6700 XT ve 5600 darboğaz yapar mı?

Soğutucu modelleri konusunda çok geniş bir bilgi dağarcığım yok, yeni konu açıp soğutucunun nasıl gözükmesini istediğinizi yazarak Ryzen 5 5600'a hava soğutma önerisi alabilirsiniz. Bu arada çok üst düzey olan bir işlemciyi yük altına sokmayı düşünmediğiniz sürece pek ihtiyacınız olacağını düşünmüyorum sıvı soğutmaya.
teşekkür ederim yeni konu açayım ben o zaman

Bunları öneririm:

veya (bütçenize göre)
knk bende aynı sistem var ama 6700 var 12gb bende 2 fanlı 150tl fan buldum alınırmı

darboğaz çok önemsiz bir şey, hiç kafaya takılacak bir şey değil. gücün hangi ekran kartını almaya yetiyorsa onu almalısın. Darboğazın yol açabileceği herhangi bir arıza, yıpranma vb. yok. Hiçbir zararı yok. İşlemci kötü diye neden ekran kartını da kötü alasın ki, almışken iyisini al, geleceğe yatırım. İleride işlemciyi de yenilersin.

Hocam darboğazın önemsiz olduğunu nereden çıkardınız?

Hocam darboğazın önemsiz olduğunu nereden çıkardınız?
Chatgpt'ye soralım mı?
Soru:ekran kartı ile işlemci farkı sebebiyle darboğaz olursa bunun işlemciye ya da ekran kartına herhangi bir zararı var mı?
Cevap: Darboğaz, bir bilgisayar sisteminde bir bileşenin diğerinden daha hızlı çalıştığı durumu ifade eder. Eğer bir bilgisayar sisteminde ekran kartı ile işlemci arasında bir darboğaz varsa, performans kayıpları yaşanabilir, çünkü sistem bir bileşenin diğerini beklemek zorunda kalır.

Ancak, bu durumun ekran kartına veya işlemciye zarar vermesi pek olası değildir. Darboğaz sadece performans kaybına neden olur, donanımın fiziksel yapısına zarar vermez. Modern bilgisayar sistemleri, işlemci ve ekran kartı arasındaki hız uyumsuzluklarını dengeleyen çeşitli teknolojilere sahiptir. Örneğin, bir ekran kartı ile işlemci arasındaki veri iletişimini hızlandırmak için PCIe arayüzü gibi teknolojiler kullanılır.

Sonuç olarak, darboğazlar genellikle performans sorunlarına yol açabilir, ancak donanımınıza fiziksel zarar verme eğiliminde değillerdir. Yine de, bilgisayarınızın genel performansını artırmak için uyumlu bileşenler seçmeye özen göstermek önemlidir.

ChatGPT'ye soralım mı?
Soru: Ekran kartı ile işlemci farkı sebebiyle darboğaz olursa bunun işlemciye ya da ekran kartına herhangi bir zararı var mı?
Cevap: Darboğaz, bir bilgisayar sisteminde bir bileşenin diğerinden daha hızlı çalıştığı durumu ifade eder. Eğer bir bilgisayar sisteminde ekran kartı ile işlemci arasında bir darboğaz varsa, performans kayıpları yaşanabilir, çünkü sistem bir bileşenin diğerini beklemek zorunda kalır.

Ancak, bu durumun ekran kartına veya işlemciye zarar vermesi pek olası değildir. Darboğaz sadece performans kaybına neden olur, donanımın fiziksel yapısına zarar vermez. Modern bilgisayar sistemleri, işlemci ve ekran kartı arasındaki hız uyumsuzluklarını dengeleyen çeşitli teknolojilere sahiptir. Örneğin, bir ekran kartı ile işlemci arasındaki veri iletişimini hızlandırmak için PCI-e arayüzü gibi teknolojiler kullanılır.

Sonuç olarak, darboğazlar genellikle performans sorunlarına yol açabilir, ancak donanımınıza fiziksel zarar verme eğiliminde değillerdir. Yine de, bilgisayarınızın genel performansını artırmak için uyumlu bileşenler seçmeye özen göstermek önemlidir.

Ben bir zarar verir demedim zaten ama önemsememek mümkün değil benim bilgisayarımda %55 darboğaz oluyor ve bu önemsenmeyecek gibi bir şey değil.

Chatgpt'ye soralım mı?
Soru:ekran kartı ile işlemci farkı sebebiyle darboğaz olursa bunun işlemciye ya da ekran kartına herhangi bir zararı var mı?

Ancak, bu durumun ekran kartına veya işlemciye zarar vermesi pek olası değildir. Darboğaz sadece performans kaybına neden olur, donanımın fiziksel yapısına zarar vermez. Modern bilgisayar sistemleri, işlemci ve ekran kartı arasındaki hız uyumsuzluklarını dengeleyen çeşitli teknolojilere sahiptir. Örneğin, bir ekran kartı ile işlemci arasındaki veri iletişimini hızlandırmak için PCIe arayüzü gibi teknolojiler kullanılır.

Hocam bakış açınıza hayran kaldım. darboğaz fiziksel olarak evet bir sıkıntı çıkarmaz fakat bu bilgisayarı da nihayetinde bir insan kullanacak, adam oyunda ikide bir drop girdiğinde iç çekmek yerine neyse ya en azından sistemime zararı yok demeyecek.

Hocam bakış açınıza hayran kaldım. darboğaz fiziksel olarak evet bir sıkıntı çıkarmaz fakat bu bilgisayarı da nihayetinde bir insan kullanacak, adam oyunda ikide bir drop girdiğinde iç çekmek yerine neyse ya en azından sistemime zararı yok demeyecek.
Peki ondan daha düşük bir ekran kartı kullanırsa oyuna drop girmeyecek mi?
O zaman geleceğe yatırım için ekran kartının iyisini alması daha iyi olur.
Daha nasıl anlatabilirim acaba bunu. Mod bile yanlış bilgi vermişsin falan demiş.

Peki ondan daha düşük bir ekran kartı kullanırsa oyuna drop girmeyecek mi?
O zaman geleceğe yatırım için ekran kartının iyisini alması daha iyi olur.
Daha nasıl anlatabilirim acaba bunu. Mod bile yanlış bilgi vermişsin falan demiş.
Evet hocam girmeyecek? Gerçekten yanlışsanız yanlış olduğunuzu kabullenin savunduğunuz şeyin hiçbir dayanağı yok adam geleceğe yatırım diye şuan drop sokacak bir ekran kartı neden alsın? Seneye de giyerim diye ayağınıza şuan olmayan bir ayakkabı almaktan farkı nedir şuan bunun?

Geri
Yukarı