70 TL termal macun önerisi

Makaleler
3
Selamlar. Aklımda MasterGel maker nano almak vardı ama stok bulamadım. Stogu olan saticilarda 150-200 TL diyor. Bu fiyatlara almak gereksiz. Kargo dahil 50 TL'ye Arctic MX-4 var. Bu fiyat araligindan, bundan daha performansli bir termal macun oneriniz var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Selamlar. Aklımda MasterGel maker nano almak vardı ama stok bulamadım. Stogu olan saticilarda 150-200 TL diyor. Bu fiyatlara almak gereksiz. Kargo dahil 50 TL'ye Arctic MX-4 var. Bu fiyat araligindan, bundan daha performansli bir termal macun oneriniz var mı?
O fiyat aralığında mx4'ten daha performanslı bir ürün olduğunu ben pek düşünmüyorum açıkçası. Ayrıca forumda gözlemlediğim kadarıyla en fazla önerilen macun mx4 olabilir.

Cooler Master Maker 11 W, Cooler Master R2 8 W, Arctic MX-4 8 W olduğu söyleniyor. Başka termal macunlar da var, fakat satış yapan güvenilir site yok. O yüzden Arctic almaktan başka yapacak bir şeyiniz yok. İyi bir termal macun ve kötü yorumuna denk gelmedim. Alırken ısı iletkenliğine bakarak alın.

Zalman ZM-STG2 kullanıyordum daha önceden. Şu an MX-4 alıp denedim. Prime 95 testinde işlemcim 100 dereceye fırladı başlatır başlatmaz. İşlemcim şu an stok ayarında bir soğutucuya göre yüksek voltajlı ve O.C'li. Havalarda ısındı bundan dolayı galiba yazın değerleri kontrol etmemiştim daha diye pek sallamadım. Az önce tekrardan STG2 kullandım. Aynı testte işlemci 88-90 derece civarıydı.

MX-4 sürerken yanında gelen spatulayı ilk kez denemiştim. Bundan dolayı yanlış ve kalın uyguladığımdan şüpheleniyorum. Müsait bir zamanda tekrardan MX-4 deneyeceğim eğer 90 dereceyi aşarsa işlemci benim gözümde çöp bir macun olarak kalacak. Kullandıgım STG2 yaklaşık 3-3.5 senedir bende. 6. nesil işlemciler ilk çıktığında almıştım o zamandan beri kullanıyorum.
ZM-STG2 ile 1.3 Voltaj 4,5 GHz hızında 6600k işlemci Prime 95 testinin en ağır seçeneklerinde 6 dakikalık bir test esnasında çıktığı en yüksek sıcaklıklar;
Core 1: 89
Core 2: 88
Core 3: 88
Core 4: 86
Şeklinde normaldi.

MX-4 ile yine 1.3 Voltaj 4,5 GHz hızında 6600k işlemci Prime 95 testinin en ağır seçeneklerinde 6 dakikalık bir test esnasında çıktığı en yüksek sıcaklıklar;
Core 1: 93
Core 2: 91
Core 3: 90
Core 4: 88

Şeklindeydi.

Yaptığım teste göre 3.5 senelik 4W'lik ZM-STG2 termal macun 8W'lik 2019 Edition MX-4 termal macundan daha iyi.
Bu arada oda klima ile 25 derece sabit sıcaklıkta idi.
Arkadaşlar yaptığım bütün testler sonucunda rahatlıkla söyleyebilirim ki MX-4 çöp. ZM-STG2 ile karşılaştırdığımda macunu 4-5 farklı şekilde sürerek test ettim. Yaklaşık 5-6 derece daha sıcak çalışıyor. Bu oran %6-7 diyebiliriz. Demek ki neymiş teknik veriler yok 8 yok 11 falan bunlar hikaye birinin iletkenliği 4 diğeri 8 ama 4 olan daha iyi :D

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı