6700 XT sistemde FPS düşmesi

• Konuyu başlatan Ineed
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 48
  • Görüntüleme 1B
Shader cache temizliğini yaptın mı hiç? Hangi oyunda yapıyor, cızırtı sesi bobinlerden geliyordur coil whine diyoruz ona. İstersen 4090 al o sesi duyarsın.

Shader cache ne bilmiyorum DDU ile temizlemiştim.
Görselde paylaştığım gibi durum kullanım durumu anlık olarak çakılıyor ve FPS düşmesi giriyor aynı zamanda seslere de drop giriyor ve cızırtı gibi çıkıyor, önceden olmayan bu durum.

Çözülemeyecek bir sorun değil gibi, enteresan bir durum ama. Kartı farklı bir kasada deneme imkanınız var mı?

Çözümünü bulsam sıkıntı çözülecek, yardım arıyorum.

6-7k arası değişiyor 6700XT temiz ve kaliteli model ise. Onun üstüne ne kadar koyabilirsin? 4060 gibi bir şey almaya kalkmazsın umarım.

4060 kötü mü?

Arkadaşlar RX 6000 serisinde sorun yaşıyorsanız DDU ile driver i silip eski 22.5.1 driverını kurun ve sorun olup olmadığına bakın.
22.5.1 driverından sonra AMD dxnavi diye bir nalet ekledi bu RX 6000 serisinde DX11 uygulamalarının bir kısmında sorun yaşatıyor shutter FPS düşümesi vs.
ve bunu 2 yıldır çözemediler AMD driver da maalesef beş para etmez.

Denedim tekrar tekrar temizleyip eskiyi kurdum tekrar deneyeceğim.
Ama düzelceğini sanmıyorum.

Shader cache ne bilmiyorum DDU ile temizlemiştim.
Görselde paylaştığım gibi durum kullanım durumu anlık olarak çakılıyor ve FPS düşmesi giriyor aynı zamanda seslere de drop giriyor ve cızırtı gibi çıkıyor, önceden olmayan bu durum.

Çözümünü bulsam sıkıntı çözülecek, yardım arıyorum.

4060 kötü mü?

Kötü değil 3060 Ti'ın yeni versiyonu işte bu kadar. Kas gücü bakımından zerre farkı yok. Sıfır hazır sistem alsaydın 4060 al derdim genelde 4060 için bütçeler belli olduğu için ama 2. el alacaksan gerek yok. Yahu o fiyata 3080 bile bulunabiliyordu gerçi şimdi artmıştır yine piyasa.

Hocam özellikle 22.5.1'i kurup deneyin 22.5.2'den sonra sorun başlıyor.

23.12.1 kullanıyordum sorun yoktu elimde bu sürüm vardı bunu geri kurdum.

Onu da denerim devam ederse.

Hala ani çakılmalar oluyor stabilizasyon yok.
23.12.1 sürümü bu en sondan bir önceki sürüm ve bunu kullanırken sorun yoktu ama şu an tekrar kurdum ve sorun var.

22.5.1'i nereden indirebilirim? Bence sorun bu değil ama deneyebilirim.

Dosya Ekleri

• 11111.png
    11111.png
    174,1 KB · Görüntüleme: 13
Son düzenleme:
23.12.1 kullanıyordum sorun yoktu elimde bu sürüm vardı bunu geri kurdum.

Onu da denerim devam ederse.

Hala ani çakılmalar oluyor stabilizasyon yok.
23.12.1 sürümü bu en sondan bir önceki sürüm ve bunu kullanırken sorun yoktu ama şu an tekrar kurdum ve sorun var.

22.5.1'i nereden indirebilirim? Bence sorun bu değil ama deneyebilirim.
bir deneyin hocam zarar gelmez ben hala bu drıver ı kullanıyorum en stabil bu benim sistemimde

Bir deneyin hocam zarar gelmez ben hala bu drıver ı kullanıyorum en stabil bu benim sistemimde

Tabii eski bir sürüm olduğunu unutmayın yeni oyunlarda destek olmayabilir

Bir deneyin hocam zarar gelmez ben hala bu drıver ı kullanıyorum en stabil bu benim sistemimde

Tabii eski bir sürüm olduğunu unutmayın yeni oyunlarda destek olmayabilir

Bir de yeni driver kurduktan sonra oyunlarda ilk 3 5 dakika donma yapar yeni shader dosyası yazdığından dolayı bunu da unutmayın

Son düzenleme:
Bir deneyin hocam zarar gelmez ben hala bu drıver ı kullanıyorum en stabil bu benim sistemimde.

Tabii eski bir sürüm olduğunu unutmayın yeni oyunlarda destek olmayabilir.

Bir de yeni driver kurduktan sonra oyunlarda ilk 3 5 dakika donma yapar yeni shader dosyası yazdığından dolayı bunu da unutmayın.

Diğğerlerine göre daha az olsa da bunda da aynı olay devam ediyor.
Eski olduğu için bazı şeyler doğru çalışmıyor bu arada.

Dosya Ekleri

• 2222.png
    2222.png
    174,9 KB · Görüntüleme: 7
Diğğerlerine göre daha az olsa da bunda da aynı olay devam ediyor.
Eski olduğu için bazı şeyler doğru çalışmıyor bu arada.

Hocam bende ki çözüm önerisi bu kadar bende aynı sorunları RDR ve MSFS'te yaşıyordum kartı ilk aldığımda bu driver çözmüştü ve hala bunu kullanıyorum

Geri
Yukarı