7000 TL'ye hazır sistem ve monitör önerisi

Anakart B450M S2H olabilir. GT 1030 ikinci elde 500-700 arası bulunabiliyor. 1000 TL'yi hak etmediğini düşünüyorum. PSU stokta yok, olsa da gereksiz pahalı. Arkadaş parça parça toplarken de sıkıntı çıkabilir. Hazır sistemden yanayım ben.

Tavsiyem 6000 TL'yi 1650'li bir sisteme vermektense APU toplayıp ekran kartı beklemeniz veya stoklar gelene kadar idare edecek bir ekran kartına sahip bir sistem almanız.

APU olarak:

Bu şekilde yapın:
Eki Görüntüle 999532

RX 560:

Bunu da bu şekilde yapın:
Eki Görüntüle 999535

Monitör konusuna geldiğimizde APU aldığınız zaman ekran kartına para vermediğiniz için kalan bütçeyle monitörü 144 Hz alabiliyorsunuz. Ancak her oyunda 144 FPS sabit alamayabilirsiniz. RX 560 i5 10400F sistemde monitörü 75 Hz alabilirsiniz.

Ekran kartı stokları gelen kadar biraz da birikim yaparsanız stoklar geldiğinde RX 560'ı satarsınız 1600 serisi bir karta geçersiniz. Monitörü de satıp 144 Hz alabilirsiniz. Ama bütçeyi zorlarım derseniz sistemi alırken 144 Hz bir monitör alıp uzun süre değiştirmezsiniz.

İki adet monitör önereceğim:

144 Hz:

75 Hz:

Hangisi sizin için uygunsa onu tercih edin.

Stoklar gelene kadar kimse sistem toplamasın o zaman hocam? Arkadaş 7000TL ile geliyor siz APU sistemle yolluyorsunuz. Bu arada RX 560 sisteme 75Hz monitör öneriyorsunuz da RX 560 hangi hikaye oyununda 75FPS verebiliyor gösterir misiniz? Peki ya stokların ne zaman yenileneceğini biliyor musunuz? En az 2022 ortası 2023 başına kadar yenilenmeyeceği aşikar. Bu durumda arkadaşı bekletmenin mantığı yok. Eğer bekletmeye çok istekliyseniz söyleyin arkadaşa DDR5 RAM'ler üretilmeye başlandı. Bir de arkadaş onu beklesin. Eğer arkadaş rekabetçi tür oyunlar oynayacaksa bende APU taraftarıyım ama hikaye türü oyunlarda APU sistemler üzer.

Stoklar gelene kadar kimse sistem toplamasın o zaman hocam? Arkadaş 7000TL ile geliyor siz APU sistemle yolluyorsunuz. Bu arada RX 560 sisteme 75Hz monitör öneriyorsunuz da RX 560 hangi hikaye oyununda 75FPS verebiliyor gösterir misiniz? Peki ya stokların ne zaman yenileneceğini biliyor musunuz? En az 2022 ortası 2023 başına kadar yenilenmeyeceği aşikar. Bu durumda arkadaşı bekletmenin mantığı yok. Eğer bekletmeye çok istekliyseniz söyleyin arkadaşa DDR5 RAM'ler üretilmeye başlandı. Bir de arkadaş onu beklesin. Eğer arkadaş rekabetçi tür oyunlar oynayacaksa bende APU taraftarıyım ama hikaye türü oyunlarda APU sistemler üzer.

Madem bilmiyorsun atlama o zaman dönem kötü RX 560 ekran kartlı sistem mi toplanır APU üzermiş nerede üzüyor R3 2200G ise üzer ama bu bütçede güçlü APU olur.

Hocam 6K ile GT 1030 güzelmiş!

Neyi güzel anlamadım R5 3400G APU bile biraz daha güçlü.

Stoklar gelene kadar kimse sistem toplamasın o zaman hocam?
Böyle bir şey dediğimi sanmıyorum. 7000 TL 1650 sistem için gereksiz pahalı.
Arkadaş 7000TL ile geliyor siz APU sistemle yolluyorsunuz.
APU sistem + fazla bir miktar bütçe ile yolluyorum, evet. İleride o paranın üzerine de para biriktirerek 1660, 1660S hatta 2060 alabilir ileride.
Bu arada RX 560 sisteme 75Hz monitör öneriyorsunuz da RX 560 hangi hikaye oyununda 75FPS verebiliyor gösterir misiniz?
75 FPS'in altında verdiği oyunlar olabilir. Bu 75 Hz bir monitör almaya engel değil. Örnek olarak RDR 2'yi gösterebilirim size. Kendi sistemimde RDR 2'de Ultra ayarlarda 40-50 FPS civarı alıyorum ve monitörüm 144 Hz. RX 560 ile de low/mid ayarlarda 40 FPS civarı alacak. Story oyunlarında 60 FPS fazlasıyla yeterlidir. FPS oyunlarında da i3 10100F RX 560 ile 144 üzeri FPS alacağına eminim. APU ile de 100 üzeri alır.
Peki ya stokların ne zaman yenileneceğini biliyor musunuz? En az 2022 ortası 2023 başına kadar yenilenmeyeceği aşikar. Bu durumda arkadaşı bekletmenin mantığı yok. Eğer bekletmeye çok istekliyseniz söyleyin arkadaşa DDR5 RAM'ler üretilmeye başlandı. Bir de arkadaş onu beklesin.
Bilmiyorum, tahmini 1-2 yıl. Ancak 1650'li bir sistemin o kadar parayı hak etmediğini söyleyebilirim size :)

Bir de bu sinirinizin sebebini anlamadım. Sanki sizi dolandırmışım, bir yakınınıza bir şey yapmışım gibi sinirlenmişsiniz bana. Sadece öneride bulunuyorum. Kimseye silah zoruyla APU veya RX 560 sistem aldıracak değilim ya?

Böyle bir şey dediğimi sanmıyorum. 7000 TL 1650 sistem için gereksiz pahalı.

APU sistem + fazla bir miktar bütçe ile yolluyorum, evet. İleride o paranın üzerine de para biriktirerek 1660, 1660S hatta 2060 alabilir ileride.

75 FPS'in altında verdiği oyunlar olabilir. Bu 75 Hz bir monitör almaya engel değil. Örnek olarak RDR 2'yi gösterebilirim size. Kendi sistemimde RDR 2'de Ultra ayarlarda 40-50 FPS civarı alıyorum ve monitörüm 144 Hz. RX 560 ile de low/mid ayarlarda 40 FPS civarı alacak. Story oyunlarında 60 FPS fazlasıyla yeterlidir. FPS oyunlarında da i3 10100F RX 560 ile 144 üzeri FPS alacağına eminim. APU ile de 100 üzeri alır.

Bilmiyorum, tahmini 1-2 yıl. Ancak 1650'li bir sistemin o kadar parayı hak etmediğini söyleyebilirim size :)

Bir de bu sinirinizin sebebini anlamadım. Sanki sizi dolandırmışım, bir yakınınıza bir şey yapmışım gibi sinirlenmişsiniz bana. Sadece öneride bulunuyorum. Kimseye silah zoruyla APU veya RX 560 sistem aldıracak değilim ya?

Kusura bakmayın hocam. Sinirimin sebebi siz değilsiniz emin olun. Sadece piyasa bu durumdayken ne kadar erken alınırsa o kadar iyi olur. Şu zamana kadar bekle bu zamana kadar bekle işleri insanı çok bunaltır diye düşünüyorum. APU sistem önermek FPS oyunları için mantıklı fakat konu sahibi bunu belirtmediğinde benim yapmam gereken alabileceği en yüksek performanslı sistemi göstermek. Konu sahibinin hakkında yok Valorant'ta şu kadar FPS verir yok öyle yok böyle diye atıp tutmak istemiyorum. Sonuçta ben onun hangi tür oyun oynayacağını bilemem. Değil mi?

Kusura bakmayın hocam. Sinirimin sebebi siz değilsiniz emin olun. Sadece piyasa bu durumdayken ne kadar erken alınırsa o kadar iyi olur. Şu zamana kadar bekle bu zamana kadar bekle işleri insanı çok bunaltır diye düşünüyorum. APU sistem önermek FPS oyunları için mantıklı fakat konu sahibi bunu belirtmediğinde benim yapmam gereken alabileceği en yüksek performanslı sistemi göstermek. Konu sahibinin hakkında yok Valorant'ta şu kadar FPS verir yok öyle yok böyle diye atıp tutmak istemiyorum. Sonuçta ben onun hangi tür oyun oynayacağını bilemem. Değil mi?
Siz de haklısınız. Fiyatlar yüksek de olsa her geçen gün daha da artıyor. 1650 de alınabilir ama 144 Hz bir monitörle düşündüğümüzde 5500 TL kalıyor yani yetmiyor para. 75 Hz monitör alırsa da 6100 TL. 75 Hz monitör alıp bütçeyi biraz zorlaması gerek 1650 istiyorsa.

Bu sistem düşünülebilir:

1619771849918.png

6600 TL yapıyor.

900 TL'ye bu monitörü alırsa:

Monitör dahil 7500 oluyor. Belki ikinci el 400-500 TL'ye 75 Hz bir monitör bulunabilir.

Geri
Yukarı