6700XT ve 5800x3D sistem için minimum parçalar ne olmalı?

Daha fazla  
ASUS RTX 2070 Turbo + Ryzen 7 3800X sistemden bu sisteme geçmek istiyorum. 2K 144Hz IPS monitörüm var. Elimdeki kasayı satıp oyun, günlük işler vs. için sistem toplamak istiyorum. Açıkçası çok kıyamam üstüne. Bana bu iki parça üzerinden bir sistem toplayabilir misiniz? En uygun ve uyumlu olacak şekilde? Teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Acelen yoksa Ryzen 5 5600 ve RX 6700 satın alabilirsin fakat bunun 2'sini parça halinde satın almak neredeyse bir sistem almak kadar olacağı için hazır sisteme yönelmen yada parça parça toplayıp kaliteli ürünleri alman gerekecek. Sistemin kötü değil ve yerinde olsaydım yeni nesil ekran kartlarını bekler ve beklemeden önce paramın değerini kaybetmeyecek şekilde bir yatırım yapardım. Şimdi gidip RX 6700 kartı alsan bir sonraki nesilde bu kartı çiğ çiğ yiyecekler ve fazla da zaman kalmadı. En geç 1-2,5 ay içerisinde yeni nesil kartlar piyasaya sürülmüş olur.

Adını söylemiş olduğun işlemcinin fiyatı TL koşuluyla bakıldığında çok pahalı hissettiriyor ve şu an R5 5600 zaten 3050 TL ye satılıyor. R5 5600'ü satın alsan cebinde 4400 TL kalacak ve bunu diğer parçalara yatırım yaparak sistemini daha da iyi hale getirebilirsin, sonuçta işlemci ağırlıklı bir sistem yapmış olsan ekran kartı kadar güçlü bir sistem elde edemeyeceksin.

Bize kendi sisteminin diğer parçalarından bahsedersen en azından o parçaların değişme gereği yoksa bu konuda daha kapsamlı yardımcı olabiliriz.

Son düzenleme:

Aşağı yukarı böyle bir şey işinizi görebilir, Ryzen 5800x3D yerine Ryzen 5 5600 kullanıp RX 6800 olabilir. Sistemin toplam bütçesi verilirse daha fazla yardımcı olunabilir.

Darkflash Dlx21-Mesh Rgb Mid Kasa
AMD Ryzen 7 3800X + AMD Wraith Prism
Asus RTX 2070 Turbo
MSI MAG B550 GAMING PLUS
FSP Hydro 600w 80+Bronz
WDC PC SN730 SDBQNTY-512G-1001 SSD 512GB
Kingston HyperX DDR4 3200 C16 2x8GB

Sistemim bu şekilde. Kasayı elimden çıkarıp yeni nesile geçmeyi düşünüyorum çünkü zaman geçtikçe parçalar eskiyecek ve fiyatları da düşecek. Yeni nesil ekran kartları çıktıktan sonra RX6XXX serisi düşer mi belli değil. Ülke ekonomisi gebe bi kadın gibi. Ne zaman sancılanacağı muamma.
Ben bu sistemi satıp üstüne biraz koyup daha iyi bi sistem dizmek istiyorum. Bu kasaya 13k veren var şu an ama bana az geldi. Benim beklentim 15 - 16k.

Bu arada yorumlar için çok teşekkür ederim.

Neden bu işlemci derseniz de;

1) 6700XT 5800x3D'yi besliyor ve şu anki işlemcim 8 çekirdekli diye tekrar 8 çekirdekli bi işlemci istiyorum.

2) Aynı zamanda L3 ön belleği 96 MB. Uzun bi süre DDR4 için işlemci ihtiyacını karşılar.

3) İleriye dönük olarak da upgrade yapmak istediğimde sadece ekran kartını ve gerekirse psu'yu değiştirmem yetecek.

Geri
Yukarı