720p 75 Hz monitörün 1080p'de 75 Hz olmaması

sero55

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar hepinize merhaba 75Hz Full HD VGA Samsung bir monitöre sahibim,monitörde HD'ye kadar 1024x768, 1280x720 gibi çözünürlüklerde oyunları 75Hz oynayabiliyorum ama onun üstüne çıktığımda örneğin 1920x1080 çözünürlükte en fazla 60Hz oluyor bunun sebebi nedir bilginiz var mıdır? Teşekkürler.

Panellerin üretim teknolojileri ve kalitesi ile alakalı bir durumdur. Eğer oyun için bir çözüm istiyorsanız monitörün Hz değerlerini 60 üzeri çekip FPS kaybı sırasında takılma yaşamazsınız. Bunu size resimli açıklardım ama forum da acayip "sosyal dışı resim" diye bir kural var, anlam veremedim.

Yazı ile açıklamak gerekirse;
Denetim Masası - Görünüm ve Kişiselleştirme - Görüntü - Ekran Çözünürlüğü bölümünden yada Nvidia Ekran Çözünürlüğü bölümünden - Gelişmiş ve Özel Çözünürlük Oluştur sekmesinden Hz Overclock yapılabilir. Bu sistemin 60 üstü çıkmasına ve düşüşler sırasında akıcılığı yaşamamanız için bir çözümdür. Çünkü 60 HZ standart min çözünürlüktür. 55'e düşse hissedersiniz ama 70'den 65'e düşse akıcılık bozulmaz.

Buradan yavaş yavaş 64 deyip test edin, 66 yapıp test edin, görüntü bozulana kadar rakamları parça parça yükseltin. Ben diğer monitörde 70'e sabitledim 72'yi görüyordu düz olsun iyidir. Bazı monitörler 75'i görüyor. Zamanlamayı ayarlarken otomatik yaparsanız gerçek üst tazelemeye çıkar fakat bu 5-6 HZ artırabilir CVT azaltılmış olarak yaparsanız bu kenar pixelden tazelemeyi es geçip görüntü tazelemeye verdiği için 70 üstüne çıkabilirsiniz.

Saygılar.

Hocam, ekran çözünürlüğü bölümüne girdim ama orda gelişmiş ve özel çözünürlük oluşturu bulamadım.

75 Hz çalıştırmak sağlık açısından çok zararlı. Tavsiyem 60 Hz'de oyna emin ol çok rahat edeceksin. Bir epilepsi hastası olarak kötü yanlarını çok gördüm, normal insanında fazla bi farkı yok.

@Şafak Barlas ne gibi yan etkileri var söyleyebilir misin? Merak ettim açıkçası.

1080p 60Hz monitörler düşük çözünürlüklerde 75Hz'i kaldırabilir. Ama 1080p 75Hz çoğu 1080p 60Hz monitörde çalışmaz.
Şimdi Hz'i basitleştirirsek ışıktaki enerjinin seviyesidir. Epilepsi(sara) nöbetimde aşırı derecede artış oldu, gözlerde kızarıklık. Nöbetteki Hz bağlı artıştaki nedenlerini saysam bitmez ama sana şöyle açıklayayım. EEG'yi sara ve bazı hastalıklarda çekerler. Sara hastalarının EEG'de atak geçirmelerini isterler. (hastalığın nedenini öğrenmek için vs) Bunu sağlayabilmek için hastaya ışık yoluyla beyine çok fazla ileti gönderilir ve işe yarıyor da 5,6 defa sadece EEG'de atak geçirdim ben. Tabii epilepsi hastaları biraz daha duyarlı led ışıklara, yanıp sönen ışıklara ben böyle iyiyim diyorsan İnşallah olmaz ama ilerde başını çok ağrıtır. Fizikle aran iyiyse zaten Hertz seviyesini yüksek tutmak istemezsin.

Son düzenleme:
Şimdi Hz'i basitleştirirsek ışıktaki enerjinin seviyesidir. Epilepsi(sara) nöbetimde aşırı derecede artış oldu, gözlerde kızarıklık. Nöbetteki Hz bağlı artıştaki nedenlerini saysam bitmez ama sana şöyle açıklayayım. EEG'yi sara ve bazı hastalıklarda çekerler. Sara hastalarının EEG'de atak geçirmelerini isterler. (hastalığın nedenini öğrenmek için vs) Bunu sağlayabilmek için hastaya ışık yoluyla beyine çok fazla ileti gönderilir ve işe yarıyor da 5,6 defa sadece EEG'de atak geçirdim ben. Tabii epilepsi hastaları biraz daha duyarlı led ışıklara, yanıp sönen ışıklara ben böyle iyiyim diyorsan İnşallah olmaz ama ilerde başını çok ağrıtır. Fizikle aran iyiyse zaten Hertz seviyesini yüksek tutmak istemezsin.
144-165 hz monitorler bosuna mi uretiliyor?

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı