Çözüldü 6700 XT 165 Hz'de yüksek VRAM kullanımı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

HeroGTR

Decipat
Daha fazla  
75Hz monitör kullanırken ekran kartının boştaki değeri 35 derece civarlarıydı. 165Hz monitöre geçtikten sonra MSI Afterburner değerlerinde VRAM kullanımının yüksek olduğunu ve ekran kartının boşta 49-51 aralığında çalıştığını fark ettim. DDU ile sürücüyü kaldırıp tekrar kurdum ancak değişiklik olmadı. Yalnızca monitör Hz değerini 60'a çektiğimde VRAM kullanımı düşerek ekran kartı sıcaklığı 35-40'lara düşüyor. 165Hz de sıcaklığı bu değere nasıl düşürebilirim? Boşta VRAM kullanımını AMD ayarlarından yapabilir miyim?

Çözüm
Bu durum gayet normal. Basitçe anlatmam gerekirse 60Hz durumunda ekran kartınız bir saniye de 60 kez ekranı yeniler. Yani GPU 60 adet görüntü oluşturur ve bu görüntüleri işleyerek sizlere görüntü sağlar. Fakat 165Hz ayarladığınızda saniyede 165 adet görüntü oluşur. Bu durum GPU'nuz eğer çok yüksek sıcaklık değerlerine ulaşmıyor ve aşırı yük bindirmiyorsa bir zararı yoktur. Endişe etmenize gerek yok.
Bu durum gayet normal. Basitçe anlatmam gerekirse 60Hz durumunda ekran kartınız bir saniye de 60 kez ekranı yeniler. Yani GPU 60 adet görüntü oluşturur ve bu görüntüleri işleyerek sizlere görüntü sağlar. Fakat 165Hz ayarladığınızda saniyede 165 adet görüntü oluşur. Bu durum GPU'nuz eğer çok yüksek sıcaklık değerlerine ulaşmıyor ve aşırı yük bindirmiyorsa bir zararı yoktur. Endişe etmenize gerek yok.

Çözüm
75Hz monitör kullanırken ekran kartının boştaki değeri 35 derece civarlarıydı. 165Hz monitöre geçtikten sonra MSI Afterburner değerlerinde VRAM kullanımının yüksek olduğunu ve ekran kartının boşta 49-51 aralığında çalıştığını fark ettim. DDU ile sürücüyü kaldırıp tekrar kurdum ancak değişiklik olmadı. Yalnızca monitör Hz değerini 60'a çektiğimde VRAM kullanımı düşerek ekran kartı sıcaklığı 35-40'lara düşüyor. 165Hz de sıcaklığı bu değere nasıl düşürebilirim? Boşta VRAM kullanımını AMD ayarlarından yapabilir miyim?

Sıcaklık değerlerinizde bir problem yok neden düşürmek istiyorsunuz ki, FurMark testi yapın ve buraya atın bakalım değerlere.

Gayet normal. Bende 165 Hz monitöre sahibim ve kasamın hava akışı çok iyi olmasına rağmen boşta bu değerler.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    70,5 KB · Görüntüleme: 25
Bu değerlerde ekran kartımın hiç fan açmaması benim için kabul edilebilir olmasına neden oldu, zaten boşta 50 yükte 68 değerlerinde. Kafama takılan nokta ise aynı sürücüde başka kullanıcılarda yine 165hz de VRAM kullanımının olmaması. Bende ise görseldeki gibi tamamını kullanmasıydı. Başka bir kullanıcı ise 144 hz de tam VRAM kullanımı olurken yapılan özel çözünürlükle 143 hz de bu sorunu çözmüş anca benim bu şekilde de bir çözüme ulaşmamıştı.

Dosya Ekleri

• IMG_3865.jpeg
    IMG_3865.jpeg
    126,3 KB · Görüntüleme: 14
Hz arttığı için ekran kartının kullanımının da artması normal bir şey ama bunu azaltan bir özellik vardı sanırsam AMD sürücüsünün ayarlarında, bi araştırayım.
Bulamadım ya. Yakın zamanda böyle bir şey gördüğümü hatırlıyorum ama. Ne olduğunu hatırlayamadım. Belki de başka bir şeyle karıştırıyorumdur.

Geri
Yukarı