650 TL Monitör Önerisi

Birkan Öztürk

Hectopat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar ben monitör alacağım bütçem 650 TL. Sizce ne almalıyım? Çok oyun oynamayan sadece LoL oynayan nadiren ve tek oyunculu takılan biriyim. Onun dışında dizi, film izlemeye bayılırım. Aklımda bir monitör var. HP 24es 23.8'' 7 ms IPS monitör.

Gerçekten tasarımı çok hoşuma giden efsane bir monitör ama 7 ms oyunlarda çok sıkıntı yaratır mı? Şu an kullandığım emektar 5 ms yani 2 ms fazla olsa çok sıkıntı yaşar mıyım? cevaplarınızı bekliyorum.

Her ne kadar oyun için monitörde 5 ms ve altı tavsiye etsek de sizin durumunuzda 7 ms'nin de üzmeyeceğini düşünüyorum.

O monitör iyi hoş duruyor da kenarlardan arka ışık kanaması oluyor. Sebebi ise monitörü ucuz şık ve ince yapabilmek için, arka aydınlatmayı becerememişler ya da kaliteli değil diyelim. Görüntü kalitesi güzel, ancak çok daha güzel olan monitör zaten var. Bu monitör 6-bit(262 bin renk) iken benzer fiyata 8-bit(16.7 milyon renk) AH-IPS monitör var.

BenQ GW2406Z

O monitör iyi hoş duruyor da kenarlardan arka ışık kanaması oluyor. Sebebi ise monitörü ucuz şık ve ince yapabilmek için, arka aydınlatmayı becerememişler ya da kaliteli değil diyelim. Görüntü kalitesi güzel, ancak çok daha güzel olan monitör zaten var. Bu monitör 6-bit(262 bin renk) iken benzer fiyata 8-bit(16.7 milyon renk) AH-IPS monitör var.

BenQ GW2406Z
Yani bu benQ ondan daha mı iyidir hocam ?

Evet, 6 bitmiş. Ben de IPS olduğunu görünce 8 sandım.
8-bit olsa da alınmaz. Daha iyisi varken neden alınsın? Mesela bu 8-bit: VX2476-smhd ama "gözümle gördüm" incecik yapısı var ve kenarlarda kanama söz konusu. Çok değil ama var sonuçta, loş sahnelerde rahatsız edici olur. Bu [ucuz, ince, şık] monitörlere sıcak bakmıyorum, bunlar için bir yerlerden kısmak feragat etmek zorunda kalıyorlar. Üst seviye incecik monitörlerde kanama olmaması durumu açıklıyor sanırım.

Ayrıca 7 ms sorun olur mu demişsin. Ben o monitörü daha önce araştırırken bir çok kullanıcı yorumu gördüm. Çoğu sorun olmadığını belirtmiş. Ancak çoğu eski kötü TN panellerden geçiş yaptığı için ve devasa IPS kalitesine maruz kaldığı için, görüntü kalitesi gözlerini kamaştırmış ve bunun sonucunda olumsuzluk varsa da fark etmemiş olabilirler. Neyse sonuç olarak daha iyisi varken daha iyisini al, fiyatlar görüntü kalitesine göre doğrudan belirlenmiyor.

8-bit olsa da alınmaz. Daha iyisi varken neden alınsın? Mesela bu 8-bit: VX2476-smhd ama "gözümle gördüm" incecik yapısı var ve kenarlarda kanama söz konusu. Çok değil ama var sonuçta, loş sahnelerde rahatsız edici olur. Bu [ucuz, ince, şık] monitörlere sıcak bakmıyorum, bunlar için bir yerlerden kısmak feragat etmek zorunda kalıyorlar. Üst seviye incecik monitörlerde kanama olmaması durumu açıklıyor sanırım.
Hocam AOC I2381FH incelediniz mi? Onda da varmı bu sızma olayı? Ona göre öneri yapalım.

@Lactuca obsesif kompülsif biri olarak az önce gözlerimi tırmaladım. Simetrik yapın şunları! Ben kendim test etmedim ama olacağını düşünüyorum. Yine de bunu bir sorun haline getirmiyorum çünkü ne net fark edilebilen bir şey oluyor, olsa da garanti değiştiriyor zaten. 6 bitmiş, unutalım lütfen, tasarımından belliydim ne mal olduğu.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı