64 Çekirdekli Threadripper 3990X Overclock Rekoru Kırdı

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
64 Çekirdekli Threadripper 3990X Overclock Rekoru Kırdı
3990x-overclock-5-5-ghz-test.jpg

AMD’nin yeni amiral gemisi Threadripper 3990X, sıvı azot ile 5.5 GHz frekans değerlerine çıkmayı başardı. AMD, 64 çekirdek ve 128 iş parçacığı barındıran HEDT işlemcisini CES 2020 etkinliğinde tanıtmıştı. Yeni ...

Devamı: 64 Çekirdekli Threadripper 3990X Overclock Rekoru Kırdı
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Her ne kadar rekor kirsa da ancak sivi azot sogutmasi ile bu degere ulasti. Yani gercekci degil.
Zaten rekorlar sıvı azotla kırılır. 64 çekirdekli işlemcinin her çekirdeğini 5.5 GHz'ye çıkarmak büyük başarı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evde kullanamadıktan sonra isterse galaksi rekoru kırsın. Son kullanıcıya hitap etmiyor. Ortalama 25 bin TL'lik işlemciyi zaten sıradan ev kullanıcısı almaz.
Merhaba. Hız aşırtma da ayrı bir hobi diyebiliriz ve ilgi duyan birçok kişi var. Herkes sıvı azot ile hız aşırtma yapamayabilir evet fakat bunu paylaşmakta bir sakınca yok diye düşünüyorum.

Evde kullanamadıktan sonra isterse galaksi rekoru kırsın. Son kullanıcıya hitap etmiyor. Ortalama 25 bin TL'lik işlemciyi zaten sıradan ev kullanıcısı almaz.
Zaten ev kullanıcısına yönelik şeyler değil bu rekorlar. Bu rekorlar bu mimarinin daha nerelere kadar çıkabileceğini, ne kadar verimli olduğunu ve limite yaklaşılıp, yaklaşılmadığını kanıtlıyor ki normal frekanslarda 25K alan bir işlemci hız aşırtma ile 40K alıyorsa, bu direkt olarak bu mimarinin daha ne kadar açığa çıkmamış potansiyelinin olduğunu bize gösterir. Aynı şekilde Intel'inde ayağını çok daha sıkı bir şekilde denk alması gerektiğini gösterir.

Stok olarak tüm çekirdeklerin aynı anda maksimum 3.5GHz'e çıktığı bir işlemci 25K alırken, hız aşırtma ile tüm çekirdekler aynı anda 5.3GHz'e çıktığında bu işlemci 40K alıyor. Hız Aşırtma/Stok Frekans oranı alındığında 1.51x şeklinde bir oran karşımıza çıkarken alınan skorlar arasında Hız Aşırtma/Stok Skor oranı alırsak 1.6x şeklinde bir oran çıkıyor. Yani bu işlemci çıkılan her 100 Mhz için 106 Mhz aşırtma yapılmış gibi performans sunuyor. Kısaca Zen serisi gizli devasa bir performans potansiyeline sahip.

Rekor kırması bence pek bir ifade etmiyor. Uygun fiyata işlemci çıkarması gereken firmalar normalinden çok üst fiyata işlemci satıyor. Kullanıcı dostu olmadıktan sonra :)

Merhaba. Hız aşırtma da ayrı bir hobi diyebiliriz ve ilgi duyan birçok kişi var. Herkes sıvı azot ile hız aşırtma yapamayabilir evet fakat bunu paylaşmakta bir sakınca yok diye düşünüyorum.
Paylaşıma bir şey demedim zaten. Ne bileyim bana gösterişten başka bir şey değil gibi geliyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı