70 derece RTX 3080 Ti sistemde Battlefield 1'de FPS düşüyor

Mert Erbeden

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar, başlıktan da anlayacağınız üzere 3080 Ti ekran kartına sahibim. İşlemcim de Intel i7 12700K ancak ara sıra Battlefield 1'de droplanmalar olabiliyor. Bunun nedenini çözemedim hala. Tabii sadece oyunun ilk 2-3 dakikasında drop yiyorum sonrasında optimize ediyor alışıyor gibi geldi bana. Garip belki de sorun yoktur ama ben yine de olabileceğini düşündüğüm için yazmak istedim. Yaklaşık bu sistemi 6-7 aydır kullanmaktayım. Sizce termal macun değişim süresi gelmiş midir?

Driverlarımın hepsi güncel sadece termal değişmedim. Sıvı soğutmam zaten iyi. Sıcaklık değerleri olarak CPU 65 oluyor ortalama olarak GPU ise Battlefield gibi yüksek ekran kartı kullanan oyunlarda ortalama 69-70 derecelerde oluyor, nadiren 71 (Bu değerler 2K ayarların sonuçlarıdır.). 1080p denemedim açıkçası ama şöyle bir durum var bazı oyunlarda hiç drop yemiyorum bile diyebilirim. Mesela Battlefield 2042'nin optimizasyonu o kadar kötü ki hala ama nedense onda hiç yemedim şu ana kadar gayet akıcı oynattı, tek sıkıntı BF1'de oluyor maalesef o da kısa süreli ama sadece başta dediğim gibi diğer oyunlarda bir problem yaşatmadı şu ana kadar. Bu sizce neden kaynaklı bir durum olabilir?
RDR2'de de değerlerim oldukça iyiydi akıcı iyiydi yine ancak BF'1'de böyle bir durum var anlamadım nedense. VRAM kullanımıyla alakalı olabilir mi diyeceğim ama 3080 Ti'ın VRAM'i de düşük sayılmaz. Çok iyi 12 GB. Genelde artık 8 GB VRAM'e sahip oyunlarda bu tip sorunlar yaşanıyor diye biliyorum çünkü artık yeni oyunların VRAM kullanım gereksinimleri arttı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de 3050 laptop kartımla aynı sorunu yaşıyorum. İlk başlarda kasıyor sonra düzeliyor. Battlefield 5 oyununda böyle bir şey yaşamadım.

Geri
Yukarı