7 senelik güç kaynağı değiştirilmeli mi?

vezirbeyqq

Centipat
Merhaba arkadaşlar. Sistemimi yükselteceğim;
B450M anakart.
Ryzen 5 1600 AF.
RX 580.
16 GB 3000 MHz RAM.

2013'ten beri kullanmış olduğum Cooler Master'ın 600W'luk bir güç kaynağı var elimde. Sizce değiştirmeli mi yoksa bir sıkıntı olmaz mı? Görüşlerinizi bekliyorum.

Eğer sisteme yeterli geliyorsa ve cızırtı sesi, bilgisayar kapanması gibi sorunlar yaşamıyorsanız değiştirmenize gerek yok. Sadece fanını belirli aralıklarla temizlemeniz yeterlidir. Gayet kaliteli bir PSU markası çünkü.

Bir güç kaynağının üretim sorunu yoksa veya aşırı kalitesiz değilse 10+ seneyi görebilir rahatlıkla. Yeni sisteminize yeterli olacaktır, sorunsuz çalışıyorsa sağlam ürününüzü sırf yaşından dolayı değiştirmenize gerek yok bence :)

7 senedir güzelce çalışıyorsa oldukça iyi bir güç kaynağınız var demektir şanslısınız 😉

Merhaba arkadaşlar. Sistemimi yükselteceğim;
B450M anakart.
Ryzen 5 1600 AF.
RX 580.
16 GB 3000 MHz RAM.

2013'ten beri kullanmış olduğum Cooler Master'ın 600W'luk bir güç kaynağı var elimde. Sizce değiştirmeli mi yoksa bir sıkıntı olmaz mı? Görüşlerinizi bekliyorum.
Bozulmadiysa ariza yapmadiysa kullanin derim.

Cooler Master sağlam marka ve ürünleri kolay kolay sıkıntı çıkarmaz diye düşünüyorum. Bilgisayar çalışırken PSU'dan cızırtı tarzı garip sesler gelmiyorsa muhtemelen sorun yoktur. Daha detaylıca bakmak isterseniz güç kaynağınızın kapağını açıp içindeki kondansatörlerin durumuna bakabilirsiniz. Eğer kondansatörler şişmeye başladıysa/şiştiyse riske girmeyip yeni PSU almanızı tavsiye ederim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı