6900 XT sisteme overclock yapmak

Merthas92

Hectopat
Makaleler
1
RAM
8+8 16 gb 3200 mhz 16CL
Ekran kartı
Xfx 6900 xt
Anakart
MSI B550 Tomahawk
İşlemci
R9 5900x
Merhaba. Yeni topladığım bilgisayarıma biraz fantezi olmak ile birlikte overclock yapmaya çalışıyorum. Burada ekran kartım için videolardan izlediğim ve yapmış oldugum overclock stabil ve güzel bir performans artışı sağladı. Bu overclock işlemlerini biraz da işlemci ve RAM'lerim için yapmak istiyorum. Ne yazık ki işlemci ve RAM'ler için AMD software tarzı bir arayüz bulamadım. BIOS'tan yapılması gerektiği için ise biraz çekinceliyim. Sizlerden ricam bana bunun ile ilgili yol gösterebilirseniz, riske girmeden, parçaları zorlamadan güzel bir performans almayı hedefliyorum.
@BerkayZ87
@kino

Dosya Ekleri

• resim_2022-03-02_185718.png
    resim_2022-03-02_185718.png
    128,1 KB · Görüntüleme: 67
Bunun denklemi aslında basit, işlemci gibi değil.

Arkada MSI Kombustor veya FurMark açıkken +20MHz eklemeler yaparak ilerleyin, sıcaklıklar 77'yi geçince orada bırakın.

Sonra sağlama yapmak için oyuna girin (AAA ve grafikleri zorlayıcı bir oyun olsun, RDR2 gibi), eğer FPS bağlamında değişim yoksa OC'yi geri alın. Sıcaklık farkına vs değmez.

BIOS'tan bir ayar yapmama gerek yok mu? Ryzen Master ile yapabiliyor muyum?

Bunun denklemi aslında basit, işlemci gibi değil.

Arkada MSI Kombustor veya FurMark açıkken +20MHz eklemeler yaparak ilerleyin, sıcaklıklar 77'yi geçince orada bırakın.

Sonra sağlama yapmak için oyuna girin (AAA ve grafikleri zorlayıcı bir oyun olsun, RDR2 gibi), eğer FPS bağlamında değişim yoksa OC'yi geri alın. Sıcaklık farkına vs değmez.

BIOS'tan bir ayar yapmama gerek yok mu? Ryzen Master ile yapabiliyor muyum?

İşlemciye mi? Ryzen Master ile yapılır ama tavsiyem değil, BIOS'tan yapmak daha sağlıklı ve iyi.

RAM için zaten BIOS mecbur.

Daha fazla kurcala miyim ben. 1244 Volt 4675MHz yaptim hata verdi. 1.365 v 4650MHz yaptim ona hata verdi. Bilmiyorum nasıl calistigini yakmayalim bir seyleri :)

Bu OC'yi ekran kartına mı yaptınız işlemciye mi? 4GHz üstü bandı gördüğümüze göre işlemciye bir OC işlemi söz konusu.

Başlıkta 6900 XT'ye OC yazıyor ama, ilginç.

Ekran kartına yaptığım OC yukarıda resim olarak attım zaten. Onda sorunum yok. Stabil bir şekilde performans artışını yakaladım. Sorun işlemci ve RAM overclocklarında.
Bu OC'yi ekran kartına mı yaptınız işlemciye mi? 4GHz üstü bandı gördüğümüze göre işlemciye bir OC işlemi söz konusu.

Başlıkta 6900 XT'ye OC yazıyor ama, ilginç.

Moderatörler başlık ile oynamış, o zaman konuya baştan başlayalım.

Öncelikle, verdiğin voltaj değerleri GHz'e ve çekirdek sayısına bakınca çok iyimser. 12 çekirdekli bir işlemci için All-Core OC çok zor, voltajı saçma sapan değerlere çıkarman gerekebilir ona da gerek yok.

PBO gibi ayarlar yine bir nebze yapılabilir, ama işlemcinin performansı zaten çok iyi iken PBO ile oynamak kullanıcı tercihi; gerek yok yani.

Moderatörler başlık ile oynamış, o zaman konuya baştan başlayalım.

Öncelikle, verdiğin voltaj değerleri GHz'e ve çekirdek sayısına bakınca çok iyimser. 12 çekirdekli bir işlemci için All-Core OC çok zor, voltajı saçma sapan değerlere çıkarman gerekebilir ona da gerek yok.

PBO gibi ayarlar yine bir nebze yapılabilir, ama işlemcinin performansı zaten çok iyi iken PBO ile oynamak kullanıcı tercihi; gerek yok yani.

Bir tanidigim bu degerler ile kullaniyor ama ben beceremedim.

Dosya Ekleri

• 5A7BDFF4-9FDC-4FCD-80D0-669826BA20A7.png
    5A7BDFF4-9FDC-4FCD-80D0-669826BA20A7.png
    49,2 KB · Görüntüleme: 65
4.7GHz ve 1.2v mu? Bu bir stres testinde test edildi mi? Platinium Sample'ın da üstünde olabilecek bir GHz/voltaj değeri bu çünkü. Stres testinde bakılmadı ise bunun bu değerlerde hiçbir anlamı yok, ilk saniyede uçar.

Yeni konular

Geri
Yukarı