7000 TL'ye kadar Gaming Laptop önerisi

Kesinlikle ben de bu laptopu öneriyorum. Bir ara bayaa araştırdım. Çok güzel bir laptop. İçindeki 7 bakır soğutma borusu ve MSI'ın gelişmiş yazılımları ile mükemmel bir soğutma performansı var. Performans olarak da çok güzel. i5 8300H, İ7 7700HQ modelinden daha güçlü ve daha az ısınan bir işlemcidir. Zaten MSI piyasanın en kaliteli ve kendini fazlasıyla kanıtlamış markalarından. Açıkçası kronik sorun vs. bir sorun ile karşılaşacağınızı zannetmiyorum. Tasarım olarak da ince ile kalın arası bir yapıya sahip. Soğutma açısından en iyi seçeneğin bu olduğunu düşünüyorum. Daha iyi soğutma demek daha uzun ömür demek sonuçta.
7 bin TL ye gtx1050ti laptop alınacağına aynı paraya Monster Tulpar Serisi i7 8750h Gtx1060 lı laptop alınır ve 2 katı daha fazla performans verir. Gtx1050ti taş çatlasın 1.5-2 sene sonra performans olarak yerlerde sürünecek. Gtx1060 rahat 3-4 sene idare eder arkadaşı oyunlarda.

7 bin TL ye gtx1050ti laptop alınacağına aynı paraya Monster Tulpar Serisi i7 8750h Gtx1060 lı laptop alınır ve 2 katı daha fazla performans verir. Gtx1050ti taş çatlasın 1.5-2 sene sonra performans olarak yerlerde sürünecek. Gtx1060 rahat 3-4 sene idare eder arkadaşı oyunlarda.
Abartıyorsunuz. GTX 1050Ti o kadar kısa ömürlü bir kart değil. Bugün 2014 yılında çıkan GTX 750Ti bile bazıları hariç çoğu güncel oyunda akıcı deneyim sunabiliyorsa sizin 2016 sonlarında çıkan daha yeni teknolojiyle üretilmiş bir kartı 4 yıl yaşatmanız hiç doğru değil.

Abartıyorsunuz. GTX 1050Ti o kadar kısa ömürlü bir kart değil. Bugün 2014 yılında çıkan GTX 750Ti bile bazıları hariç çoğu güncel oyunda akıcı deneyim sunabiliyorsa sizin 2016 sonlarında çıkan daha yeni teknolojiyle üretilmiş bir kartı 4 yıl yaşatmanız hiç doğru değil.
Abarttığım birşey yok. 1050ti dediğin kart 1050 den %14 daha performanslı bir kart öyle aman aman abartılacak bir kart değil. Ama Gtx1060 Gtx1050ti den %85 daha performanslı bir kart. 2 sene sonra çıkacak güncel oyunlarda 1050ti ile Low, Medium ayarlarda akıcı bir oyun deneyimi yaşarken Gtx1060 ile Very High yada Ultra ayarlarda hala akıcı bir oyun oynayabileceksin. Bunları düşünerek 7000 TL ye İ5 8300h Gtx1050ti almak yerine aynı paraya i7 8750h Gtx1060 6GB lı daha uzun ömürlü sistem almak daha doğru olur.

Abarttığım birşey yok. 1050ti dediğin kart 1050 den %14 daha performanslı bir kart öyle aman aman abartılacak bir kart değil. Ama Gtx1060 Gtx1050ti den %85 daha performanslı bir kart. 2 sene sonra çıkacak güncel oyunlarda 1050ti ile Low, Medium ayarlarda akıcı bir oyun deneyimi yaşarken Gtx1060 ile Very High yada Ultra ayarlarda hala akıcı bir oyun oynayabileceksin. Bunları düşünerek 7000 TL ye İ5 8300h Gtx1050ti almak yerine aynı paraya i7 8750h Gtx1060 6GB lı daha uzun ömürlü sistem almak daha doğru olur.
İki ürünün de MSI veya ASUS veyahut aynı marka tarafından üretildiğini varsayarsak tabiki de haklısınız. Ama buradaki temel fark birinin MSI birinin ise Monster olması. Zaten genellikle MSI aynı düzeyde daha pahalıdır. Bu herkes tarafından bilinir. Arkadaşın kafasında Monster ile ilgili soru işaretleri varmış. Ben burada Monster öyle yazıldığı gibi sorun çıkartmıyor, kesinlikle almalısın, tam olarak fiyat/performans canavarı veya fiyatına göre en iyisi türü bir şey yazamam. Ben MSI modeli tarafında bildiklerimi yazdım. Konuyu açan arkadaş kararını verir. Monster konusunda soru işaretlerini çözer ve olumlu bir sonuca ulaşırsa onu alır. Veya sonuç olarak örnek veriyorum risk almak istemez veya çevresinden aldığı tavsiyelerle MSI modelini seçer. Bu ona kalmış.

Kullananlardan çok kullanmayanlar yorum yaptığı için internette bilgi çöplüğü var. Monster laptopları araştırırken yanlış bilgileri okuyup kafasında yer edinip başkalarına da bu yanlış bilgileri verenler var.

Eski nesil Monster'lerin bazı modellerinde fan dizaynından ötürü ısınma sorunu oluyordu. Şuan yeni nesil Monster laptopların hiçbirinde bu yok. Kullanmayı biliyorsanız hangi programı açarsanız açın sıcaklıkları belli bir derecede tutabilirsiniz. Bende en çok ısınan işlemci diye tabir edilen i7-7700HQ mevcut V13.1 modeli. İnanır mısın 1 yıl geçti ne temizlik ne format ne de bakım 75 dereceyi geçmiyor.

Şöyle bir sıkıntı da var, fiyatlar oldukça yükseldi. Benim aldığım zamanda 7.Nesil Monster Laptoplar üretiliyordu ve 17" 1060'lı ürünler 6 civarındaydı şuan 8'den aşağıda yok. Yani fiyat olarak pahalılaştı.

Monsterin diğer laptoplardan eksi yönü, dış kasanın kalitesiz olması ve dahili kamerasının kalitesi.

Şöyle bir gerçek de var 7.000TL bütçe ile RTX2070'li kasa toplanıyor. Bu da alacağın laptoptan 3 kat daha fazla performans demek. Çok büyük bir rakam %300 'den bahsediyoruz. Eğer monitör dahilse RTX2060'lı kasa toplanır ki o bile çok daha performanslı olur. O yüzden laptopa kesin ihtiyacınız var mı?

Hocam ben de yeni bilgisayar alacağım, araştırma içindeyim. YouTube'da olan Msi ve Monster markasının GTX 1060 kartını içeren modellerinin yerli-yabancı tüm videoları izledim. Neredeyse Tüm detayları öğrendim (Monster hakkında Msi kadar çeşitli video yoktu tabii). Bayağı fikir edindim. Monster T7 v17.1 düşünüyordum fakat vazgeçtim çünkü muadili olan gp63/73 serisine göre aynı bileşenlere sahip olmalarına rağmen bf1 gibi oyunlarda ( en çok bf1 gözüme çarptı diğer oyunlarda da fark var) Monster High ayarlarda 50-60 fps verirken; Msi Ultra ayarlarda 70-90 FPS aralığında geziyor, aynı haritalarda olmalarına rağmen. Bunun biraz üzerinde durduğumda ise sanıyorum ki tahminim doğrultusunda Monster modellerinin BIOS veya başka bir yazılım/program üzerinden bileşenlerinin kısıtlandığı, düşük frekansta çalıştığını tüm potansiyelini hem CPU hem GPU tarafında kullanmadığını gördüm lakin sıcaklık değerleri çok düşüktü, 70-75 dereceyi geçmiyordu ki bu laptoplar için hayal bir sıcaklık ilk gördüğümde şaşırmıştım. Sonra Cooler Boost teknolojisi ile övünen Msi markasının incelemelerine baktım CPU Undervolt yapılmadığı takdirde (I7 8750H) 90 derecenin altını görmediğini fark ettim (otomatik fan ayarlarıydı çoğu).
Fakat bunca ısıya rağmen hiç bir oyunda ve profesyonel test de performansından ödün vermediğini gördüm. Ve o zaman anladım ki kalite kendini belli etti. Sayın @Ali Güngör 'ün dediği gibi kağıt üstünde özellikler aynı diye notebook alınamaması gerektiğini fark ettim. Monster notebook hala ısınma sorunlarıyla boğuşuyor bence, her ne kadar dizayn değiştirilse de güçlenen işlemciler ve bileşenler daha fazla ısı açığa çıkarıyor. Böylece Monster yerinde sayıyor. Tabii bunlar izlediğim videolar üzerinden izlenimlerim ve tahminlerim, yanlışım varsa aydınlatınız. Saygılar.
Düzenleme: Yazım yanlışı.

Son düzenleme:
@Veterann Laptop alacaksan ısınmayı dert etmeyeceksin. Edeceksen yükseltici ile kullanıp 3 ayda bir fan temizliği yapıp termal macununu yenileyeceksin. Programlar tam takır güncel olacak.
Önceki konuşmamda söylediğim gibi ben bu işlemlerin hiçbirini yerine getirmeme rağmen sıcaklık konusunda sıkıntı yaşamıyorum. Yaz ayında soğutucu ile birlikte kullanıp yine ısıyı sabitliyorum.

Bence o mu daha iyi bu mu sorusu baştan aşağı saçmadır. Lüzumsuzdur. Bir ürünün diğerinden üstün olmasını belirleyen faktörler sadece içindeki donanımlardan ibaret değildir ki biz ürünü bıraktık markaları karşılaştırıyoruz bu da ayrı bir cehilliktir.

İkisinin de aynı bileşenleri ve fiyatı (muadil) aynı demişsin, ne fiyatları aynı ne de bileşenler. O iyi bu kötü demiyorum GP63 çok güzel cihazdır. Fakat şöyle bir durum da var GP63 de değil GTX1060, 1070 olsa yine 15.6" 120Hz ekranı olduğu için gider T7 V17.1.1'i alırdım. Ekrana çok önem veriyorum.

Oyun konusuna gelirsek izlediğin her teste inanma iki laptopta BF1'i ultrada rahat açar oynatır bendeki cihazın özellikleri daha eski olmasına rağmen full ayarlarda 40-50 FPS alıyorum BF1'de.

Elbette alacağın ürünü sen belirleyeceksin biz sadece sana deneyimlerimiz doğrultusunda fikir veririz.

Arkadaşlar yakın zamanda monster kullanmış biri olarak şunları söyleyebilirim. Özellikle İstanbuldaysanız yani bir sorunla karşılaştığınızda kendiniz götüreceksiniz müşteri hizmetleri konusunda çok iyiler. Isınma konusunda turbo fan olayı olan modellerde ısınma olmuyor ama turbo fan ciddi derecede ses çıkarıyor. Aklınızda kalacağına alın. Kullanın 15 gün içinde koşulsuz iade hakkınız var sonuçta.

@Veterann Laptop alacaksan ısınmayı dert etmeyeceksin. Edeceksen yükseltici ile kullanıp 3 ayda bir fan temizliği yapıp termal macununu yenileyeceksin. Programlar tam takır güncel olacak.
Önceki konuşmamda söylediğim gibi ben bu işlemlerin hiçbirini yerine getirmeme rağmen sıcaklık konusunda sıkıntı yaşamıyorum. Yaz ayında soğutucu ile birlikte kullanıp yine ısıyı sabitliyorum.

Bence o mu daha iyi bu mu sorusu baştan aşağı saçmadır. Lüzumsuzdur. Bir ürünün diğerinden üstün olmasını belirleyen faktörler sadece içindeki donanımlardan ibaret değildir ki biz ürünü bıraktık markaları karşılaştırıyoruz bu da ayrı bir cehilliktir.

İkisinin de aynı bileşenleri ve fiyatı (muadil) aynı demişsin, ne fiyatları aynı ne de bileşenler. O iyi bu kötü demiyorum GP63 çok güzel cihazdır. Fakat şöyle bir durum da var GP63 de değil GTX1060, 1070 olsa yine 15.6" 120Hz ekranı olduğu için gider T7 V17.1.1'i alırdım. Ekrana çok önem veriyorum.

Oyun konusuna gelirsek izlediğin her teste inanma iki laptopta BF1'i ultrada rahat açar oynatır bendeki cihazın özellikleri daha eski olmasına rağmen full ayarlarda 40-50 FPS alıyorum BF1'de.

Elbette alacağın ürünü sen belirleyeceksin biz sadece sana deneyimlerimiz doğrultusunda fikir veririz.

Benim söylemeye çalıştığım laptopun ısınmasına rağmen performansını koruyup korumamasıydı sanırım biraz yanlış anlaşılma oldu. Hepsiburada kdv indirimleriyle GP73, aşağı yukarı aynı fiyata. GP63, daha ucuza geliyor Tulpar T7 serisine kıyasla.
Monster alabilirdim fakat mağazasına gidince 25 Şubat'tan önce stoklara gelmeyeceği söylediler. Bende daha çok araştırma yapınca uzaklaştım gibi.
Birden çok firmayı araştırıyorum, yurt dışı üzerinde de çok durdum fakat taksit imkanı yokmuş 7-8bin TL tek çekim vermek gerekiyor. Fan boyluk yapmak gibi olmasın ama bu sektörde en kararlı ve fiyatını hak eden cihazları MSI'in yaptığını öğrendim ASUS'unda artakalır değil. MSI çok kısa bir süre kullanma fırsatım da oldu ama detaylı inceleme yapamadım tabii ki.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı