700-1.000 TL'ye SATA 3 SSD tavsiyesi

Bütçe
700tl-1000tl

Nigaz

Hectopat
Anakart
Gigabyte B450M S2H
Ortalama 500GB alanı olan bir SSD almak istiyorum. M.2 slotum dolu olduğundan SATA 3 SSD bakıyorum. SSD'yi çok yoran işlemler yapmam diye düşünüyorum, AAA oyunları rahat bir şekilde açabilecek olması yeterli. Çok kaliteli bir SSD almama gerek var mı? Ya da düşük fiyatlı bir SSD ihtiyacımı karşılar mı bilmiyorum. Bütçenin alt sınırı dahilinde tavsiyeler verebilirseniz sevinirim dostlar.

Son düzenleyen: Moderatör:

Daha ucuza buna da bakabilirsiniz:

Çok kaliteli bir SSD almama gerek var mı?
Şöyle söyleyeyim, piyasada F/P olarak nitelendirilebilecek Phison S11'li SSD'ler var ve gayet F/P'lar fakat çok nadir de olsa SATAFIRM S11 diye bir hata oluşabiliyor bunun sonucunda da veriler çöp oluyor. Diğer SSD'lerin ise çoğu kronik sorunlu, hız düşmesi veya ısınma gibi vakalar görülebiliyor.
F/P SSD'lerin fiyatları zaten orta-üst düzey olanlara az çok yaklaştı, bütçen yetiyorken iyilerden almanı öneririm. 870 EVO şu an gayet güzel bir seçim senin için, sahte ürünler bol o yüzden güvenilir satıcılardan almaya dikkat et.

Şöyle söyleyeyim, piyasada F/P olarak nitelendirilebilecek phison S11'li SSD'ler var ve gayet F/P'lar fakat çok nadir de olsa satafırm S11 diye bir hata oluşabiliyor bunun sonucunda da veriler çöp oluyor. Diğer SSD'lerin ise çoğu kronik sorunlu, hız düşmesi veya ısınma gibi vakalar görülebiliyor.
F/P SSD'lerin fiyatları zaten orta-üst düzey olanlara az çok yaklaştı, bütçen yetiyorken iyilerden almanı öneririm. 870 EVO şu an gayet güzel bir seçim senin için, sahte ürünler bol o yüzden güvenilir satıcılardan almaya dikkat et.

870 EVO'nun fiyat bandında hızlı M.2 SSD'ler de var; diyorum ki bende çalışan bir adaptörü varken şuan kullandığım yavaş M.2 SSD'yi SATA 3 portuna, yeni alacağım hızlı SSD'yi de M.2 slotuna taksam ne kadar verimli olur?

870 EVO'nun fiyat bandında hızlı M.2 SSD'ler de var; diyorum ki bende çalışan bir adaptörü varken şuan kullandığım yavaş M.2 SSD'yi SATA 3 portuna, yeni alacağım hızlı SSD'yi de M.2 slotuna taksam ne kadar verimli olur?
Kulağa mantıklı geliyor fakat kesin bir şey söyleyemem, dönüştürücülerin sağlıklı olmayacağını düşünsem de henüz bu konu hakkında yeterli bilgi ve deneyime sahip değilim.
Şu an kullandığınız M.2'nin modeli nedir?

Kulağa mantıklı geliyor fakat kesin bir şey söyleyemem, dönüştürücülerin sağlıklı olmayacağını düşünsem de henüz bu konu hakkında yeterli bilgi ve deneyime sahip değilim.
Şu an kullandığınız M.2'nin modeli nedir?

WD Green 480GB laptopta kullanıyordum dönüştürücü ile SATA slotunda kullanıyordum masaüstüne geçince değiştirdim. Şuan masaüstüne bağlı.

WD Green 480GB laptopta kullanıyordum dönüştürücü ile SATA slotunda kullanıyordum masaüstüne geçince değiştirdim. Şuan masaüstüne bağlı.
Hmm, laptopta pek sorun çıkarmadıysa dediğiniz yapılabilir aslında. Şu anda o bütçede CS3030 var M.2 olarak onu alıp Green dönüştürücü ile kullanılabilir. M.2 girişi PCI-e 3.0 x4 destekliyorsa daha güzel olur tam performans için.

Hmm, laptopta pek sorun çıkarmadıysa dediğiniz yapılabilir aslında. Şu anda o bütçede CS3030 var M.2 olarak onu alıp Green dönüştürücü ile kullanılabilir. M.2 girişi PCI-e 3.0 X4 destekliyorsa daha güzel olur tam performans için.

Anakartın kutusunda PCI-e gen 3 X4 desteklediği yazıyor. Cuma günü Gaming gecesine bir bakacağım, Trendyol'da da 900TL'ymiş olmazsa 900TL veririz. Her şey için sağ olun, teşekkürler.

Hmm, laptopta pek sorun çıkarmadıysa dediğiniz yapılabilir aslında. Şu anda o bütçede CS3030 var M.2 olarak onu alıp Green dönüştürücü ile kullanılabilir. M.2 girişi PCI-e 3.0 x4 destekliyorsa daha güzel olur tam performans için.
Hocam şimdilik WD Green'i Sata slotuna bağladım bir de test yaptım ama M.2 slotunda takılı iken test yapmak aklıma gelmediğinden şimdi elimde sadece SATA'ya takılıyken ki test sonuçları var. Açıkcası performans düşüşü var mı pek bir şey anlayamadım. bilgin varsa eğer bir bakabilir misin ?

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (375).png
    Ekran Görüntüsü (375).png
    29 KB · Görüntüleme: 13
Son düzenleme:
Hocam şimdilik WD Green'i Sata slotuna bağladım bir de test yaptım ama M.2 slotunda takılı iken test yapmak aklıma gelmediğinden şimdi elimde sadece SATA'ya takılıyken ki test sonuçları var. Açıkcası performans düşüşü var mı pek bir şey anlayamadım. bilgin varsa eğer bir bakabilir misin ?
SATA girişinin hız desteği NVMe'ye göre katlarca az olduğu için kesin bir şey söylemek mümkün değil ayrıca disk de dolmuş. Fakat bu şekilde yine de güzel gözüküyor, normal SATA SSD'ler de yaklaşık bu değerleri elde ediyor benchmark testlerinde.

Geri
Yukarı