullanmam bazı sebeplerim var. Amd olsun ne olursa olsun ayrıca 6500tl bütçem olduğu için ziyan etsem de çok farketmez. Ekran kartı konusunda da haklı olabilirsiniz ama 2. El sıkıntı olabiliyor ilanı veren kişiye bağlı olarak.Stokları ve fiyatları da bekleyebilirim sadece önceden sistemi kafama oturtup zamanı gelince uğraşmamak için linkleri vs kaydediyorum. 3600 gayet iyi bir işlemci diye biliyorum diğer donanımlar düşük olduğu için mi önermediniz yoksa tam tersi mi? Amacım olabildiğince paramın tamamını harcamak ve hakkını vericek bir sistem toplamak.

Geri
Yukarı