7000 TL Sistem Toplama

Saykoraz

Picopat
Merhaba. Uzun zamandır forumda araştırma içerisindeydim ve en sonunda büyük ölçüde kara verdim sistemime. Önceliklikle bütçem 7000 TL. İlk olarak kesin karar verdiğim ve kafama yatan parçaları belirtip son karar aşamasında tıkandığım yere en son değineceğim ve sizin fikirlerinize göre son kararımı şekillendireceğim.

AMD Ryzen 5 3600 3.6/4.2GHz AM4 işlemci: 1359 TL.
Samsung 860 Evo 2.5" 550/520 SATA3 500GB SSD: 596 TL.
ASUS TUF B450M-PLUS GAMING anakart: 792 TL.
Corsair Carbide serisi Spec-Delta 550W 80Plus: 885 TL.
G.Skill 16 GB(2x8) Ripjaws V 3200MHz CL16 DDR4 RAM: 572 TL.

Bir ihtimal RAM'leri değiştirip Corsair alabilirim, çok da fark etmez şahsen. Haftalardır karar veremediğim ekran kartı. Forumda birçok konu açtım fakat yine karar veremedim. Bu son açtığım konu olacak. Öncelikle şu modeller arasında kaldım:

Galax RTX2060 6 GB (1-Click OC): 2730 TL.
Palit GeForce RTX2060 Dual 6 GB: 2791 TL.
INNO3D GeForce RTX2060 Twin X2 OC RGB: 2860 TL.
Gigabyte GeForce RTX 2060 Windforce OC: 2800 TL.

Bunlar NVIDIA tarafında alabileceğim bütçeme uygun kartlar. Fakat bu kartların malzeme kaliteleri ve soğutma performansları beni çok tatmin etmedi. İncelemelere baktığım zaman benim gibi uzun saatler yük altında kullanacak birisi için 80 dereceleri rahatlıkla görebilecek kartlar gibi gözüküyor ve kartın sağlığı için uzun vadede sıkıntı yaratacağını düşünüyorum. AMD tarafında ise pek fazla seçeneğim yok. Zaten onda da şu iki model arasında kaldım:

Sapphire Pulse AMD RX 5600 XT: 2355 TL.
MSI RX 5600 XT Gaming X: 2895 TL.

İki kart arasında ciddi derecede fiyat farkı var. O farkı vermeye değer mi pek emin değilim ama 7000 TL'ye elimden geldiğince tüm parçaları kaliteli seviyede olan bileşenleri tercih etmeye çalıştım. Ekran kartı kısmında soğutması ve malzeme kalitesi olsun, SSD kısmında Samsung gibi kaliteli ürünleri tercih ettim. Ekran kartı kısmında sizin tercihiniz ne olurdu? Ben bir tık MSI RX 5600 XT Gaming X'e daha yakın hissediyorum kendimi. Hem Premium bir kart olması, hem diğer bütçeme yakın kartlara nazaran soğutması ve malzeme kalitesi olarak çok öne çıkıyor. Sizin bu durumda tercihiniz ne olurdu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Gigabyte GeForce RTX 2060 Windforce OC bu kart için hangi incelemeleri izlediniz bilmiyorum fakat soğutması gayet güzel bir kart serisi(2060 için istisna varsa orasını bilemeyeceğim). Aynı serinin RTX 2070 Super modelini kullanıyorum şimdiye kadar en uzun oyun seansım olan 11 saat RDR2 2K Ultra ayarlarda bir kez bile 70 dereceyi geçmedi. Tabii bu sizin kasanızın hava sirkülasyonu tarafından 3 aşağı 5 yukarı değişecektir fakat bütçenize uygun en iyi NVIDIA kart diyebilirim. AMD tarafında ise MSI'nin AMD kartlarında kronik hata olduğunu duymuştum ne kadar doğru bilemeyeceğim. Sapphire Pulse ise gayet düzgün stabil çalışan bir kart(yazılım tarafını saymıyorum.).

Sapphire Pulse RX 5600 XT modelini öneriyorum, abim kullanıyor serin bir ekran kartı ve tatmin edici değerler veriyor. 2900 TL'ye RX 5600 XT alınmaz. RTX Gigabyte modeli ile Sapphire Pulse RX 5600 XT arasında bir seçim yapmanızı öneririm.

Gigabyte GeForce RTX 2060 Windforce OC bu kart için hangi incelemeleri izlediniz bilmiyorum fakat soğutması gayet güzel bir kart serisi(2060 için istisna varsa orasını bilemeyeceğim). Aynı serinin RTX 2070 Super modelini kullanıyorum şimdiye kadar en uzun oyun seansım olan 11 saat RDR2 2K Ultra ayarlarda bir kez bile 70 dereceyi geçmedi. Tabii bu sizin kasanızın hava sirkülasyonu tarafından 3 aşağı 5 yukarı değişecektir fakat bütçenize uygun en iyi NVIDIA kart diyebilirim. AMD tarafında ise MSI'nin AMD kartlarında kronik hata olduğunu duymuştum ne kadar doğru bilemeyeceğim. Sapphire Pulse ise gayet düzgün stabil çalışan bir kart(yazılım tarafını saymıyorum.).

Sapphire Pulse RX 5600 XT modelini öneriyorum, abim kullanıyor serin bir ekran kartı ve tatmin edici değerler veriyor. 2900 TL'ye RX 5600 XT alınmaz. RTX Gigabyte modeli ile Sapphire Pulse RX 5600 XT arasında bir seçim yapmanızı öneririm.

Gigabyte RTX 2060 ısınan bir model forumda birçok kez konusu açıldı ve fanlarının çok sesli çalıştığı söylendi. Benim demek istediğim giriş seviyesi RTX 2060 almak yerine aynı performansı alabileceğim Premium üst model bir 5600 XT Gaming X almak daha mantıklı bir seçim olmaz mı ileriye dönük olarak. Yazılımsal kısımlarına gelecek olursak bu dolar kurunda katlanılabilecek bir durum bence. Driver silip kurmak beni çok yormaz şahsen. AMD kullanıcısıyım alışkınım driverlarına :D.

Yeni konular

Geri
Yukarı