6600K İşlemciye Voltaj Vermeden OC Nasıl Yapılır ?

brltpc

Kilopat
Makaleler
31
Yer
Artvin
Daha fazla  
Meslek
Bilgi Teknolojileri Bölge Uzmanı
Sistem;
İşlemci : İntel Core İ5 6600K
Anakart : Asus Z170 Pro Gaming

Teşekkürler.

Belirli bir noktaya kadar voltaj istemeyecektir kelimesi yanlıştır. Voltaj aralığı vardır örnek 0.800v 1.200v arasında gidip gelir overclock yaparsanız bu oranı direk 1.200v olur. Belirli bir seviyeye kadar overclock yapılırsa otomatik voltaj yeterli gelecektir. Ondan sonra işlemci çarpanını daha fazla yükseltmek istiyorsanız verilen voltajı da yükseltmek gerekir. Yani ne kadar ekmek o kadar köfte siz voltaj değerini girmeseniz de o otomatik olarak voltajı bir yere kadar yükseltir. Sorunuzun cevabı voltaj vermeden işlemci çarpanını yükseltemezsiniz. Ne kadar ekmek o kadar köfte :)

İnternette biraz araştırma yapmanı tavsiye ederim. Yabancı forumlara özellikle bak orada verdikleri voltaj değerleri ve yaptıkları ayarları iyice gözlemle. Şahsen ben 4.6 ghz'e kadar çıkmıştım ama verdiğim voltaj değeri forumdaki insanların değerlerinden daha yüksekti. Voltaj tutturmak çok önemli. Az gelebilir çok gelebilir mavi ekran yersin vs. Neden O.C yapma gereği duyduğunu da bilmek isterim. Şahsen ben mavi ekranlarla sayısız kez uğraşmıştım. Sonunda sistemi tamamen değiştirdim.

Anakart otomatik voltaj açık olarak gelir. Belirli bir hıza kadar otomatik yükselir. Bu demek değilki az daha voltaj vermeden otomatik voltaj oranlarınında üstünde bir hızlanma sağlanmayacaktır. Bu her işlemci için geçerli olmamakla beraber evet mümkündür. Aksini söyleyenler teorik yazanlardır. Bazı işlemciler direk mavi ekrana düşerken bazı şanslı kullanıcılar %5-6 çıkarabilirler.
İşlemciler üretim bandından asla standart çıkmazlar. Karekterileri ayrıdır. Standart gibi konuşanlara aldanmayın ve azıcık hızlanmasından korkmayın en kötü mavi ekrana düşer, ayarları tekrar geri çekersiniz. Sonuçta ucunda ölüm yok, azıcık cesaret.
Ya k lı almayacaksınız yada gaza basacaksınız. Basmazsanız arkanızdan ağlar. :)

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı