64 GB ve üstü USB bellekleri FAT32 olarak biçimlendirmek

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 24H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 24H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Merhaba arkadaşlar. Bugün öğle saat 1.30 civarında Hepsiburada'dan Samsung Fit Plus 64 GB USB bellek aldım, yarın veya Cuma günü elime ulaşmasını bekliyorum. FAT32 dosya sisteminin 2 TB'a kadar disk desteği varmış fakat Windows kendi başına sadece 32 GB'a kadar FAT32 bölüntüler oluşturup biçimlendirebiliyormuş. 32 GB'tan büyük FAT32 bölüntüleri Windows direk desteklese de biçimlendirme yapmak isteyince sadece exFAT ve NTFS seçenekleri çıkıyordu. En son SanDisk Dual Drive 64 GB USB belleğim FAT32 idi ve biçimlendirme seçeneklerini açınca sadece exFAT ve NTFS çıkıyordu. Fakat o USB belleği kaybettim, o yüzden uzun süredir SanDisk Ultra 16 GB USB bellek kullanıyorum. Fakat şimdi tekrar 64 GB'lık bir USB belleğim olacağı için FAT32 dosya sistemine nasıl çevireceğimi öğrenmek istiyorum.

64 GB ve üstü USB bellekleri ve SD kartları FAT32 olarak nasıl biçimlendirebilirim?

exFAT olarak kullanmayı neden istemiyorsunuz? Şahsen 32GB'den küçük belleklerimi bile exFAT olarak formatlıyorum 4GB'den büyük dosya atmak, macOS ve Windows üzerinde ortak kullanabilmek için.

exFAT olarak kullanmayı neden istemiyorsunuz? Şahsen 32GB'den küçük belleklerimi bile exFAT olarak formatlıyorum 4GB'den büyük dosya atmak, macOS ve Windows üzerinde ortak kullanabilmek için.
Elbette exFAT olarak kullanacağım fakat FAT32 olarak biçimlendirme yapmam gerekirse ne yapmam gerektiğini öğrenmek için bu konuyu açtım.
Rufus'un Large FAT32 desteği varmış. Rufus 64 GB ve üstü USB bellekleri FAT32 olarak biçimlendirebiliyormuş.

Peki exFAT yerine NTFS tercih etmek daha mantıklı olmaz mı?

Peki exFAT yerine NTFS tercih etmek daha mantıklı olmaz mı?
macOS, Windows ve Çeşitli Linux dağıtımlarını aynı anda kullandığım için kullandığım depolama birimlerinin hepsine çalışması gerekiyor. NTFS aslında sorunsuz çalışan bir dosya formatı. macOS native olarak okuyabiliyor ancak yazma yapmak için Mounty, NTFS-3g veya daha popüler olan Paragon NTFS gibi yazılımları kullanmak gerekiyor.

32 MB MMC bile exFAT'a formatlanabiliyor. Varsayılan olarak 16 Bit DOS formatı olan FAT kullanıyor.

1596652596617.png

exFAT, NTFS'ye göre daha gelişmiş ve daha yeni bir dosya sistemi. 2 TB'tan daha büyük dosyaları destekliyor mesela. Ayrıca bütün işletim sistemlerinde destekleniyor.
NTFS'in ilk çıkış tarihi 1993 iken exFAT 2006 yılında çıkmış. Hatta exFAT dosya sistemi ilk olarak Windows CE 6.0'da kullanılmaya başlanmış, Windows NT tarafına Vista SP1 (2008) ile gelmiş. Windows XP desteği için ise XP'ye bir güncelleme yüklenmesi gerekiyormuş. NTFS ise ilk olarak Windows NT 3.1 ile kullanılmaya başlanmış (1993).
NTFS'in 8 PB tekil dosya desteği varmış (Windows 10 Fall Creators Update version 1709 ve sonrası için). exFAT ise 128 PB dosya desteği sunuyormuş. O halde exFAT kullanacağım gibi duruyor.

Cristopher Barnatt amcamızın hazırladığı videoya göz atmanızı öneririm.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Paragon Partition Manager Community Edition ile deneyebilir misin? Olmazsa 32GB bölüm böl onu FAT32 yapmayı dene.
İyi akşamlar size bi sorum olacak. 2 tb taşınabilir harddiski 1 tb ntfs 1 tb exfat olarak biçimlendirebilirebilir miyim? PlayStation exfat biçimini kullandığı için böyle yapmak istiyorum.

Geri
Yukarı