7200 RPM mi? 5400 RPM mi?

7200 RPM hızındaki HDD daha hızlı kesinlikle diye yanlış bilgi vermeyin. 5 yıllık 7200 RPM hızındaki HDD'yle bu seneki 5400 RPM hızındaki HDD ondan nasıl oluyor da düşük kalsın. Teknolojik olarak bile yenilikler geliyor. Ayrıca sadece RPM mi etkili bunda? Son olarak 5 yıllık 7200 RPM HDD ve bu seneki 5400 RPM HDD kıyaslayarak yazdım. Peki bunu iddaa edenler neye dayanıyor acaba?
Arkadaş sistemine yeni HDD ekleyecek, herkes ona göre yazıyor cevabını. 5 yıllık HDD ile 1 yıllık HDD kıyaslamasının bir anlamı yok.
Birisi soruyor Everest mouse mi alayım, Razer Mamba mı alayım diyor. Herkes Razer iyidir diyor, Siz; olur mu 5 yıllık Razer'ın neresi iyi diyorsunuz...
Karşılaştırma yapılacaksa 2 ürünün de eşit şartlarda olduğu varsayılır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaş sistemine yeni HDD ekleyecek, herkes ona göre yazıyor cevabını. 5 yıllık hdd ile 1 yıllık hdd kıyaslamasının bir anlamı yok.
Birisi soruyor Everest mouse mi alayım Razer Mamba mı alayım diyor. Herkes Razer iyidir diyor, Siz; olur mu 5 yıllık Razer'ın neresi iyi diyorsunuz...
Karşılaştırma yapılacaksa 2 ürünün de eşit şartlarda olduğu varsayılır.
Kusura bakma da mesajlara bakmadan konuşma! Arkadaşın biri 7200 RPM her zaman iyidir demiş. Her zaman demiyecek o halde. Sonuçta eski HDD'sini değiştirmek istemeyenler için de yararlı bilgi olur.

Arkadaşın biri 7200 RPM her zaman iyidir demiş.
Eğer benim yazdığım mesajdan bahsediyorsanız asıl siz mesajlara bakmadan konuşmuşsunuz herhalde. Burada yeni, sıfır, mağazadan alınacak bir HDD'den bahsediyoruz. Sizin mantığınızla bakarsak biraz sonra birisi gelir o zaman 5 yıllık HDD on yıllık HDD'den daha hızlıdır der. Bu böyle uzar gider. Güncel ve sıfır ürünlerden konuşuluyor bu konuda şu an. Ayrıca ben illa o iyidir demedim, şahsi fikrim olarak o seçilmelidir dedim.

Acikcasi 7200 RPM cok daha iyidir. 5400 RPM insani verem eder. Fakat 7200 RPM HDD'ye ozellikle laptoplarda cok hassas davranmalisin, sıkıntı cikarma ihtimali 5400'lere gore daha yuksektir. Zaten bir cok marka garanti olsun diye 5400 RPM kullaniyor. 7200 HDD'ler cok hassastir. Calisirken surekli sallandirmak bad sector veya baska nedenlere cok kolay sebep olur.

Kusura bakma da mesajlara bakmadan konuşma! Arkadaşın biri 7200 RPM her zaman iyidir demiş. Her zaman demiyecek o halde. Sonuçta eski HDD'sini değiştirmek istemeyenler için de yararlı bilgi olur.
Kusura bakma da konuyu idrak edemeyen ben değilim...
Arkadaş sıfır ürün alacak, cevap da 7200 Rpm her zaman iyidir...
Neresi yanlış?
Dediğim gibi arkadaşın konusu olduğu için herkes yeni bir HDD'den bahsediyor...
Sizin mantığınızla bugüne kadar yapılan her karşılaştırma çöpe gider...

Son düzenleyen: Moderatör:
Yapacak bir şey yok mecbur laptop alacağım, üniversiteye gideceğim.
6K bütçeye masaüstü alın. Monster=elektrikli soba.
7200 RPM hızındaki HDD daha hızlı kesinlikle diye yanlış bilgi vermeyin. 5 yıllık 7200 RPM hızındaki HDD'yle bu seneki 5400 RPM hızındaki HDD ondan nasıl oluyor da düşük kalsın. Teknolojik olarak bile yenilikler geliyor. Ayrıca sadece RPM mi etkili bunda? Son olarak 5 yıllık 7200 RPM HDD ve bu seneki 5400 RPM HDD kıyaslayarak yazdım. Peki bunu iddaa edenler neye dayanıyor acaba?
Sıfır alcam 7200 mü 5400 mü ?
Çok fark eder mi?
Acikcasi 7200 RPM cok daha iyidir. 5400 RPM insani verem eder. Fakat 7200 RPM HDD'ye ozellikle laptoplarda cok hassas davranmalisin, sıkıntı cikarma ihtimali 5400'lere gore daha yuksektir. Zaten bir cok marka garanti olsun diye 5400 RPM kullaniyor. 7200 HDD'ler cok hassastir. Calisirken surekli sallandirmak bad sector veya baska nedenlere cok kolay sebep olur.
Kolayca bozulur mu yani :(
Yanlışlıkla bir yere çarpsam ya da küçük bir yerden düşse de çok basit zarar alır mı?

Yapacak bir şey yok mecbur laptop alacağım, üniversiteye gideceğim.

Sıfır alcam 7200 mü 5400 mü ?
Çok fark eder mi?

Kolayca bozulur mu yani :(
Yanlışlıkla bir yere çarpsam ya da küçük bir yerden düşse de çok basit zarar alır mı?
Sabit diskleri düşürmemek gerekir. RPM fark etmeksizin. Bunlar hassas cihazlar.
7200 RPM olanı tercih edin.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı