6900XT için 2K vs 4K monitör

331494

Hectopat
6900XT ve Ryzen 9 5900X sahibiyim. Monitör satın alacağım. Bu monitörü 2K mı yoksa 4K mı seçmeliyim? Hemen hemen her tarz oyun oynuyorum ama genelde Online oyunları daha çok seviyorum. FPS oyunlarını da diğerlerine nazaran daha çok seviyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sadece FPS oyunları için çok abartı bir konfigürasyon olmuş. 2K'da daha iyi performans alırsın FPS olarak, ama 4K da alsan bütçe varsa 2K'ya indirgeyebilirsin sonuçta. Sadece PPI falan da düşer ekran boyutuna nazaran.

Sadece FPS oyunları için çok abartı bir konfigürasyon olmuş. 2K'da daha iyi performans alırsın FPS olarak, ama 4K da alsan bütçe varsa 2K'ya indirgeyebilirsin sonuçta. Sadece PPI falan da düşer ekran boyutuna nazaran.
Aklımda kalacağına elimin altında kalsın dedim ve topladım bilgisayarımı. Ayrıca "Hemen hemen her tarz oyun oynuyorum ama genelde Online oyunları daha çok seviyorum. FPS oyunlarını da diğerlerine nazaran daha çok seviyorum." diye de belirttim. 2K - 4K farketmez, ikisini de alabilirim bütçeden yana sorunum yok ama en iyi performans alabileceğim ölçüyü öğrenmeye çalışıyorum. PPI konusunu biraz açabilir miyiz?

PPI konusunu biraz açabilir miyiz?

Pixel per inch, inç başına piksel yani. Piksel yoğunluğu desem belki daha net anlaşılır. PPI eğer düşükse ekrandaki görüntü rahatsız edici olur yakından bakıldığında özellikle. Örneğin 27" üstü ekran boyutlarında 2K'dan düşük PPI açısından pek önerilmez.

Pixel per inch, inç başına piksel yani. Piksel yoğunluğu desem belki daha net anlaşılır. PPI eğer düşükse ekrandaki görüntü rahatsız edici olur yakından bakıldığında özellikle. Örneğin 27" üstü ekran boyutlarında 2K'dan düşük PPI açısından pek önerilmez.
Aslında netlik hissini belirleyen tek unsur o değil, piksel arası mesafe de ne kadar düşükse o kadar net hissiyat veriyor. Buna subpixel yapısı, programların uyumluluğu da girince tek faktör PPI değil.

Geri
Yukarı