65000 TL'ye sistem önerisi

Bütçe
60-65

Sametgnr

Attopat
Daha fazla  
Herkese selam iyi sosyaller,
Yeni bir PC toplamayı düşünüyorum, bütçem aşağı yukarı bu parçaların toplamı kadar. Çok fazla yukarı çıkma payım yok. Çok anladığım işler değil biraz araştırarak bütçeme uygun bu parçaları toparlayabildim. Ana parçaları yüksek seçmeye çalıştım ileriye dönük olması açısından. Bir de DDR5 ve PCI-e 5.0 olmasına özellikle dikkat ettim. Yine ileriye dönük olması açısından. Araştırma yaparken gördüğüm bir darboğaz olayı var. Seçtiğim parçalar birbiri ile uyumlu mu? Sizlere bunu sormak istiyorum. Kasa olarak Game tech GT-003 4x120mm Rainbow fanlı bir kasa var elimde bunu kullanmayı düşünüyorum ama sanırım 360 mm sıvı soğutma buna uymuyor sıvı soğutmayı 240mm ye mi düşürmeliyim yoksa kasayı mı değiştirmeliyim? Bu sistem için kaç watt PSU kullanmalıyım? Yorum ve önerilerinizi beklemekteyim. Herkese şimdiden teşekkürler.
Bütçe: 60-65 bin.
Gigabyte RTX4070 12 GB Windforce OC (bütçeme göre en yüksek gördüğüm ekran kartı)
Asus ROG STRIX B650E-F Gaming Wi-Fi AMD (PCI-e 5.0 ve Wi-Fi'li olması tercih sebebim.)
AMD Ryzen 9 7900X (bütçeme göre en yüksek gördüğüm işlemci)
Gamepower vivid T50 27" 0.5 ms (bütçeme göre en yüksek inç ve Hz-ms değerlerine sahip)
MLD M500 Ultra 1TB NVMe 2280 GEN4x4 M.2 SSD 7000 MB okuma 4700 MB yazma (bütçeme göre en yüksek okuma yazma hızı)
Team T-Force Delta RGB 32 GB (2x16) 5200 MHz DDR5 CL40 FF4D532G5200HC40CDC01 RAM (bütçeme göre seçim yaptım)
GamePower Skadi round 360 ARGB 360mm (derece gösterdiği için özellikle seçtim)

Hocam öncelikle cevabınız için teşekkür ederim, anakartta pcıe 5.0 desteği var mı? İleriye dönük olması açısından özellikle 5.0 destekli bir anakart seçmiştim. Rakamsal olarak baktığım da 7900 işlemci 7800 den daha yüksek gibi algılıyorum. Bu işlemciyi seçmenizin sebebi nedir?

Hocam öncelikle cevabınız için teşekkür ederim, anakartta PCI-e 5.0 desteği var mı? İleriye dönük olması açısından özellikle 5.0 destekli bir anakart seçmiştim. Rakamsal olarak baktığım da 7900 işlemci 7800'den daha yüksek gibi algılıyorum. Bu işlemciyi seçmenizin sebebi nedir?

7800x3D en iyi oyun işlemcisidir. X3D'nin anlamı ön belleğin çok yüksek olmasıdır. Oyun işlemciyi diyebiliriz. 7900 ise render performansı daha iyidir. Anakartın PCI-e 5.0 desteğinin bir önemi yok ona takılmayın. 4090 bile 4.0 kullanıyor. Alacağınız SSD de 5.0 olmayacağı için boşa para vermiş olacaksınız. En önemli parça ekran kartıdır sonra işlemci sonra psudur.

Bu arada kendi yazdığınız sistemi toplamayın kazık ötesi. Hatta mümkünse siz toplamayın paranıza değer veriyorsanız. Hem model hem marka seçimi berbat. Bu bütçeye 4070 Ti Super ekran kartı ve 7800x3D işlemci altında parçalar almak demek= kazık.

Herkese selam iyi sosyaller,
Yeni bir PC toplamayı düşünüyorum, bütçem aşağı yukarı bu parçaların toplamı kadar. Çok fazla yukarı çıkma payım yok. Çok anladığım işler değil biraz araştırarak bütçeme uygun bu parçaları toparlayabildim. Ana parçaları yüksek seçmeye çalıştım ileriye dönük olması açısından. Bir de DDR5 ve PCI-e 5.0 olmasına özellikle dikkat ettim. Yine ileriye dönük olması açısından. Araştırma yaparken gördüğüm bir darboğaz olayı var. Seçtiğim parçalar birbiri ile uyumlu mu? Sizlere bunu sormak istiyorum. Kasa olarak Game tech GT-003 4x120mm Rainbow fanlı bir kasa var elimde bunu kullanmayı düşünüyorum ama sanırım 360 mm sıvı soğutma buna uymuyor sıvı soğutmayı 240mm ye mi düşürmeliyim yoksa kasayı mı değiştirmeliyim? Bu sistem için kaç watt PSU kullanmalıyım? Yorum ve önerilerinizi beklemekteyim. Herkese şimdiden teşekkürler.
Bütçe: 60-65 bin.
Gigabyte RTX4070 12 GB Windforce OC (bütçeme göre en yüksek gördüğüm ekran kartı)
Asus ROG STRIX B650E-F Gaming Wi-Fi AMD (PCI-e 5.0 ve Wi-Fi'li olması tercih sebebim.)
AMD Ryzen 9 7900X (bütçeme göre en yüksek gördüğüm işlemci)
Gamepower vivid T50 27" 0.5 ms (bütçeme göre en yüksek inç ve Hz-ms değerlerine sahip)
MLD M500 Ultra 1TB NVMe 2280 GEN4x4 M.2 SSD 7000 MB okuma 4700 MB yazma (bütçeme göre en yüksek okuma yazma hızı)
Team T-Force Delta RGB 32 GB (2x16) 5200 MHz DDR5 CL40 FF4D532G5200HC40CDC01 RAM (bütçeme göre seçim yaptım)
GamePower Skadi round 360 ARGB 360mm (derece gösterdiği için özellikle seçtim)
gamepower monitör ve gamepower sıvı soğutma bu bütçe için çok saçma.
Monitör olarak buna bakabilirsiniz MSI 27" G274F 180Hz 1ms(GtG) HDMI DP G-SYNC FHD Rapid IPS Gaming Monitör | ITOPYA

68 bin TL yapıyor.

yazılanlardan ve gönderilen parçalardan en çok önemi ekran kartına vermeliyiz gibi anladım. 13-15 binlik bir anakart alacağına 5-6 binlik al gerekli olursa ilerde değiştirirsin mantığıyla mı ilerlememiz gerekiyor? Ben anakart ekran kartı ve işlemciyi yüksek seçip (kendimce) diğer SSD RAM gibi parçaları daha sonra değiştiririm mantığı ile bakıyordum olaya? Bir de bu ekran kartında Palit-Zotac-Galax-Powercolor gibi markalar görüyorum. Sizler sektörün içinde olarak daha bilgilisinizdir ancak benim bildiğim ve duyduğum markalar değiller hiç. Bu markaları önerir misiniz? Güvenilir midir?

Yazılanlardan ve gönderilen parçalardan en çok önemi ekran kartına vermeliyiz gibi anladım. 13-15 binlik bir anakart alacağına 5-6 binlik al gerekli olursa ileride değiştirirsin mantığıyla mı ilerlememiz gerekiyor? Ben anakart ekran kartı ve işlemciyi yüksek seçip (kendimce) diğer SSD RAM gibi parçaları daha sonra değiştiririm mantığı ile bakıyordum olaya? Bir de bu ekran kartında Palit-Zotac-Galax-PowerColor gibi markalar görüyorum. Sizler sektörün içinde olarak daha bilgilisinizdir ancak benim bildiğim ve duyduğum markalar değiller hiç. Bu markaları önerir misiniz? Güvenilir midir?

Üst seviye anakartlar yüksek güç tüketen işlemciler için alınıyor. 7800x3D çok yüksek güç tüketmediği için dediğim anakartı alabilirsiniz. Yüksek seviye anakartların olayı işlemciye overclock yapmak ekstra fan kontrolcü desteği, Wi-Fi desteği, daha fazla faz sayısı, Bluetooth gibi özellikler sağlamak. X3D işlemcinin çarpan kili kapalı. Attığım anakartta bunlardan var zaten. Palit jetstream modeli Gigabyte'ın Windforce modelinden daha iyi. Bu markalardan korkmayın çünkü rastgele bir şirketten kart almıyorsunuz. NVIDIA'nın partneri olan büyük şirketler. Çoğu 20-30 senelik ekran kartı üreticisi. Kartın modeli önemli. Windforce Gigabyte'ın giriş modeliyken. Jetstream Palit'in orta seviye modelidir. O yüzden daha kaliteli parçalar kullanır. X3D işlemciye attığım RAM'den fazlasını kullanmayın sorun çıkarma ihtimali var. AM5 tarafında 6000MHz RAM üstü pek önerilmiyor şu an. Attığım sistem sizin topladığınız bilgisayarı oyun performansında çok büyük farkla ezer geçer.

verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim hocam. önerilerinizi mutlaka göz önünde bulunduracağım. Son olarak aşağıda ki gibi bir kasa almak istemekteyim görsel olarak. Bunun için düşünceniz nedir?

Yeni konular

Geri
Yukarı