64 GB vs 128 GB RAM

Benim tavsiyem anakart'ın destek listesindeki RAM'i almanız ve dual channel yapmanız yönünde. EXPO destekli olması bir avantaj tabiki direkt markanın desteği sizinle fakat almazsanızda sorun olcağını düşünmüyorum.
Hocam RAM destek listesini nereden bulabilirim?

ASUS'un sitesinde buldum teşekkürler.

Son düzenleme:
Anakartınızın marka modelini kendi sitesinden bulup bakabilirsiniz. Benim için bu şekilde görünüyor.

1704712117719.png

Anakartınızın marka modelini kendi sitesinden bulup bakabilirsiniz. Benim için bu şekilde görünüyor.

Eki Görüntüle 2078187
Yardım için teşekkürler. Hocam quad channel kullanırken, AMD EXPO desteğini kullanamadığınızı söylediniz. Peki bu süreçte dual channel ve quad channel için frekans testi yaptınız mı? Çok fazla frekans düşüklüğü olmadığını söylüyorlar. EXPO yerine XMP alsam çok sorun olmaz gibi.

Yardım için teşekkürler. Hocam Quad channel kullanırken, AMD EXPO desteğini kullanamadığınızı söylediniz. Peki bu süreçte Dual channel ve Quad channel için frekans testi yaptınız mı? Çok fazla frekans düşüklüğü olmadığını söylüyorlar. EXPO yerine XMP alsam çok sorun olmaz gibi.

Hocam RAM'i Quad channel kullanırken kesinlikle EXPO açıp 6000 MHz kullanamadım. Hatta 4 slot takılıyken ve EXPO açık değilken yanlış hatırlamıyorsam 3600 MHz kullandım. Daha sonra Dual Channel'a geçtiğimde açılırken bir tık yavaşlığı hariç (Memory training sebebiyle) hiç sorun yaşamadan 6000 MHz kullanabildim.

En son alıp kullandığım RAM'i paylaşıyorum.

G.Skill 64 GB(2x32) Trident Z5 Neo RGB 6000MHz CL30 DDR5 AMD EXPO RAM (F5-6000J3040G32GX2-TZ5nr)

Dediğim gibi EXPO yerine XMP çok problem yaşatmaz ama önerim yine Support listesinden EXPO olan bir RAM almanız. Sonuçta "destekliyorum" denilen bir ürün ve hizmet. Herhangi bir mağduriyette ben bunu desteklemiyordum denmez.

Geri
Yukarı