75.000 TL'ye laptop önerisi

Bütçe
75000

göktuğalp

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhaba,

Animasyon sektöründe çalışıyorum ve laptop alacağım yakın zamanda. 75k bütçem var. Aynı zamanda oyun oynamak içinde kullanacağım ama ilk önceliğim değil.
En önemli özellikleri ekranı ve performansı benim için. ASUS almayı düşünüyordum fakat şu an piyasadakilerin hepsi 1080p 2K laptop neredeyse kalmamış. Bir süre beklemeliyim yeni modeller için yoksa, genel olarak piyasa böyle mi?

Bütçem: 75k civarı yukarısına çok çıkamam.

Bulduğum bir PC; asus rog 4080 laptop

Bir de 18 inchlik bir versiyon buldum benzer fiyata 4070'li fakat onu da taşıma konusunda kararsız kaldım taşıması zor olacaksa 18 inch beni zorlayabilir. Durmadan yanımda taşıyabileceğim bir şey istiyorum.

Bunda dediğim gibi 1080 olmasına takıldım.
Önerilere açığım.

Herkese merhaba,

Animasyon sektöründe çalışıyorum ve laptop alacağım yakın zamanda. 75k bütçem var. Aynı zamanda oyun oynamak içinde kullanacağım ama ilk önceliğim değil.
En önemli özellikleri ekranı ve performansı benim için. ASUS almayı düşünüyordum fakat şu an piyasadakilerin hepsi 1080p 2K laptop neredeyse kalmamış. Bir süre beklemeliyim yeni modeller için yoksa, genel olarak piyasa böyle mi?

Bütçem: 75k civarı yukarısına çok çıkamam.

Bulduğum bir PC; asus rog 4080 laptop

Bir de 18 inchlik bir versiyon buldum benzer fiyata 4070'li fakat onu da taşıma konusunda kararsız kaldım taşıması zor olacaksa 18 inch beni zorlayabilir. Durmadan yanımda taşıyabileceğim bir şey istiyorum.

Bunda dediğim gibi 1080 olmasına takıldım.
Önerilere açığım.

Dostum Sana yaklaşık 20 gün önce aldığım kendi Asus Rog Strix G16 Bilgisayarım ile ilgili bilgi vereyim öncelikle. Ama öncelikle önemli bir konuda detay yazayım;

Animasyon ve 3D simülasyon çalışmaları yapılacak laptop min 32 GB ramli olmalı. Yoksa cash error hatası alabilirsiniz animasyon/simülasyon çalışmalarında. Özellikle adobe ürünleri ile edit işlemleri yaparken ve 3D animasyon programlarında yüksek parçacıklı simülasyon çalışmaları yaparken sorun olur 16 gb ram. Bu sebeple min 32gb ram ve hatta mümkünse 64 gb ram faydalı olur.

Başka bir laptop öneri konusunda kendi laptopum ve işim ile ilgili detayları yazmıştım, buraya da ekleyeyim.

Uzun zamandır profesyonel mühendislik ve Render çalışmaları yapıyorum. RTX4000 serisi ve min 64 gb ramli cihaz arayışı içerisindeydim. Daha önceleri dell serisi kullanıyordum ve çok memnun kalmıştım. MSI ASUS ACER MONSTER gibi cihazları karşılaştırdığımda işlemcisi iyi ama rami düşük veya işlemci kötü, ram iyi ekran kartı iyi falan şeklinde bir sürü saçma cihaz gördüm tüm markalarda.
Asus rog strix g17 de 2 fan olması ve ısınma sorunları gibi şeyler vardı yabancı forumlarda.
G16 ve G18 den bir model seçmeye karar verdim.
Görüntü işini 2k harici bir monitörle çözerim en kötü dedim.

Ram min 64 gb olması 3d simülasyon çalışmalarında dar boğaz yaşamamak önemliydi benim için. Çünkü 32 ram alırsam ekran kartını rtx 4070 yerine rtx 4060'ya inmeyi düşündüm. Rtx 4060 ekran kartı ile 64 gb ram saçma konfigürasyon oluyordu ve fiyatı saçma yükseltiyordu.

4060 yerine 4070 ekran kartı tercih etme sebebim render işlerinde gpu tabanlı çalışmalar yapıyorum. 4070 cuda cores sayısı 4060 cuda core sayısından %50 daha fazla ve bu da render süresinde çok fark yaratıyor.

Oyun amaçlı değil de profesyonel kullanım için alınacaksa;
Ekran kartı cuda core sayısı, ram mhz değeri, işlemci çekirdek sayısı, ssd okuma yazma hızı gibi birçok kriterde optimum uyumlulukta laptopu almaya özen göstermek gerekiyor.

Yani işlemci orta, ram düşük ama ssd ve ekran kartı yüksek falan olmaz. Ekran kartı düşük ram ve işlemci yüksek olunca da uyumlu olmuyor. Hep birşeyler eksik kalıyor. Sonra darboğaz , ısınma veya memnuniyetsizlik yaratan başka unsurlar ortaya çıkıyor.

En sonunda i7 13650hx, rtx 4070'li, 64 gb ram'li 2tb ssdli ve 11pro işletim sistemli Asus rog strix G16 laptopu 73.000 tlye aldım.Hayatımda verdiğim en doğru kararmış.

Aynı konfigürasyonla 64 Gb ram , 2TB ssd ile ekran kartında RTX 4080'e çıktığımda işlemci de mecburen i9'a yükseliyor fiyat 110.000 tlyi geçiyordu Rog serisinde.

Sadece unreal engine' de coil whine sesi geliyordu. Bir format ve bios güncelleme işlemi yaptım coil whine sesi kesildi.

Tek canımı sıkan konu numpad olmaması, rakam yazarken elimin altında numpad olması kolaylık sağlıyor. G17 ve G18 modellerinde numpad var. Ama G17 ısınma sorunu olan bir model olduğu çok fazla dile getiriliyor.

Pc'de piknik yapar gibi çalışıyorum öyle söyleyeyim. Render ve simülasyon işlerinde ekran kartı ve ramin içinden geçiyorum pcde tık yok şiir gibi iş yapıyorum.

Son düzenleme:

Biraz daha çıkıp bunu alın, DCI-P3 renk uzayını %100 kapsayan bir panele sahip. Profesyonel amaçla çalışıyorsanız animasyon alanında, renk gamını yüksek ölçüde kapsayan bir model almalısınız ve en ucuzu bu 4080 menzilinde.

Yeni konular

Geri
Yukarı