75 Hz monitör önerisi

Atmaca531

Hectopat
Yeni güncel bir monitör almayı düşünüyorum. Amaç günlük kullanım flim izlemek ve güzel gösteren bir ekran almak. Orta değerde tazeleme hızı olsun güncel olsun akıcı bir şekilde flim izleyebileyim belki ileride iyi bir ekran kartı alabilirim fakat düşük sistemli PC'de 75 Hz monitör HDMI ile bağlanırsa 60Hz değer veriyormuş Display Port'u olmadan 60Hz de kalıyormuş. Bu ne kadar doğrudur?
Sistemi 2013 senesinde kurdum HDMI sürümü yazmıyor hiçbir sitede.
ASUS H61 mk anakart.
8 GB RAM 1333MHz.
2 GB 128 bit ASUS VGA HDMI HD6570 DDR3 ekran kartı -DVI Max çözünürlük: 2560X1600.
Qcz zs serisi ZS550W 80 Plus Bronze ATX Power Supply.
Ekran kartımda Display Port girişi yok sadece VGA-HDMI-DVI çıkışı var.
https://www.hepsiburada.com/msi-opt...sync-full-hd-ips-led-monitor-p-HBCV000007NJB4 almak istediğim monitör budur.

75Hz monitör kullanan birisi olarak bazı oyunların 75Hz'yi desteklemediğini söylemeliyim. Kullandığım monitör Asus VP248QG. Kendisi Freesync destekli ve renkleri gerçekten çok güzel şahane bir monitör. Bu monitörle beraber RX580 kullanıyorum ve memnunum. Ama dediğim gibi bazı oyunlar 75Hz desteklemiyor (Forza Horizon 4 desteklemiyor mesela). Bu yüzden bazı oyunları 60Hz oynamak zorunda kalabilirsiniz. Ancak 60Hz ile 75Hz arasında gözle görülür bir fark yok.

144+Hz için DP şart değil, HDMI sürümlerine bağlı da 144Hz ve 240Hz alınabiliyor. Kartın üzerindeki HDMI girişinin sürümü 1.4, 144Hz desteği var yani.
1577568816390-png.479277

Ancak amacınız oyun değilse Hz'e para vermek yerine görüntü kalitesine vermek daha mantıklı olur. Önerim şudur:
Bu arada hatırlatmadan geçmeyeyim. İnternet ve film uygulamaları üzerindeki film ve videolar 60Hz standartında. Yani ister 360Hz monitörünüz olsun, yine de film veya video izlerken 60Hz üstünü göremeyeceksiniz.

HDMI girişinin sürümü 1.4 olduğunu nereden öğrendiniz hiç bir yerde yazmıyor 2012 2013 model bir ekran kartıdır eğerki 144hz mönitörde sıkıntı yaşamassam yüksek hzli olanı alırım amacım oyun değil sadece güncel bir mönitör olsun günlük ihtiyaçlarımı karşılasın yeter belki ilerde iyi bir ekran kartı alırım

Geri
Yukarı