70 bin TL'ye kasa toplama

iamOxygen

Hectopat
Daha fazla  
Herkese selamlar,

Konu başlığında gördüğünüz gibi Max 70K'lık bir kasa toplamak istiyorum. Bu konuda yardım ederseniz çok sevinirim. Bilgisayar aslında farklı işler için kullanılacak ama hepsi işlem gücü gerektiren şeyler genel olarak. Yazılım, tasarım, render ve çok nadir oyun için kullanılacak. Normalde laptop bakıyordum ancak kasa da toplanabilir diye düşünüyorum. Bu işlerden biraz anlarım ama eminim sizler kadar değilimdir. Genel olarak bazı şartlar var onları belirtmek isterim. Para bunlara yeter mi bilmiyorum ama en azından yakın bir sistem toplayabilirsek çok güzel olur. Gereklilikleri şu şekilde sayabilirim:
- Öncelikle kullandığım bazı programlar AMD işlemciler sıkıntı olduğundan işlemci Intel olmalı.
- RAM'min 32 olmalı eğer fiyat dengesi sağlanabiliyorsa 64 çok iyi olur.
- Ekran kartı olarak NVIDIA tercihimdir ama siz derseniz ki şu da olur, değerlendiririm.
- Anakart hakkında pek bir fikrim yok diğer parçalara uyumlu herhangi biri olabilir, sıkıntı çıkarmasın yeter. Yani darboğaz vs olmasın yeterli.
- Kasa olarak hiçbir görsel şartım yok iş görsün yeter. Yani ne bileyim USB girişler, 2-3 tane HDMI girişi gibi şeyler önemli. İşlevsel olsun yeterli. Görsellik 2. planda.
- Soğutma olarak bütçeye ayarlansın sıvı veya normal hiç fark etmez iş görsün yeter. Renktir şudur budur önemli değil.
- 500GB - 1TB arası bir SSD işimi görür. Mümkünse bir de HDD olursa aynı aralıkta fena olmaz.
- Power Supply olarak bir fikrim yok size bırakıyorum.

Yazmayı unuttuğum başka gerekli bir şey varsa onu da hesaba dahil edebilirsiniz. Sadece kasa toplanacak. Başka bir şeye ihtiyaç yok. RAM, SSD, işlemci ve ekran kartından kısmazsak çok sevinirim. Zaten en önemli parçalar bunlar ama yine de belirtmek istedim. Yorumlarınızı bekliyorum...

Son düzenleyen: Moderatör:
12. nesil Intel ve DDR5 yoluna gidilebilir ama bir süredir pek takip etmedim bunların RAM'leri çıktı mı, CL değerleri iyi mi kötü mü diye. Depolama birimi olarak bence HDD'yi artık tamamen pas geçip 2 TB NVMe yoluna gitmek çok daha iyi olur. Ekran kartı piyasası çok karmaşık olduğundan kalan bütçeye göre durum değerlendirmesi yapılmalı. Bütçe geniş diye direkt RTX 3090 gömmek en iyi seçenek olmayabilir.

Şimdiden hayırlı olsun güzel bir şey toplayacaginiza inanıyorum.
teşekkür ediyorum. umarım güzel bir şey ortaya çıkar. kasa toplama gibi bir tecrübem olmadığından yardım almak en iyisi olur diye düşündüm
hocam siteyi biliyorum ama bir çok ayrıntı var ve bunlara tam olarak hakim değilim. bu yüzden bilenlerden yardım istemek daha mantıklı diye düşündüm

Şu önemli değil bu önemli değil gibi söylemlerinizi bence tekrar gözden geçirin. Bu denli pahalı bir bilgisayarı satmayı da düşünerek toplamanız gerekiyor. O yüzden parça tercihlerini yaparken gamerlarada hitap edecek bir bilgisayar toplamanızı tavsiye ederim. Sonra satarken çok uğraşırsınız. Bende sizin gibi düşünüp ucuz ekran kartlı ve pahalı işlemcili bir bilgisayar toplamıştım ve işlemci tarafına göre ekran kartı ucuz olduğu için ikinci elde satmak cok zordu. O yüzden parça parça satmak zorunda kaldım. Siz ekran kartının yüksek ve öncelikli olduğu bir bilgisayar toplayın. Gamer bilgisayar toplayın ama işlemciniz çok güçlü olsun. Önceliklerinizi buna göre yapın yoksa işiniz bittiğinde ve satmak istediğinizde çok uğraşırsınız...

12. nesil Intel ve DDR5 yoluna gidilebilir ama bir süredir pek takip etmedim bunların RAM'leri çıktı mı, CL değerleri iyi mi kötü mü diye. Depolama birimi olarak bence HDD'yi artık tamamen pas geçip 2 TB NVMe yoluna gitmek çok daha iyi olur. Ekran kartı piyasası çok karmaşık olduğundan kalan bütçeye göre durum değerlendirmesi yapılmalı. Bütçe geniş diye direkt RTX 3090 gömmek en iyi seçenek olmayabilir.
evet hocam güzel bir yorum yapmışsınız. dediğiniz gibi 2tb nvme daha mantıklı olabilir. rtx 3090 gibi bir şartım yok. daha düşükleri de işimi görecektir eminim. işlemci için 12. nesiller hakkında benim de fazla bir bilgim yok ama eminim iyidirler

Geri
Yukarı