7.1 Ne Kadar Önemlidir?

Amok

Hectopat
Yıllardır Philips SHP2000 kullanıyorum. Artık bir kulaklık almak istiyorum. Bu kulaklıkla çoğunlukla oyun oynayacağım fakat almışken dışarıda da kullanabileceğim bir kulaklık alma niyetindeyim. Bütün günüm bu kulaklıkla geçecek. Bu kulaklıkla oyun oynayacağım, bu kulaklıkla müzik dinleyeceğim, bu kulaklıkla film izleyeceğim.

Rekabetçi oyunları oynamaktan keyif alıyorum. Bu noktada da aklıma takılan 7.1'in oyun deneyimine etkisi oldu. Anlaşıldığı üzere hiç 7.1 kulaklık kullanmadım. Açıkçası çok sıcak da bakamıyorum. Etkisi olduğundan daha fazla gösteriliyormuş gibi geliyor. Uydurma geliyor bile diyebilirim. Söylendiğine göre yönleri daha doğru tespit edebiliyoruz fakat ben bunun doğruluğundan şüphe duyuyorum. Hatta daha spesifikleştirecek olursam neden Arctis 3 yerine Sennheiser HD 4.30G almayayım? Dışarıda da kullanılabilecek bir kulaklığa benzediği için soruyorum; neden bir Corsair HS50 almayayım? Oyun oynarken kullanmak için neden Steelseries, Razer, Kingston, Corsair vb kulaklıklar almalıyım, almalıyız?

7.1'in -sanal ya da DTS- bu deneyime etkisi yüzde kaçtır? Bahsettiğim Sennheiser kulaklık 7.1 olmadığı için düşmanın yerini anlayamayıp ölme ihtimalim mi var yani? Buna pek inanamıyorum da.

Ciddi oynamasan bile 7.1 oyunlarda seni atmosfere daha çok katıyor.
Ben saf oyuncu kulaklığı aldım, bu bana bass konusunda çok derine inememe gibi bir eksi olarak yansıdı ama oyunlarda 7.1 resmen adamların kordinatını söylüyor bana adamların.
g4307.1.PNG

ETS 2'de bile güzel hissettiriyor 7.1:D

Gamepower Tinker 7.1 kullanıyorum sürücüsüyle birlikte güzel veriyor 7.1 deneyimini ben aldığım zamanki kur ile 130 civarıydı şu an 300'ü geçmiş. Kurun düşmesini bekleyip Logitech, Steelseries gibi modelleri de tercih edebilirsin. Ama illaki alacağım diyorsan 5.1 uygun bir kulaklık bulup alabilirsin.

Son düzenleyen: Moderatör:
7.1'in etkisini CS:GO gibi oyunlarda anlayabilirsin ya da PUBG'de adamın ayak sesi gerçekten oradan birisi yürüyormuş gibi falan geliyor. Bu kadar profesyonelce oynamayacağım diyorsan bul ucuza bir kulaklık rahat rahat oyununu oyna(y):neo:

Son düzenleyen: Moderatör:
Sanal 7.1, çöp kulaklıkları pazarlama yöntemi. :) İstisnalar var tabi.

Zaten yanlış bir algı da mevcut, çoğu kişi7.1'in amacının yön belirleme olduğunu sanıyor fakat bu teknolojinin asıl amacı ortamı ve ambiyansı kullanıcıya daha iyi verebilmek. Zaten sinema ses sistemleri üzerinde geliştirilmiş bir teknoloji, sonradan kulaklıklara entegre edilmiş.

Her 7.1 kulaklığın daha iyi Stereo alternatiflerinin mevcut olduğunu düşünüyorum.

Az çok düşündüğüm gibi. Anladığım kadarıyla DTS alsam iyi olur fakat bunlar da biraz tuzlu. Arctis 3 almayı düşünüyordum, şimdi konuyu açmadan olduğumdan biraz daha mesafeliyim. Arayış içerisindeyim. Uygun DTS kulaklığa denk gelirsem belki alırım.
Sanal 7.1, çöp kulaklıkları pazarlama yöntemi. :) İstisnalar var tabi.

Zaten yanlış bir algı da mevcut, çoğu kişi7.1'in amacının yön belirleme olduğunu sanıyor fakat bu teknolojinin asıl amacı ortamı ve ambiyansı kullanıcıya daha iyi verebilmek. Zaten sinema ses sistemleri üzerinde geliştirilmiş bir teknoloji, sonradan kulaklıklara entegre edilmiş.

Her 7.1 kulaklığın daha iyi Stereo alternatiflerinin mevcut olduğunu düşünüyorum.
Ben de bu Stereo alternatiflerin peşindeyim.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı