6800XT düşük FPS

Campffire

Hectopat
Merhabalar arkadaşlar,

1 ay önce Ryzen 5 3600 ve RX 6800XT gakill 3600MHz CL16 750W PSU B550 Tomahawk sistem aldım. Almadan önce gpucheck de alabileceğim FPS'e baktım ancak şu an neredeyse yarısını alıyorum orada yazan FPS'lerin. Örneğin PUBG de Low ayarlarda 90-100FPS zor alıyorum. OBS kayıt açtığımda dahi 60-70 FPS'lere düştüğü oluyor. Bu FPS'ler normal mi? Lol’de 530FPS almam gerekirken 250FPS bile alamadığım zamanlar oluyor.
İşlemciyi 4.2’ye kadar OC LED'im. Stok fan ile 65 derecelerde kullanıyorum. Ekran kartı da genel olarak serin. Şöyle bir şey fark ettim ekran kartı kullanımı çok dalgalı seyrediyor bir %1'e kadar düşüyor ekran kartı kullanımı sonra %90 oluyor sürekli böyle düşüp çıkıyor. FPS düşüklüğü bununla ilgili olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM ne kadar? Bir de 1080P'de mi oynuyorsun? 1080P ise normal Ryzen 3600 yeteri kadar besleyemiyor ve darboğaz yapıyor, 2K'da kullanmak veya 5600X'e yükseltmek daha ideal.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sebebi darboğaz. Yapacağın şey çözünürlüğü arttırmak ama monitörün 1080p ise yapacak 2 şey var birisi grafikleri alabildiğin kadar yükseğe çekmek. 2. ise AMD grafik ayarların özel çözünürlük oluşturup 2K ya da 4K oynayacaksınız.

Çok pardon arkadaşlar, monitörü söylemedim monitörüm 2k, ben de ona güvenerek aldım ekran kartını, ama bu kadar düşük performans şaşırttı beni. Benim asıl merak ettiğim sizin ekran kartı kullanımlarınız da benimki gibi dalgalı mı yani anlık %1-10-50-90 şeklinde saçma sapan inip çıkıyor mu? Ben sadece darboğazdan böyle bir durum olacağını sanmıyorum. Darboğaz da olsa işlemcinin besleyebileceği kadar fps vermesi gerek. Ryzen 5 3600 pubg de 80-90 fps vermez gibi geliyor bana.

Çok pardon arkadaşlar, monitörü söylemedim monitörüm 2k, ben de ona güvenerek aldım ekran kartını, ama bu kadar düşük performans şaşırttı beni. Benim asıl merak ettiğim sizin ekran kartı kullanımlarınız da benimki gibi dalgalı mı yani anlık %1-10-50-90 şeklinde saçma sapan inip çıkıyor mu? Ben sadece darboğazdan böyle bir durum olacağını sanmıyorum. Darboğaz da olsa işlemcinin besleyebileceği kadar fps vermesi gerek. Ryzen 5 3600 pubg de 80-90 fps vermez gibi geliyor bana.

RAM'lerin ne durumda, çift kanal olarak takılı mı? HDD veya SSD'de okuma yazma sıkıntısı var mı? 6800 XT kas gücü yüksek bir kart, 2K'da OC yapılmış 3600 ile kullanman iyi bir seçenek. Başka oyunlarda bu düşüşleri yaşıyor musun?

RAM'lerin ne durumda, çift kanal olarak takılı mı? HDD veya SSD'de okuma yazma sıkıntısı var mı? 6800 XT kas gücü yüksek bir kart, 2K'da OC yapılmış 3600 ile kullanman iyi bir seçenek. Başka oyunlarda bu düşüşleri yaşıyor musun?
Gskill 2x8gb 3600mhz cl16 ramler. Herhangi bir oc yapmadım zaten yeterli olur diye. 3600ü oto oc yaptım 4.3 mhz voltaj oto da. Isı 65-70i geçmiyor. Örneğin high ayarlarda pubg de 135fps ortalaması ile oynamam gerekirmiş videoya göre ama ben 100 bile alamıyorum bazen 135 nadiren görüyorum yani ortalama 135 asla almıyorum. Hele obs ile kayıt alırken 55e falan düştüğü oluyor. Escape from tarkov oynuyorum onda da durum hiç iyi değil. 75-85 fps arasında alıyorum. Obs açtığımda 55 civarına düşüyor. Eski pc 1050ti idi onunla bile 70 fps alıyordum zaten. Kesinlikle bu sistemde aldığım fpsler düşük bir sorun var ama anlamadım. Bana kalırsa sorun ekran kartının dalgalanmasında. Bu arada oc yaptıktan sonra 10 fps artış oldu oyunlarda

Yeni konular

Geri
Yukarı