Çözüldü 6650XT GPU, WattMan hatası veriyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ehweniscer

Hectopat
Makaleler
1
Elimde ki ASUS Dual 6650 XT model ekran kartımda herhangi bir sorun yok iken sadece sabahları çalıştırdığımda PC 1 uzun 3 kısa bip sesinin ardından açıyor ve WattMan hatası veriyor. Merak edip baktığımda ise ekran kartı arıza uyarısı olduğunu öğrendim lakin bir sorun gözükmüyor ve default olarak kullanıyorum. Elime 2 tane 6650 XT geçti ve ilki WattMan hatalarından dolayı değişime gönderdim fakat bu sefer de bu sorunu çok nadir de olsa yaşıyorum, nasıl çözebilirim?
@kino @Sir Benjamin @BerkayZ87

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
1-2 hafta önce 3810 sürümüne geçtim.(B450M TUF Pro s)

Anladım. Sistem her zaman ilk açılışta bip sesleriyle kullanılmaz tabii onun kaynağını bir bulman lazım. En basiti ekran kartını başka bir sisteme takarak denetmek olur bilgisayarcı falan varsa. Orada ses etmezse sebebi kart değil deyip elersin.
WHQL'desin de aslinda, surucuyu arastirdim biraz ve genelde begenilmis. Sorun sürücü kaynakli olmamali.

Sadece sabahlari 1 kere olmasini saglayan seyi bulmaya calisiyorum, bip seslerinden ekran kartina yogunlasmak istiyorum ama sonraki kullanimda da illaki patlagini verirdi o ariza.

Her sabah ta yapmıyor aslında haftada 1-3 kez yapıyor, Witcher 3 oynamasam 22.11.1 kullanacağım o sürücü daha stabil gelmişti gözüme.

Cozmedi, ama hata alma oranini dusurdu diyenler burada. Stabil oldugu dogrulanmis surucu ile tabii.

WattMan hatalariyla ilgilenmeyi birakali cok oldu, ekran karti arizasi dedigi belki PCB'deki kucuk bir kompanentte bile olabilir. Sadece 1 kere sabahlari olmasi dusunduruyor. Surucu surumun neydi bu arada?
Wattman zaten bir hata değil, ani güç kesintisinde Driver ayarlarının geri yüklenmesi. Bu yüzden Radeon 9000 serisi bile gelse geçecek değil.

WattMan zaten bir hata değil, ani güç kesintisinde driver ayarlarının geri yüklenmesi. Bu yüzden Radeon 9000 serisi bile gelse geçecek değil.

Hocam önemli olan WattMan değil.

Benim 6500XT'de aynı sorun var ama sürekli oluyordu fan ayarlarını kurcalayıp sıfır RPM'i devre dışı bıraktım şimdilik sorun çözüldü gibi.

Deneyeceğm sağ olun.

Sürücünün ayarları sıfırlaması ipucu vermez ki. Hata olmadığı gibi psikolojik baskı yapıyor gördüğüm kadarıyla. Sürücü genellikle sistemde bir hata varsa kendi ayarlarını sıfırlıyor, o kadar. Başka yere çekmeye gerek yok. Her açılışta alıyorsanız hızlı başlatmayı kapatmayı deneyin. Asıl olay açılışta. Belli bir olaydan sonra mı yaptı? PSU tamamen kapalıyken açıp başlatınca mı yoksa sistem S4 veya S5 durumundayken açınca mı sesi duyuyorsunuz?

Hocam bu driver iş amaçlı, oyun amaçlı değil ki tahminimce hata alma oranım artacaktır.
Artmaz hocam, deneyin belki düzelir. Oyun amaçlı da kullanabiliyorsunuz, sorun olmuyor. Hatta bir yerde Adrenalin'den daha stabil çalıştığını söyleyenler görmüştüm.

Sizinki sürücü ile ilgili olma ihtimali yüksek, farklı sürücüler deneyin.

Farklı sürücüleri denedim, formatlar attım hatta elimden geldiğince gösterilen şekilde undervolt bile yaptım. Ancak düzenli devam ediyor. Çok sık olmaması yüzünden çok üstüne düşmüyorum. Ama baktığım kadarıyla bir çözümü de yokmuş galiba.

Sürücünün ayarları sıfırlaması ipucu vermez ki. Hata olmadığı gibi psikolojik baskı yapıyor gördüğüm kadarıyla. Sürücü genellikle sistemde bir hata varsa kendi ayarlarını sıfırlıyor, o kadar. Başka yere çekmeye gerek yok. Her açılışta alıyorsanız hızlı başlatmayı kapatmayı deneyin. Asıl olay açılışta. Belli bir olaydan sonra mı yaptı? PSU tamamen kapalıyken açıp başlatınca mı yoksa sistem S4 veya S5 durumundayken açınca mı sesi duyuyorsunuz?

Sistemde elektrik tamamen yok iken çalıştırdıktan sonra oluyor ve her zaman olmuyor, S4-S5 ayarlarını hiç açmadım.

Geri
Yukarı