6500 TL işlemci ve anakart sistem yükseltme önerisi

Av.rider

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar genellikle oyunları PlayStation'da oynuyorum. Ancak strateji gibi PS'de olmayan birçok oyunu PC'de oynuyorum. Çok eski bir masaüstü sistemim var. Biraz güncel bir bilgisayar kullanmak için Fiyat/performans olarak iş görecek ancak ileride anakart değiştirmeye gerek kalmadan yükseltmeye imkan verecek bir sistem toplamak istiyorum. AMD olarak AM5 anakart almayı düşündüm. Fakat işlemcileri çok pahalı olduğu için vazgeçtim. Vatan/itopya vs sitelerden sistem baktım. Intel ve AMD sistem önerisi ekledim.(işlemci ve anakart olarak. Ekran kartını da ileride 2. el olarak alabilirim)

Intel sistem;

İşlemci: Intel Core i3 10105F.
Anakart: MSI Pro H410M-B Intel H410 soket 1200 DDR4 2933MHz M.2
Veya MSI Pro H510M-B Intel H510 soket LGA1200 DDR4 2933MHz (O.C.) M.2 mATX
Aşağı yukarı aynı fiyat.
10-11. nesil işlemcileri destekliyor sanırım. AMD ise AM4 olduğu sürece hepsini desteklediği yönünde şeyler okudum. Fakat çok emin olamıyorum size sormak istedim.

AMD sistem;

İşlemci olarak en uygun AMD Ryzen 4500 buldum. 3600 daha iyi diye birçok yorum okudum onu da alabilirim. Zaten ucuz yollu iş görecek bir işlemci işimi göreceğini düşünüyorum. İleride çok zayıf kaldığında yükseltebileceğim bir sistem toplamak istiyorum.

AMD anakart olarak.

MSI B450M-A Pro Max II 4133 MHz(OC) DDR4 soket AM4 M.2 HDMI DVI mATX anakart" diye düşündüm. İtopya sitesinde, AM4 (3000 serisi), AM4 (4000 serisi), AM4 (1000 serisi), AM4 (5000 serisi) işlemcileri desteklediği yazmakta.

özet olarak isteğim, ileride rahatlıkla sağlam bir işlemci takarak yükseltebileceğim bir anakart almak istiyorum. İşlemci olarak da iş görecek en uygun F/P bir işlemci ile sistemi toparlamak. Çünkü Power, RAM, ikinci el ekran kartı ile bütçem kalmıyor. Yüksek performanslı oyun, iş odaklı bir sistem merakım ve ihtiyacım olmadığı için geleceğe yönelik bir anakart(Intel? AMD?) ile sistemin temelini uzun ömürlü olacak şekilde atmak istiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

İşlemci ve anakart olarak bütçem 5.000 TL'ye kadar rahat olurum. Kendimi çok zorlarsam Max 6500 TL'ye çıkabilirim.

İleride sağlam yükseltmek istiyorsan AM5 şarta ama onun için de bütçen yok. Şuan alabileceklerini en iyisi bu.

i5 10400F, i5 10500 gibi işlemciler R5 3600 ile aynı performansı sergiliyor, ucuz yollu bulursanız direk onlardan bir tane yapıştırın gitsin.

Şu an Intel de AMD de yeni platforma geçti/geçicek ne alsan ölü yatırım. Kasıma kadar idare edebiliyorsan et bütçe arttır.

AM5 tarafında hala giriş seviyesi şöyle i3 kararı işlemci yok, iyi bir anakart alınıp idarelik olacak şekilde çıkınca bu işlemciler alınabilir gene.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı