Çözüldü 6500XT, R5 5500 sistem oyun ortasında kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Daha fazla  
RAM
Corsair Vengeance LPX 8GB 3200 MHz DDR4 CL16
SSD veya HDD modeli
MSI SPATİUM M390 500GB
Ekran kartı
MSI MECH RX6500XT 2X 4G OC
Anakart
GIGABYTE A520M H
İşlemci
AMD RYZEN 5 5500
Oyun ortasında sistem önce ekranı karartıp ardından kendini kapatıyor ve resetlenme gibi bir durum söz konusu değil. PSU'dan şüpheleniyorum. 80+ 600W Xigmatek PSU var.

Çözüm
Oyun ortasında sistem önce ekranı karartıp ardından kendini kapatıyor ve resetlenme gibi bir durum söz konusu değil. PSU'dan şüpheleniyorum. 80+ 600W Xigmatek PSU var.

Aynı ekran kartı aynı sorun.
Ben bu sorunu MSI Afterburner üzerinden frekansı düşürerek çözdüm.
Sorun aşırıya kaçılmış OC işleminden dolayı oluyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Benzer bir durumlar yaşadım. R5 2600 ve GTX1650S ile yaşadığım sorun;
Oyun oynarken, oynama süresi ör: 1saat bazen 2dk . Ekran kararıyor görüntü gidiyor oyun sesleri gelmeye devam ediyordu Discord açıksa sesleri duyabiliyordum. Akabinde bazen resetliyor bazen de sadece kapnıyordu. Ekran kartını garantiye yolladım. GPU üzerindeki işlemciyi değiştirip geri yolladılar düzelmişti. OCCT testi felan yap istersen ama benim olayda bu testlerde asla hata veya sorun çıkmıyordu.

Benzer bir durumlar yaşadım. R5 2600 ve GTX1650S ile yaşadığım sorun;
Oyun oynarken, oynama süresi ör: 1saat bazen 2dk . Ekran kararıyor görüntü gidiyor oyun sesleri gelmeye devam ediyordu Discord açıksa sesleri duyabiliyordum. Akabinde bazen resetliyor bazen de sadece kapnıyordu. Ekran kartını garantiye yolladım. GPU üzerindeki işlemciyi değiştirip geri yolladılar düzelmişti. OCCT testi felan yap istersen ama benim olayda bu testlerde asla hata veya sorun çıkmıyordu.
Arkadaşın yaşadığı sorun WattMan hatası ve bu hataların geneli aşırıya kaçılmış oc ile ilgili oluyor.

Peki ne kadarlık bir düşüş yaptınız?

Benzer bir durumlar yaşadım. R5 2600 ve GTX1650s ile yaşadığım sorun;
Oyun oynarken, oynama süresi ör: 1saat bazen 2dk. Ekran kararıyor görüntü gidiyor oyun sesleri gelmeye devam ediyordu Discord açıksa sesleri duyabiliyordum. Akabinde bazen resetliyor bazen de sadece kapnıyordu. Ekran kartını garantiye yolladım. GPU üzerindeki işlemciyi değiştirip geri yolladılar düzelmişti. OCCT testi falan yap istersen ama benim olayda bu testlerde asla hata veya sorun çıkmıyordu.

Bu yazdığım problemi ilk olarak escape the backrooms oyununu oynarken yaşadım ve sonradan farklı oyunlarda da yaşamaya başladım. Dün Arma 3, bugün R6 Siege, değerleri izlediğimde Arma 3'te ekran kartının güç harcamasının ani bir şekilde arttığından dolayı PSU'nun buna anlık cevap veremeyeceğini düşünmüştüm ama az önce R6'da aynı şeyi yaşayınca fikrim değişti.

OCCT testini şimdi yaptım ve 2. dakikasında sistem kapandı.

DDU ile driver silip yükledikten sonra OCCT testinde 11. dakikayı devirdi, test devam ediyor.

DDU ile driver silip yükledikten sonra OCCT testinde 11. dakikayı devirdi, test devam ediyor.
Yazar yazmaz cartayı çekti.

Son düzenleme:

Bu yazdığım problemi ilk olarak escape the backrooms oyununu oynarken yaşadım ve sonradan farklı oyunlarda da yaşamaya başladım. Dün Arma 3, bugün R6 Siege, değerleri izlediğimde Arma 3'te ekran kartının güç harcamasının ani bir şekilde arttığından dolayı PSU'nun buna anlık cevap veremeyeceğini düşünmüştüm ama az önce R6'da aynı şeyi yaşayınca fikrim değişti.

Hocam MSI Afterburner'dan Core clock kısmını 2650 yaptım.(RX 6500 XT oyun için varsayılan frekans değeri)
Memory clock kısmını 2400 yaptım ve fan Speed 50 ya da 55 arası ayarladım ve sorun çözüldü.

Sorun tekrar başladı :(

Son düzenleyen: Moderatör:

Bu sorun, hep aynı sürelerdemi oluyor, ayrıca PSU aniden kapanır veya monitör siyah ekranda kalır, sistem çalışır, sizin sorunda sisteme kapatma komutu veriliyor gibi, sorunu detaylı anlatır mısınız?

Ben RX serisine laf edince bana uyarı geliyor sayın Technopat admini var olan bir sorunu niye bana uyarı atarak kapatmaya çalışıyorsun biliyorsan WattMan hatası çözümünü yaz buraya uyarı atmakla olmuyor o işler.

Problemli bu kartlar kimse tatava yapmasın o kadar para vereceksin sonra uğraşacaksın watt matt düşürmeyle niye kardeşim niye seviyor musun problemlerle boğuşmayı git çevreci ol o zaman.

Ben RX serisine laf edince bana uyarı geliyor sayın Technopat admini var olan bir sorunu niye bana uyarı atarak kapatmaya çalışıyorsun biliyorsan WattMan hatası çözümünü yaz buraya uyarı atmakla olmuyor o işler.

Problemli bu kartlar kimse tatava yapmasın o kadar para vereceksin sonra uğraşacaksın watt matt düşürmeyle niye kardeşim niye seviyor musun problemlerle boğuşmayı git çevreci ol o zaman.
Cidden haklısınız.
Bundan sonra AMD kart almak istemiyorum.
Hem performansı kötü hem de sürekli siyah ekran veriyor ve ben daha fazla uğraşmak istemiyorum garantiye yollayacağım.
En kötü Gtx 1650 Super ya da 1060 alıcam.

Hocam MSI Afterburner'dan Core clock kısmını 2650 yaptım.(RX 6500 XT oyun için varsayılan frekans değeri)
Memory clock kısmını 2400 yaptım ve fan Speed 50 ya da 55 arası ayarladım ve sorun çözüldü.
Ben core clock kısmını 2500'e çektim, 1 saatlik OCCT testini geçmeyi başardı, ben kendimde belli bir süre oynadım bi sıkıntı çıkarmadı şimdilik.

Bu sorun, hep aynı sürelerdemi oluyor, ayrıca PSU aniden kapanır veya monitör siyah ekranda kalır, sistem çalışır, sizin sorunda sisteme kapatma komutu veriliyor gibi, sorunu detaylı anlatır mısınız?
Hayır aynı sürelerde değil, sorunun pek fazla bi detayı yok ama şöyle açıklayayım; çalan bir müzik varsa önce müzik kesiliyor, monitör kararıyor ve hemen sonrasında kasa da kapanıyor.

Ben alışkınım bundan önceki sistemim apuydu, ondan önceki sistemimde ATI Radeon HD 2400PRO vardı.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı